
Vecāku uzdevums ir darīt visu, lai viņu atvases iegūtu izglītību un vispusīgas zināšanas bērnu un pusaudžu vecumā.
Šādu pārliecību “Druva” uzklausīja, ciemojoties divās Inešu pagasta ģimenēs, kurās bērni mācās ne tikai vispārizglītojošā skolā, bet arī Dzērbenes mūzikas skolā, apmeklē vairāku ārpusskolas pulciņu nodarbības Inešu pamatskolā. Vecāki uzsver, ka izglītība ir labākais tramplīns, kas piedāvā izvēles iespējas, kur tālāk mācīties, kur dzīvot, par ko strādāt nākotnē. Vēl inesieši saka-mēs esam Cēsu rajona gaišais gals, tāpēc saprotam dzīves vērtības, bet nenoliedz, ka pašreizējā ekonomiskā situācija spiež daudzas ģimenes pie zemes.
“Svarīgi sadalīt prioritātes. Redzu daudzus vecākus, kuri, uzklausot bērnu vēlmes, nopērk labus mobilos telefonus, mūzikas centru. Man divi dēli mācās mūzikas skolā, ir ceļa izdevumi, bet mēs tos ieplānojam. Vecākais dēls jau mācās ģimnāzijā Cēsīs, arī dzīve pilsētā neizmaksā lēti, bet saprotu, ka tas bērniem ir vajadzīgs, un arī viņi šādu izvēli atbalsta,” sacīja trīs dēlu māmiņa Sandra Berķe. Līdzīgi domāja arī trīs bērnu māmiņa Ilze Cīrule. “Cenas aug katru gadu, bet bērns jau uz pasauli raugās ar vecāku acīm. Ja vecāki pasaka, ka izglītība ir vērtība, tad tāda tā būs arī bērnam. Visi izdevumi ir jāplāno, bet, saprātīgi rīkojoties, vecāki noteikti atradīs līdzekļus, taupīs, lai bērni iegūtu zināšanas, apmeklētu pulciņus. Svarīgi, lai vecāki bērnu mudina izmantot iespējas, vēlāk viņš pats izvēlēsies sev būtiskāko, interesantāko,” sacīja Ilze Cīrule. Vēl sakritība, ka abas mammas ir arī skolotājas, kuras vērtēja, ka valsts sociālā, pat attīstības politika ir šķība, jo vilina iedzīvotājus prom no laukiem.
“Naudu vajadzētu investēt laukos, lai tie attīstās. Svarīgi, lai vecākiem pagastos būtu darba vietas. Valsts varēja atbalstīt lauku jauniešu vēlmi izglītoties, segt izglītības izmaksas, lai izstudē un atgriežas strādāt dzimtajā pusē, lai atver uzņēmumus, piedāvā citiem darbu,” uzsvēra Ilze Cīrule, bet piebilda, ka par izglītības kvalitāti vismaz Inešu pamatskolā nebūtu iemesla sūdzēties. Skolā netrūkst kvalificētu pedagogu, bērni pēc stundām mācās gleznot, veidot, dejot, dziedāt. Par interešu izglītību vecākiem nav jāmaksā, un tā ir priekšrocība, jo galvaspilsētā bezmaksas iespējas strauji rūk. Tajā pašā laikā aptaujātās mammas neslēpa, ka viena bērniņa palaišana skolā, nopērkot visu nepieciešamo, izmaksā dārgi, un viņas zina, ka ir pagastā ģimenes, kurām jāiztiek ar ļoti zemiem un neregulāriem ienākumiem, tāpēc ir bērni, kuriem nākas atteikties no sapņiem par mācībām Cēsīs, augstāko izglītību, bet skolas laikā pat kopīgiem klases pasākumiem. Un ne vienmēr drīkst vainot ģimenes, vecākus, jo dzīve šodien ir ne tikai dārga, bet arī nežēlīga.
Komentāri