teksts un foto
Vienu no soda mēriem par braukšanu alkohola reibumā – administratīvo arestu – Valsts policijas Cēsu rajona policijas pārvaldes īslaicīgās aizturēšanas vietā šogad izcietušas jau 38 personas, arī vairākas sievietes. Sodīto skaitā bijuši arī dzērājšoferi, kuri arestu nebija izcietuši vai no tā izvairījušies pērn, tomēr šā gada dažos mēnešos Cēsu rajona tiesa administratīvo arestu piespriedusi jau 26 personām.
Pazaudējis autovadītāja apliecību un darbu
Ar 40 gadus veco Kasparu (vārds mainīts), kurš bija vadījis automašīnu, būdams alkohola reibumā, tikos otrajā no desmit administratīvā aresta dienām Cēsu rajona policijas pārvaldē.
Kaspars atklāja, ka policija automašīnu bija apstādinājusi neilgi pēc izbraukšanas uz ceļa no vietas, kur bija notikusi svinēšana. Viņš nebija braucis ātri, tomēr alkohola daudzums gan liels – 2,1 promile.
Stāstot par notikušo, Kaspara acīs pat pavīd pa asarai. Viņš nav ne bravurīgs, ne naidīgs. Kaspars arī nevaino citus, nedusmojas uz policiju un visu atbildību uzņemas pats: “Acīmredzot tas notika apzināti. Pašam taču ir galva uz pleciem, un neviens pie stūres nespieda sēsties…” Tomēr līdz šim Kaspars nekad reibumā nebija vadījis auto. Tieši pretēji – līdz šim svinībās viņš bijis šoferītis visiem, kas bija dzēruši, taču šoreiz arī pats iedzēris.
Racionāla skaidrojuma muļķīgajai un arī bīstamajai rīcībai Kasparam nav. Viņš atzīst, ka nezina, kādēļ tā darījis: “Reibums bija liels, tad jau vairs nedomāju par to, ka nedrīkst sēsties pie stūres. Tagad tiesības ir atņemtas, jāmaksā soda naudas, jāizņem mašīna no stāvvietas, jāizcieš arī administratīvais arests. Tā kā strādāju par šoferi, tagad pazaudēts arī darbs…”
Kasparam ir vēl vairākas dienas, kuras pavadīt, pārdomājot notikušo un domājot par nākotni. Var lasīt grāmatas, žurnālus, tomēr Kaspars atzīst, ka palasīt grūti, jo domas atkal un atkal aizklejo pie dienas, kad viņš dzēris sēdās pie stūres: “Sajūta ir drausmīga. Psiholoģiski ir ļoti, ļoti grūti. Smagi. Vispirms sevi būs jādabū rāmjos.”
Smags šis laiks ir ne tikai viņam, bet arī ģimenei. Uzzinot notikušo, ģimene bijusi neizpratnē un sarūgtināta, tomēr, redzot Kaspara pārdzīvojumus, tuvinieki cenšas būt saprotoši un cik iespējams atbalstīt.
Jautāts par apstākļiem kamerā, Kaspars skaidro, ka aresta biedrs atzinis – grūtākās esot pirmās trīs dienas. Pie apstākļiem, kas nebūt nelīdzinās mājām, jāpierod, tomēr, izciešot sodu, ir nodrošināta ēdināšana, arī pastaigas. Kaspars gan atzīst, ka visgrūtāk ir tieši psiholoģiski. Un šādā aspektā viņam grūti bijis arī mājās pirms soda izciešanas.
Kļūdas atkārto vēl un vēl
Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba uzsver, ka problēma ir aktuāla. Šogad aizturēti jau 56 autovadītāji, kuri braukuši alkohola reibumā, 95 personas, kas braukušas bez autovadītāja apliecības.
Tomēr “Druvas” novērojumi, piedaloties policijas patruļās, liek domāt, ka daļu autovadītāju nebiedē arī daudz bargākie sodi par atkārtotu braukšanu alkohola reibumā, kā arī braukšanu dzērumā un bez autovadītāja apliecības. Taču par šādiem pārkāpumiem jau iestājas kriminālatbildība.
Februāra nogalē policijas ekipāža Jaunpiebalgā apturēja kādu braucēju, kuram autovadītāja apliecība bija atņemta pirms trim gadiem. Tas vīrietim netraucēja sēsties pie stūres, turklāt dzērušam grādīgos dzērienus.
Sarunas gaitā atklājās, ka visu trīs gadu laikā, kamēr vīrietim nav autovadītāja apliecības, viņš turpinājis izmantot automašīnu un braukt, kur vien nepieciešams. Kā attaisnojumu savai rīcībai vīrietis vairākkārt minēja to, ka viņam pie ārsta jāved slimā māte, jābrauc uz aptieku pēc zālēm.
Vainas apziņa gan nebija manāma. Vīrietis izturējās dumpīgi un pat naidīgi. Tomēr fakti runā paši par sevi – brauca dzērumā bez tiesībām. Turklāt arī pirms trim gadiem, kad tiesības tika atņemtas, viņš bija vadījis auto dzērumā. No kļūdām, šķiet, vīrietis nebija mācījies.
Ja pirmajā reizē viņam iestājās administratīvā atbildība, tad šoreiz jau kriminālatbildība. Par piemērotāko sodu lems tiesa, tomēr sodi nav maigi. Krimināllikuma 262. pants par transporta līdzekļu vadīšanu alkohola reibumā, ja nav autovadītāja apliecības, paredz pat sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem. Šogad šādi kriminālprocesi uzsākti 25 personām.
Komentāri