Rūpēties par sava suņa veselību nozīmē rūpēties arī par viņa zobiem. Veterinārārsti pasaulē izpētījuši, ka 80 procentiem suņu pēc trīs gadu vecuma ir zobu problēmas.
Cīņai pret zobu un mutes dobuma kaitēm firma “Pedigree” kopā ar veterinārārstiem daudzās Eiropas valstīs regulāri rīko zobu pārbaudes mēnesi. Latvijā tas šogad notiek pirmo reizi. Līdz marta beigām ir iespējams doties pie veterinārārstiem, lai runātu par savu mājdzīvnieku zobu un mutes dobuma veselību. To, protams, var darīt jebkuras vizītes laikā, bet daži Latvijas ārsti pieteikuši arī dalību zobu veselības akcijā.
Cēsīs tādu izvēli izdarījis veterinārārsts Aivars Broks, tas nozīmē, ka bez ārsta padoma un palīdzības vēl katrs pacients dāvanā saņem vērtīgāko našķi- speciāli izstrādātus kauliņus, kurus graužot, suns sekmīgi atbrīvosies no zobu aplikuma, tā samazinot zobakmens veidošanās iespējamību, kā arī uzņems vajadzīgās uzturvielas. Acīgākie mīluļu saimnieki jau zinās, ka veikalu plauktos atrodamas garšīgās uzkodas “DentaStix”. Dakteris Aivars Broks uzsver, ka droši pie ārsta var un vajag vest arī kaķus, jo arī murrātāji var justies slikti mutes nekārtību un zobu sāpju dēļ.
“No pieciem suņiem četriem ir problēmas ar zobiem. Tās neparādās pirmajā dzīves gadā, bet, laikam ejot, attīstās. Viss atkarīgs arī no barības. Ja dzīvnieku baro ar cilvēka ēdienu – zupām, putrām un mājas našķiem, kas paliek no saimnieku galda, zobu aplikums veidojas daudz ātrāk. Aplikumi sacietē, tā rodas zobakmens. Jo vairāk zobakmens, jo vairāk atveras zoba sakne, rezultātā zobiņi kustas, veidojas smaganu un dziļāki iekaisumi,” skaidroja veterinārārsts Aivars Broks un atgādināja, ka daudz labāk iespējams palīdzēt četrkājainajam mīlulim, ja pareizai zobu kopšanai pievēršas savlaicīgi.
“Ja dzīvniekam jau ir problēmas, tad viņš aizvien mazāk ēd cietas konsistences barību. Ja izveidojies zobakmens, sākumā dzīvnieks barību košļā tikai ar vienu žokļa pusi, vēlāk sāk to skrubināt ar priekšzobiem. Un no mutes var nākt nepatīkama smaka,” paskaidroja Aivars Broks, atgādinot, ka arī viņa pacientiem aizvien biežāk ir šīs ligas, tāpēc nesen ārsts iegādājies arī jaunas tehnoloģijas, kas palīdz šīs problēmas sekmīgi likvidēt.
“Ja zobs mājdzīvniekam sāp, tad tās ir ļoti stipras sāpes. Kustīgos zobiņus var nākties arī izraut, bet no zobakmens var atbrīvoties, izmantojot ultraskaņas skaleri. Dzīvnieciņam palīdzību sniedz pilnā narkozē. Zobus arī nopulē. Protams, vecākam dzīvniekam tie vairs nebūs balti kā pērles, bet rezultāts vienalga ir labs. Galvenais, ka mājdzīvnieks atgūst labu pašsajūtu un priecājas arī saimnieki,” tā Aivars Broks.
Komentāri