Braukšana dzērumā kļuvusi par vienu no galvenajiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Taču kas notiek pēc braukšanas alkohola reibumā? Vai patiesi ar autovadītāja apliecības atņemšanu viss beidzas? “Lielākā daļa manu draugu brauca dzērumā”
Cēsu rajona jaunietis Kristaps (vārds ir mainīts) pašlaik Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes īslaicīgās aizturēšanas vietā izcieš administratīvo arestu – 21 diennakti. 11 diennaktis viņam piespriestas par braukšanu alkohola reibumā, bet desmit diennaktis par nepakļaušanos policijas likumiskajām prasībām – bēgšanu no policijas.
Tiekoties ar jaunieti īslaicīgās aizturēšanas vietā aresta izciešanas trešajā dienā, nevar nepamanīt, ka viņš nožēlo izdarīto. Puisis aizturēts, braucot dzērumā, viņam atņemta autovadītāja apliecība. Tas gan viņam netraucēja bez apliecības tomēr sēsties pie stūres, turklāt bēgt no policijas.
Puisis sarunā atklāti pateica – policija viņu iereibušu pie stūres aizturējusi pirmo reizi, bet braukts dzērumā ir vairākkārt. Brīvdienu agros rītos no tusiņiem mājup viņš apmēram pusgadu jau bija braucis iereibis. Tāpat rīkojies ne viens vien puiša draugs, un lielākoties visiem autovadītāja apliecības jau atņemtas.
Vaicāts, vai apzinājies bīstamību, reakcijas samazināšanos alkohola iespaidā, puisis atbildēja: “Tieši pretēji. Jutos ļoti drošs. Braucu ļoti uzmanīgi, pat uzmanīgāk nekā skaidrā esot. Pirmajā reizē gan bija nu tā, bet pārējās reizes viss bija kārtībā. Ne reizi negadījās kādas problēmas.”
Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba, jaunieša teikto komentējot, uzsver, ka izjūtas ir ļoti subjektīvas. Lai gan šķietami autovadītājs brauc uzmanīgi, tomēr reakcijas laiks, redzes leņķis, notiekošā uztvere ir būtiski mainījusies un neparedzētos apstākļos sekas var būt pat traģiskas.
Bēgšanu no policijas jaunietis savukārt skaidro ar apmulsumu un, protams, nevēlēšanos saņemt sodu: “Pēc mēneša, kad samaksāju sodu un no autoplača dabūju atpakaļ savu mašīnu, nolēmu pabraukāties. Tad ieraudzīju, ka aiz manis ir policija ar ieslēgtām bākugunīm un skaņas signālu. Apmulsu, nezināju, ko darīt – tikko mašīnu izņēmis, sodu samaksājis, tiesību arī nav… Nu ko darīt? Izdomāju mukt. Gribējās palikt sveikā. Pamuku, bet tad apstājos. Tā viss beidzās.”
Jaunietim nepietika ar autovadītāja apliecības zaudēšanu, sēšanos pie stūres bez apliecības un mukšanu no policijas. Puisis vēl pusgadu izvairījās no administratīvā aresta izciešanas: “Sapratu, ka kaut kad jau tas mirklis pienāks, pienāca, kad policija mani atrada. Negribēju te atrasties. Ir garlaicīgi, gribētos vairāk pa āru pastaigāt. Lasīju avīzē, ka kamerās utis, blusas, bet pagaidām gan nevienu neesmu redzējis vai jutis.
Ja varētu laiku pagriezt atpakaļ, nedarītu to, ko izdarīju. Daudz nākas zaudēt – naudu, laiku. Tādas lietas nedrīkst darīt, jārūpējas par bērnu, ģimeni.”
Jaunā cilvēka nozēlu gan, šķiet, vairāk izraisa situācija, kurā viņš jūtas nepatīkami, nevis izpratne, kādas sekas varēja būt, braucot dzērumā. Sodi netraucē pārkāpumus atkārtot
Diemžēl sodi par ceļu satiksmes pārkāpumiem lielai daļai netraucē jaunus pārkāpumus izdarīt atkal un atkal. Sēsties pie mašīnas stūres alkohola reibumā ir smags un bīstams pārkāpums. Lielākā daļa sabiedrības to izprot, apzinoties, ka ne tikai tiek pārkāpti noteikumi, bet apdraudēts arī dārgākais šai pasaulē – veselība un dzīvība, turklāt ne tikai sava, bet arī citu cilvēku.
Tomēr policijas statistika liecina par to, ka liela daļa autovadītāju, kuriem par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem ir atņemtas autovadītāju apliecības, pie stūres sēžas atkārtoti un nevairās to darīt arī dzērumā vai dažkārt pat narkotisko vielu reibumā. Šie pārkāpumi nereti iet roku rokā ar bēgšanu no policijas un nepakļaušanos prasībām.
J. Goba skaidro, ka administratīvais arests, kāds piespriests Kristapam, kā soda mērs tiek piemērots ne tikai par auto vadīšanu alkohola vai narkotisko vielu reibumā, bet arī par gada laikā atkārtotu auto vadīšanu bez autovadītāja apliecības, kā arī bēgšanu no policijas. Ja Kristaps nebūtu bēdzis no policijas, sods par braukšanu bez vadītāja apliecības būtu 200 latu, taču tagad sods bija ievērojami lielāks – 500 latu, turklāt piespriests arī administratīvais arests.
Tāpat kā Kristaps, arī citi, kuriem piespriests arests, nereti izvairās no soda izciešanas. J. Goba atklāj, ka pašlaik no aresta izciešanas izvairās 38 personas, 64 to jau ir izcietušas. Šogad uz prokuratūru kriminālvajāšanai jau nosūtīti 102 kriminālprocesi par gada laikā atkārtotu auto vadīšanu alkohola reibumā bez vadītāja apliecības. Tas ir ievērojams skaits, kas norāda, ka problēma ir aktuāla.
Komentāri