Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Iesaka cienāties, slavinot Vidzemi

Druva
00:00
01.11.2006
4

Praktiskajā grāmatā “Labu apetīti, ūdens tūristi!” iespējams uzzināt, kādus ēdienus gatavo un našķus bauda iedzīvotāji un ceļotāji deviņu Vidzemes upju krastos.

Grāmata ir apliecinājums skaistām un senām pavārmākslas tradīcijām Vidzemē, vietā, kur plūst Gauja, Salaca, Vaidava, Pededze, Brasla, Rūja, Amata, Tirza un Aiviekste.

Grāmatā tiešām lasāmas ēdienu receptes, bet daudz uzzināms par Vidzemes upju raksturu, ūdenstūrisma iespējām. Šeit var izlasīt, kas jāapskata upju krastos, daudzās mazajās pašvaldībās, attālos laukos, kurienes apskates objekti nereti paslīd garām lielajiem Latvijas tūrisma katalogiem. Te rakstīts arī par to, kādas izklaides iespējas un nakšņošanas vietas piedāvā Vidzemes pilsētu un lauku uzņēmēji, kuri visās sezonās labprāt ver viesu namu, kafejnīcu un atpūtas kompleksu durvis Vidzemes izzinātājiem.

Citādā pavārgrāmata tapusi ar Eiropas Savienības Phare 2003 programmas atbalstu, to izdevis nodibinājums “Vidzemes attīstības aģentūra.”Grāmatas izdošanu līdzfinansējušas 39 lielākas un mazākas Vidzemes pašvaldības, kuras iesaistījušās ne tikai projekta informatīvās daļas “Deviņas upes Vidzemē”, bet arī ”Pārrobežu sadarbības programmas Baltijas jūras reģionā” projektā, kura mērķis ir attīstīt ūdenstūrismu Vidzemē, radot nozares institucionālo, zināšanu un infrastruktūras pamatu.

Projektā ir iesaistīti arī lietuviešu un igauņu kolēģi, tāpēc Vidzemes attīstības aģentūra, kura realizē un plāno arī projektā paredzētā praktiskā nodrošinājuma ieviešanu ūdenstūristu apmešanās vietās, upju krastmalu sakārtošanu, uzsver, ka vērtīga lieta būs arī jaunas pieredzes gūšana no kaimiņvalstīm.

“Būtiski, ka aizvien vairāk vidzemnieku atradīs arī jaunas darba vietas tūrisma nozarē, kā arī vairosies pieprasījums pēc citiem pakalpojumiem un lauksaimniecības produktu piedāvājuma,” vērtējot jau izdarīto, sacīja projekta vadītāja Liene Ivulāne un piebilda, ka, re-alizējot pārrobežu projektu, bija ieplānotas arī tūrisma speciālistu un uzņēmēju mācības, par tām interesi izrādījuši 36 dalībnieki no Valmieras, Alūksnes un Madonas.

Pašvaldības, kuras iesaistījušās vērienīgajā projektā, kurā plānots izmantot 338 tūkstošus eiro, par svarīgāko uzskata tūristiem svarīgās infrastruktūras sakārtošanu. Jau šajā gadā un pavasarī plānots deviņu upju krastos, kur ir iecienītas ūdenstūristu apmešanās vietas, uzstādīt gan norādes, gan celt nojumes, likt galdus un solus, ierīkot velosipēdu stendus, izveidot ugunskura vietas. No mūsu rajona Phare 2003. gada ”Pārrobežu sadarbības programmā Baltijas jūras reģionā” iesaistījusies Jaunpiebalgas un Straupes pašvaldība.

“Gaujas krastos pagasta teritorijā jau ir iekārtotas vairākas tūristu apmešanās vietas, bet jāsakārto Braslas krasti. Ir ļoti izdevīgi, ka tūrisma jomas attīstībai var izmantot arī prāvākus līdzekļus. Visvairāk bija nepieciešams uzstādīt norādes, tāpat uzmanība jāpievērš krastu ainavai, sakoptībai. Tas taču ir tik saprotami, ja ir vieta, kur atpūsties, tad tur var iekurināt ugunskuru, atsēsties, ir konteineri, tualetes. Ja to visu atstāj pašplūsmā, tad cik ilgi kokus cirtīs un krastus piemēslos. Ne jau tikai pie mums, daudzviet un gadu gadiem tā notiek,” sacīja Straupes pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš, piebilstot, ka pēdējo gadu laikā tieši ūdenstūristu skaits pieaug. Vidzemi apskata ne tikai latvieši no citiem novadiem, bet laivošanu izvēlas arī ārzemnieki. To, ka mūspusē pietrūkst ūdenstūristu apmešanās vietu, nenoliedz arī zemnieku saimniecības “Sandas” īpašniece Lelde Pole, kura jau daudzus gadus nodarbojas arī ar tūrisma inventāra nomu.

“Ārvalstnieki, īpaši amerikāņi, nesaprot, kāpēc, ja ir tūristu apmetne, tur nav ne iepirkšanās vietu, ne dušu. Šis noteikti ir solis uz priekšu,” sacīja Lelde Pole, kura novērtē VAA iniciatīvu nozari pilnveidot, vien uzskata, ka ūdenstūrismu Latvijā ļoti iespaido arī klimats. Piemēram, šovasar lielā sausuma dēļ pat Gaujā laivas sēdušās uz sērēm, tāpēc, uzņēmējasprāt, kritiskāk vajadzējis vērtēt mazo upju piedāvājumu tūristiem, jo arī Amata ūdenstūristus, adrenalīna meklētājus, pie sevis pārsvarā aicina pavasaros, palu laikā. Šeit gan jāpiebilst, ka projekta realizētāji tieši upju gultnes maiņas arī definējuši kā vienu no problēmām, jo sirsnīga laivošana it kā piestāv dziļajām upēm. Projekta realizētāji uzsver, ka ūdenstūristi ierasti ir piedzīvojumu meklētāji, nevis vieglas dzīves tīkotāji, tāpēc pēc interesantā Vidzemes dabas mīļotājiem nebūs kabatā jāmeklē. Norādes, informatīvie materiāli mudinās apskatīt vienu no Latvijas skaistākajiem novadiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi