“Dzirdēju, ka pasludināts pirmais fiziskās personas maksātnespējas process Latvijā. Ko tas īsti nozīmē?” vaicā lasītājs.
Pirmo fiziskas personas maksātnespējas procesu Latvijā pasludināja Ogres rajona tiesa 2008.gada 27.oktobrī. Fiziskās personas maksātnespējas process ir jauns tiesību institūts, kuru ieviesa 2008.gada 1.janvārī spēkā stājušais “Maksātnespējas likums” un tā mērķis ir, pastāvot likumā noteiktām pazīmēm, sniegt šai personai iespēju atjaunot maksātspēju (izlīguma procedūra) vai tikt atbrīvotai no parādsaistībām (bankrota procedūra), ievērojot kreditoru intereses.
Fiziskajai personai var piemērot maksātnespējas procesu, ja ir kāda no šādām maksātnespējas pazīmēm: 1) šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz piecdesmit minimālās mēnešalgas; 2) sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz simt minimālās mēnešalgas.
Fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams: 1) ja personas maksātnespējas cēlonis ir šīs personas nodoms vai rupja neuzmanība pēdējo triju gadu laikā pirms maksātnespējas procesa lietas ierosināšanas dienas. Likumā nav noteikti kritēriji, ar kādiem būtu nosakāms personas nodoms vai rupja neuzmanība par sevis novešanu līdz maksātnespējai, to izvērtē tiesa; 2) maksātnespējas procesa izmaksu finansējuma nepietiekamība; 3) apstāklis, ka šī persona ir uztura ņēmējs; 4) ja konkrētajai personai pēdējo piecu gadu laikā šāds process jau ir piemērots, izņemot tos gadījumus, ja maksātnespējas process ir ticis izbeigts, jo pieteikums ir ticis noraidīts, fiziskā persona ir nokārtojusi visas parādsaistības vai ja ir bijis noslēgts izlīgums.
Viens no šiem noteikumiem – maksātnespējas procesa izmaksu finansējuma nepietiekamība, var kļūt par būtisku šķērsli piemērot jauno tiesību institūtu savu finansiālo problēmu risināšanā trūcīgajiem vai pat viduvēji situētiem cilvēkiem, jo it kā maksātnespējīgajam cilvēkam būs jāvar samaksāt maksātnespējas administratoram septiņos gados aptuveni 40 tūkstošus latu.
Vēl jāsedz izdevumi, kas tieši saistīti ar fiziskās personas maksātnespējas administrēšanu, piemēram, izdevumus sludinājumu ievietošanai, izsoļu organizēšanai, izdevumus par notāra pakalpojumiem, apdrošināšanu u.tml. Pierādījumi, kas norāda uz to, ka fiziskajai personai ir pietiekami daudz līdzekļu, lai pilnībā segtu šīs izmaksas, ir jāpievieno maksātnespējas pieteikumam.
Fiziskās personas maksātnespējas pieteikumu pilsētas (rajona) tiesā pēc savas dzīvesvietas tiesīgs iesniegt pats parādnieks vai arī pieteikumu var iesniegt personas aizbildnis vai aizgādnis, ja fiziskas personas rīcībspēja ir ierobežota, vai pret fizisko personu citā ES dalībvalstī uzsāktas galvenās maksātnespējas procedūras likvidators (Padomes regulas nr.1346/2000 par maksātnespējas procedūrām izpratnē).
Svarīgākais dokuments, kas jāpievieno maksātnespējas procesa ierosināšanas pieteikumam, ir fiziskās personas mantas pārdošanas un kreditoru prasījumu apmierināšanas plāns. Šajā plānā tiek uzskaitīti visi fiziskās personas kreditori, debitori, maksātnespējas procesa plānoto izmaksu apmērs, personas naudas līdzekļi un paredzamie ikmēneša ienākumi, bankrota procedūras norises termiņš, manta, kas tiks pārdota, lai segtu kreditoru prasījumus un maksātnespējas procesa izmaksas, tās pārdošanas termiņš un paredzamie iegūstamie naudas līdzekļi, kā arī kārtība, kādā tiks apmierināti kreditoru prasījumi un katram kreditoram ik mēnesi izmaksājamā naudas summa. Ja tiesa minēto plānu neapstiprinās, fiziskās personas maksātnespējas process tiks izbeigts.
Kad pieņemts tiesas spriedums par fiziskās personas maksātnespēju, tiesa ieceļ maksātnespējas procesa administratoru. Lai nodrošinātu fiziskās personas maksātnespējas procesa likumīgu un efektīvu norisi, administrators veic šīs personas darbības uzraudzību atbilstoši tās maksātnespējas procesa mērķim, mantas pārdošanas un kreditoru prasījumu apmierināšanas plānam un likuma prasībām. Maksātnespējas procesa administrators ir fiziska persona, kas saskaņā ar Maksātnespējas likumu ieguvusi maksātnespējas procesa administratora sertifikātu un kurai ir šajā likumā noteiktās tiesības un pienākumi.
Būtiskākais fiziskās personas maksātnespējas procesa ieguvums vai priekšrocība ir tā, ka pēc sprieduma taisīšanas par fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanu tiek apturēti procentu, līgumsodu un citu finansiāla rakstura sankciju pieaugumi.
Fiziskās personas maksātnespējas stāvokļa risinājumi ir divi – izlīgums un bankrota procedūra. Izlīguma noslēgšanas gadījumā ir piemērojamas trīs metodes – prasījuma summu samazināšana, atteikšanās no līgumsoda, procentiem un nokavējuma naudas, kā arī to samazināšana, saistību izpildes termiņa atlikšana. Izlīguma noslēgšanas gadījumā ir iespējams piemērot vienu vai vairākas minētās metodes.
Bankrota procedūra ir fiziskās personas maksātnespējas stāvokļa risinājums, kas izpaužas kā finansiālo, tiesisko un organizatorisko pasākumu kopums, kura mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus un nodrošināt fiziskajai personai iespēju tikt atbrīvotai no parādsaistībām. Bankrota procedūra noris septiņus gadus, ja vien tiesa nav noteikusi īsāku bankrota procedūras termiņu. Ja bankrota procedūras termiņā fiziskā persona ir izpildījusi tiesas apstiprināto plānu un tā ir segusi visas maksātnespējas procesa izmaksas, fiziskās personas atlikušās parādsaistības tiek dzēstas. Informācijas avots: www.mna.gov.lv www.lv.lv
Komentāri