Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Ideja pāraugusi apjomīgā projektā

Druva
23:00
24.10.2006
1
Baltu Baznicu Ceesiim

Pirms vairākiem gadiem sabiedriskā organizācija “Cēsinieku klubs” nāca klajā ar iniciatīvu “Baltu baznīcu Cēsīm”. Bija iecerēts līdz pilsētas jubilejai atjaunot dievnama fasādi. Lai arī svētkus baznīca aizvadīja vecajā tērpā, ieguvums ir krietni lielāks, nekā sākotnēji cerēts. Fasādes atjaunošanas projekts ieguvis daudz plašākus mērogus, un nākotnē baznīca piedzīvos pamatīgus rekonstrukcijas darbus.

Lai pastāstītu, kas līdz šim paveikts, un vēl darāmo, projekta “Baltu baznīcu Cēsīm” ietvaros Izstāžu namā notika prezentācija. Baznīcas restaurācijas projekta vadītājs Ainis Ozoliņš pasākumu atklāja ar vārdiem no Mateja evaņģēlija: “Jūs esat pasaules gaišums, pilsēta, kas stāv kalnā, nevar būt apslēpta.” Arī Cēsis ir pilsēta kalnā, un kalna galā ir šī baznīca, kas ir tā patiesā pilsēta. Gribu pateikt paldies visiem, kuri līdz šim ar savu darbu un dažādu atbalstu ir piedalījušies šī projekta virzībā, arī citādi veicinot baznīcas atdzimšanu,” teica A. Ozoliņš.

Ar paveikto un uzzināto baznīcas izpētē klātesošos iepazīstināja “Arhitektoniskās izpētes grupas” (AIG) pārstāvji. Arhitekts Ilmārs Dirveiks atzina, ka izpētes process var būt bezgalīgs, jo vienmēr atklājas kas jauns, pieaug pieredze, mainās skatījums, rodas jaunas izpētes metodes. Tas ļauj gūt arvien pilnvērtīgāku informāciju par pētāmo objektu.

“Sākumā bija paredzēts veikt vienkāršu ēkas inventarizāciju, bet šis objekts uzliek savus pienākumus, kā rezultātā izpēte ieguva daudz plašākus apjomus. Dievnami vispār ir specifiski objekti, kuru izpēte prasa krietni skrupulozāku darbu,” teica I. Dirveiks. Tiesa, nekādu sensacionālu atklājumu nav bijis, toties esošais materiāls ļāvis daudz pilnvērtīgāk izstrādāt tehnisko projektu. Baznīcas galvenajā zālē zem krāsas slāņiem atklāts kādreizējais gleznojums, ko iespējams atjaunot.

“Tomēr vispirms darbi jāsaliek prioritārā secībā, domājot par ēkas ārpusi, vien tad var plānot iekštelpu rekonstrukciju,” piebilda I. Dirveiks.

Arhitekte Ilona Markuse informēja, ka izpētes gaitā konstatētas plaisas starp kontrforsiem un velvēs, kas radušās daudzo pārbūvju un ugunsgrēku rezultātā. Tomēr galvenās problēmas rada mitrums, jo vietām zemes līmenis ārpusē ir pusotru metru virs grīdas līmeņa, un mitrums iet cauri sienām.

“Būtiski ir izstrādāt arī fasādes defektu kartogrāfiju, kas parādītu, cik lielā mērā ir bojāta fasāde. Tas ļautu arī konstatēt, cik vēl palicis oriģinālais apmetums, cik ir uzslāņojumu. Redzams, ka mitruma dēļ apmetums vietām krīt nost un pat sāk bojāties mūri, tāpēc jādomā, kā mazināt mitruma ietekmi. Ar to nevar cīnīties tikai lokāli, atsevišķās vietās, jādomā par kompleksu risinājumu,” teica I. Markuse.

I. Dirveiks norādīja, ka, domājot par jebkuras sakrālas celtnes rekonstrukciju, nepieciešams komplekss risinājums, kurā būtu atrunātas visas nianses – ārpuse, iekštelpas, apkure un daudz kas cits.

Semināra noslēgumā A. Ozoliņš atzina, ka tagad ir apzināti veicamie darbi un iespējamās izmaksas. Tās tiek lēstas uz nepilniem 300 tūkstošiem latu, ieskaitot lietus ūdens kanalizāciju, pamatu hidroizolāciju, fasāžu restaurāciju, teritorijas labiekārtojumu.

“Mēs varētu sākt darbus pie pamatu hidroizolācijas, jo pirmajam darbu etapam mums vēl palikusi nauda no valdības piešķirtajiem 20 tūkstošiem. Jo ātrāk sāksim, jo ātrāk pārtrauksim mitruma pieplūšanu pamatiem.

Kā redzam, “Baltās baznīcas” ideja pāraugusi krietni plašākā projektā. Pozitīvi, ka cilvēki draudzē un pašvaldībā sapratuši, ka tas nav paveicams gadā vai divos, bet krietni ilgākā laikā, ja gribam iegūt labu rezultātu,” teica A. Ozoliņš.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
23

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi