Šī gada septembrī, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, patēriņa cenas Latvijā palielinājušās par 0,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Preču cenu vidējais līmenis septembrī nemainījās, bet pakalpojumu – palielinājās par 1,8%.
Savukārt vidējais patēriņa cenu līmenis septembrī, salīdzinot ar šā gada augustu, samazinājies par 0,2%. Precēm cenas palielinājušās par 0,1%, bet pakalpojumiem samazinājušās par 1%.
Šī gada augustā, salīdzinot ar iepriekšējā gada augustu, patēriņa cenas Latvijā palielinājās par 1,8%. Precēm gada inflācija Latvijā augustā bija 0,8%, bet pakalpojumiem – 4,5%.
Pagājušā gada septembrī, salīdzinot ar pagājušā gada augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis bija palielinājies par 1,1%. Savukārt gada inflācija pagājušā gada septembrī bija 14,9%, tai skaitā patēriņa cenas precēm pieauga par 14,5%, bet pakalpojumiem – par 15,9%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām septembrī bija cenu kritumam ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un augļiem, kā arī cenu kāpumam apģērbiem, apaviem un izglītības pakalpojumiem.
Ēdināšanas pakalpojumiem kopumā cenas samazinājās vidēji par 2,2%, tai skaitā kafejnīcās un restorānos – par 2%, un mācību iestāžu un uzņēmumu ēdnīcās – par 2,5%.
Telekomunikāciju pakalpojumiem kopumā cenas samazinājās par 1,9%, ko galvenokārt ietekmēja tarifu samazināšana priekšapmaksas kartēm un interneta pieslēgumam.
Akciju rezultātā lētāki kļuva arī atsevišķi pārtikas produkti – gaļa un gaļas izstrādājumi par 1,1%, maize un graudaugu izstrādājumi par 1,3%, piens un piena produkti par 1,5%, kā arī TV, audio un video iekārtas par 1,5%.
Septembrī cenas turpināja samazināties augļiem par 7,1%, dārzeņiem par 4,2%, mēbelēm par 3,%, siltumenerģijai par 1,5%, autotransportam par 1,3%, īres maksai par 1,8%, ziediem par 2,4%.
Kā arī cenas samazinājās vairākiem pakalpojumiem, īpaši mājokļa uzturēšanas un remonta par 5,8%, apdrošināšanas par 6,3%, transportlīdzekļu apkopes un remonta par 2,1%, autostāvvietu par 3,8%, atpūtas un sporta par 2,9%, vidējā medicīniskā personāla par 4% un zobārstniecības pakalpojumiem par 1,2%.
Lētāki kļuva ceļojumi, degviela, sanatoriju pakalpojumi un aviobiļetes.
Izpārdošanas akciju noslēgšanās un jaunās sezonas preču nonākšana tirdzniecībā noteica cenu kāpumu apaviem un apģērbiem attiecīgi par 8,4% un 6,4%.
Studiju maksa augstskolās palielinājās vidēji par 13,5%. Lai arī mācību maksa pirmā kursa studentiem ir samazinājusies, vidējā cenu līmeņa izmaiņas turpināja ietekmēt iepriekšējos gados ar studentiem noslēgtie līgumi, kas paredzēja noteiktu maksu visam studiju periodam.
Ņemot vērā dažādu akciju beigas, cenas pieauga personīgās aprūpes precēm par 3,7%, mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļiem par 2,3%, alkoholiskajiem dzērieniem par 0,4%, kā arī tējai un kafijai, cukuram, saldumiem un medum, citām personīgām lietām un kancelejas precēm.
Dārgāki kļuva arī pasažieru sauszemes transporta pakalpojumi – par 0,7%, sliežu ceļu transporta pakalpojumi – par 1,9%, finanšu pakalpojumi – par 1,3%, kā arī cietais kurināmais – par 0,5%.
12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 6,7%.
Savukārt šā gada deviņos mēnešos cenas pavisam ir pieaugušas par 0,2%. Pagājušā gadā cenu pieaugums attiecīgajā laikā posmā bija 10,2%.
Deviņu mēnešu periodā lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kritumam siltumenerģijai par 18,1%, dārzeņiem par 26,5%, pienam, sieram, olām par 10,3%, augļiem par 19,5%, kā arī cenu kāpumam tabakas izstrādājumiem par 28,8%, farmaceitiskajiem produktiem par 12,7% un degvielai par 20,6%.
LETA
Komentāri