
Ja pērn graudu iepirkuma cenas bija vairāk nekā labas, šogad graudaudzētāji ir nobažījušies, ka ienākumi var nesegt izdevumus.
Liepas pagasta zemnieku saimniecības ”Mētras” saimniece Sarmīte Orehova, rādot skaisti ziedošos griķu laukus, atzīst, ka šogad griķi auguši nevienmērīgi. Tam par iemeslu laika apstākļi – ziema bija silta, pavasarī trūka lietus. Tomēr šis gads bijis īpašs, jo griķu sēklai dīdzība bijusi 99 procenti. Tas griķiem netipiski, jo parasti dīdzība ir tikai 75 līdz 80 procenti.
Lai gan tagad griķi, tāpat kā kvieši, rudzi, mieži, auzas un zirņi, ko audzē S.Orehova, aug labi, tomēr par graudkopības nākotni ”Mētru” saimnieci māc bažas. Viens no galvenajiem iemesliem ir minerālmēslu cenu ievērojamais kāpums. Saimniecība specializējusies graudaudzēšanai, iegādāta jauna kalte, taču nav drošības un stabilitātes, ka ienākumi pārsniegs izdevumus. Pērn graudu cenas bija labas, taču cik šogad par graudiem maksās iepircēji, S. Orehova neuzdrošinās prognozēt, turklāt aizvien pieaug izmaksas.
Griķi saimniecībā aizņem apmēram 20 hektārus, mazāk nekā citi graudaugi. Noietu grūti paredzēt, jo nereti Latvijā audzētajiem ir jākonkurē ar griķiem, kas audzēti Ukrainā vai pat Ķīnā, kur izmaksas daudz zemākas.
Lai griķu audzētājam kultūra neradītu zaudējumus, no hektāra būtu jāiegūst vismaz 4,2 tonnas graudu, taču S. Orehova vērtē, ka ražas Vidzemē ir krietni mazākas. S. Orehova neslēpj – tā kā griķu cena varētu nebūt pietiekama, lai dotu peļņu, labāk tos izmantot zaļmēslojumam. Tā tiks aiztaupīti arī izdevumi minerālmēsliem nākamā gada ražai. ”Mētru” saimniece aprēķinājusi, ka minerālmēslu izmaksas būs daudz lielākas, nekā iespējamie ienākumi, ja griķi tiktu nokulti. Minerālmēslu cenu pieaugums liek domāt arī par ziemāju nesēšanu.
”Griķu audzēšana sākās kā joks. Vienu brīdi tā bija izdevīga, nopirkām lobāmo agregātu un nodarbe kļuva nopietna. Tagad tā atkal pārvērtusies jokā,” atzīst S. Orehova, apstiprinot, ka griķi tomēr tiks audzēti arī turpmāk. ”Tie vajadzīgi augu maiņai. Tomēr acīmredzot tagad griķi būs zaļmēslojuma kultūra,” atzīst S. Orehova.
Tagad atliek vien gaidīt rudeni, vērtēt iepirkuma cenas, vērot, kā mainās minerālmēslu cenas un cerēt uz saulainu laiku, lai graudaugi labi nobriest.
Komentāri