Otrdiena, 16. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Ģimenes ārsti aicina e-veselības ieviešanai noteikt izmēģinājuma periodu

Leta
16:41
08.11.2016
4

Ģimenes ārstu asociācijas aicina e-veselības sistēmu ieviest, no sākuma paredzot sešu mēnešu izmēģināšanas periodu, kā arī grozīt Ministru kabineta noteikumus, lai ar likumu aizsargātu pacientu datus.

Kā šodien Saeimas Sociālo un darbu lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, gadījumā, ja e-veselības sistēmas izmantošana ārstiem būtu obligāta no 1.decembra, valstī sāktos haoss. Tāpat arī šobrīd ne visiem ārstiem, it īpaši lauku reģionos, ir pieejams dators ar internetu, un ārsti laukos mēdz datus informācijas sistēmās ievadīt arī no vietējās bibliotēkas.

Viņa sacīja, ka arī Valsts kontrole ir norādījusi, ka e-veselības ieviešanai nepieciešams sešu mēnešu pārejas periods, pēc kura veiksmīgas pabeigšanas varētu sākt obligātu sistēmas lietošanu.

Tāpat Kozlovska norādīja, ka nepieciešams Ministru kabineta noteikumos atrunāt arī pacientu datu drošību, kas pagaidām gulstas uz ārstu pleciem.

Šādu lauku ģimenes ārstu nostāju atbalsta arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA). Kā norādīja LĢĀA juriste Solvita Olsena, 200 asociācijas ārstu būtu gatavi sešus mēnešus e-veselību testēt un ziņot par novēršamajām kļūdām.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis Andris Baumanis norādīja, ka daudzi ārsti jau ir pirmspensijas vecumā, līdz ar to viņiem līdz savas karjeras beigās nevajadzētu obligāti likt strādāt e-veselības sistēmā gadījumā, ja viņi nespētu šo sistēmu apgūt. Tas samazinātu risku, ka ārsti pēkšņi aiziet no darba.

Kritika no ģimenes ārstu puses tika veltīta arī e-veselības sistēmas ātrumam. Kozlovska norādīja, ka vienas darbnespējas lapas izrakstīšana sistēmā prasa septiņas minūtes, kas ir ļoti daudz.

Sēdes laikā Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka veselības ministre Anda Čakša jau ir paziņojusi, ka ne tikai e-recepte, bet arī e-darbnespējas lapa no 1.decembra nebūs jālieto obligāti.

Tāpat Mūrmane-Umbraško norādīja, ka pilnīgi visu vainu par e-veselības ātrumu nevar novelt uz pašu sistēmu, to ietekmējot arī interneta ātrums.

Savukārt vairākiem deputātiem radās šaubas par projektā ieguldīto Eiropas Savienības (ES) finansējumu. Deputāts Andris Bērziņš (ZZS) Mūrmanei-Umbraško jautāja, vai ieguldītie ES līdzekļi ir apdraudēti, uz ko viņa atbildēja, ka “šodien nav apdraudēti, bet par rītdienu redzēsim”. “Atnāks” Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un tad “redzēsim”, sacīja NVD vadītāja.

Kopumā Saeimas apakškomisija norādīja, ka neredz iemeslu neatbalstīt ģimenes ārstu asociāciju ieteikumu par sešu mēnešu pārejas periodu, kā arī solīja par to informēt Veselības ministriju.

E-veselības sistēma ir izstrādāta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, un sistēmas izmaksas ir 10,2 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka Čakša rosinās grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai no 1.decembra e-veselības sistēmas e-receptes un e-darbnespējas lapas noteiktu laiku vēl varētu lietot pilotprojekta veidā, nevis obligāti, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

Šādas izmaiņas ļautu ārstniecības iestādēm un ārstniecības personām pakāpeniski apgūt jauno e-veselības sistēmu, saglabājot iespēju medicīnisko dokumentāciju – gan e-darbnespējas lapas, gan e-receptes – aizpildīt arī uz papīra veidlapām, kā līdz šim. Līdz ar to nebūtu apgrūtināta arī pacientu iespēja saņemt veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar ārstniecības iestāžu darbu jaunajā sistēmā, piemēram, nepietiekamas ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas zināšanas par e-veselības funkcionēšanu, skaidro VM.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
6

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
7

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
25

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
32

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
31

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
66

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
14
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
10
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
7
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
10
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi