Rajona deju kolektīvu skatē savu varēšanu rādīja 28 deju kopas.
“Mūsu pulks ir kļuvis kuplāks. Kaut valstī krīze, dejotprieks, vēlēšanās sevi izteikt dejā palielinās,” uzsver rajona deju kolektīvu virsvadītājs Andis Kozaks. Šosezon Taurenē sācis darboties jauniešu deju kolektīvs “Tracis”, kuru vada Ieva Kazijeva, Amatā – jauniešu deju kolektīvs “Krustainis” (Ilona Klince), Priekuļos – jauniešu deju kolektīvs “Zelta virpulis” (Uldis Blīgzna).
Skatē valdīja dejotprieks un sacensība. Katrs centās sevi parādīt, iepriecināt skatītājus un žūriju. “Vienmēr jau var labāk nodejot. Bija azarts, sajūta forša,” pēc uzstāšanās “Druvai” atzina Vecpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Slātaviņa” dalībnieks Gatis Bērziņš. Viņš dejo jau vairākus gadus, dejošana ir viens no viņa vaļaspriekiem.
Pirmais nopietnais pārbaudījums bija Priekuļu “Zelta virpulim”. Visi tā dalībnieki kādreiz dejojuši tehnikuma “Virpulī”, tagad studē vai strādā. “Gribas dejot, kādreiz kopā bija jauki un interesanti, tāpēc
nolēmām turpināt,” stāsta dejotāja Lelde Grīnberga. Svētdienās uz mēģinājumu dejotāji sabrauc no Smiltenes, Liepas, Cēsīm, Straupes, Siguldas, Raunas, Rīgas, pirms prombraukšanas uz augstskolām sanāk priekulieši. “Izdejojamies un tad darba nedēļa paiet ātrāk, jo gribas, lai pienāk svētdiena,” atzīst Ieva Lāce, bet Laura Liepa pastāsta, ka neilgu laiku dejojusi kolektīvā Rīgā, tad pārtraukusi un ir gandarīta, ka izdevies izveidot “Zelta virpuli”.”Tā ir brīnišķīga kompānija. Mūsu vadītājs ir pats labākais, ” uzsver Laura.
Amatas “Krustainī” kopā sanākuši bijušie “Brukstalienas” dejotāji. “Tas ir kolektīvs sirdij. Visi manējie. Zinu, ko no viņiem var sagaidīt, viņi zina, ko no manis,” stāsta vadītāja Ilona Klince un pauž gandarījumu par to, kā kolektīvs uzstājies pirmajā skatē. “Mēģinājumi ir tikai svētdienās. Ikdienā dejotāji strādā un studē. Mēģinājumi ir ļoti nopietni,” savējos paslavē vadītāja un piebilst, ka visi ir priecīgi, ka arī raduši mājvietu Amatā. Vairāki dejotāji ir no novada.
Kas ir “Krustainis”? Ilona stāsta, ka ilgi meklējuši nosaukumu, bijuši dažādi varianti. “”Krustainis” ir rituāla deja Bluķa vakarā. Katrs izlec aizsardzības zīmes,” paskaidro vadītāja.
Skatē katrs kolektīvs dejoja divas dejas. Skatītāji varēja vērot 56 dejas. Vairāki “Druvai” atzina, ka nebijis garlaicīgi, repertuārs bijis daudz skatāmāks nekā citus gadus, kad visi parāda, kā prot nodejot vienas un tās pašas dejas. Ar prieku tika uzņemta pirms gadiem tik pazīstamā “Audēju deja”. “Arī es dejoju violetajā kleitā. Ir dejas, kuras patīk gan dejotājiem, gan skatītājiem ar vieglumu, plastiskumu, noskaņu. Tās atsauc atmiņas,” domās dalījās priekuliete Māra Juzupa un piebilda, ka savulaik “Audēju deju” dejojusi tajā paša violetajā kleitā kā “Zelta virpuļa” meitenes.
Rajona deju kolektīvu virsvadītājs Andis Kozaks pēc skates bija gandarīts.
“Deju kolektīvu mākslinieciskais līmenis rajonā ir ļoti augsts. C grupa pārsteidza ar kvalitatīvo sniegumu. Ļoti auguši, salīdzinot ar pagājušo gadu. Senioru sniegums apbūra skatītājus. Spilgtāks kļuvis vidējās paaudzes E kolektīvu sniegums. Īpaši Solvitas Krastiņas kolektīviem. Grūti pateikt, kurš starp jauniešu B grupas kolektīviem ir tas labākais. “Krustainis” ļoti patika. Dejotāji bija izvēlējušies A grupas deju un godam tika galā. C grupas jauniešu kolektīvu sniegums bija pārliecinošs. “Veselava” pārsteidza. Kolektīvs ir ļoti izaudzis, tas vairs nav skolēnu, bet īsts jauniešu kolektīvs. Puišu deja bija brīnišķīga. Visiem kolektīviem sarežģītas programmas,” vērtēja Andis Kozaks un piebilda, ka visvairāk priecējis tas, ka dejotāji dejo no sirds, ka viņiem patīk tas, ko dara.
“Priecē, ka kolektīvu vadītāji rādīja savas horeogrāfijas. Māris Brasliņš, Sovita Krastiņa, Lāsma Skutāne, Lilita Jansone – mēs varētu sarīkot jaunrades deju koncertu,” nākotni ieskicē rajona deju kolektīvu virsvadītājs. Viņš arī trīs deju kolektīvu – Tautas deju ansambļa un vidējās paaudzes deju kolektīva “Raitais solis”, kā arī Cēsu Valsts ģimnāzijas jauniešu deju kolektīva “Kande” vadītājs un horeogrāfs.
Deju kolektīvu sniegumu vērtēja horeogrāfs, deju kolektīva “Dancis” vadītājs Rolands Juraševskis, horeogrāfs, Rēzeknes rajona deju kolektīvu virsvadītājs, deju kolektīva “Dziga” vadītājs Ilmārs Dreļs un horeogrāfe, deju kopas “Dandari” vadītāja Dace Circene. Žūrijas vērtējums pārsteidza dejotājus un kolektīvus vadītājus. Rolands Juraševskis pauda gandarījumu par skatē redzēto.
“Visi rajona kolektīvi ir augstā mākslinieciskā līmenī. Tie plauktiņi, kurā katrs ierindots, ir tik tuvu cits citam. Jāuzsver, ka katram kolektīvam ir savs raksturs, rokraksts. Uzreiz var pazīt Rutas Paulsones, Ulda Blīgznas, Anda Kozaka kolektīvus. Ja žūrijā būtu citi, droši vien kādam kolektīvam būtu par punktu mazāk, citam par punktu vairāk. Protams,
katrā dejā var ieraudzīt neprecizitātes,” sacīja Rolands Juraševskis un uzsvēra, ka kolektīvi strādā ne jau tādēļ, lai patiktu žūrijai. Viņi to dara savam un skatītāju priekam. Rolands Juraševskis arī atzina, ka skatē redzējis daudzas interesantas dejas – gan vadītāju autordejas, gan no aizvadīto Deju svētku repertuāra, gan iecienītas pirms gadiem. “Prieks, ka kolektīvi uzdrošinās dejot augstākas grupas repertuāru un tiek ar to galā. Bērnu repertuāru vidējiem gan nevajadzētu dejot. Ja izdodas atrast to odziņu, viss labi, bet tas nav viegli. Jauniešu kolektīviem jāmeklē dzīvespriecīgāks repertuārs, lai var kārtīgi izdejoties,” domās dalās Rolands Juraševskis un uzsver, ka mūsu rajonā strādā ļoti profesionāli vadītāji. Redzot kolektīvu uzstāšanos, var pārliecināties par regulāru, nopietnu darbu.
Valsts kultūras eksperte Cēsu rajonā Ilze Kalniņa, vērtējot skatē redzēto, sacīja, ka kolektīviem un skatītājiem vislabāk paticis tas, ka nebijis obligāto un izlozes deju. Katrs dejojis to, kas patīk, un koncerts bijis ļoti daudzkrāsains. Vienīgi četri senioru deju kolektīvi dejoja vienu obligāto deju no šīsvasaras senioru deju saieta repertuāra. “Man bija daudz patīkamu pārsteigumu – “Veselava”, “Amata”. Mākslinieciskais līmenis un radošā dzirksts šosezon ļāva parādīt ļoti labu sniegumu “Miķelim” un “Saulgriežiem”,” vērtē Ilze Kalniņa un uzsver, ka mūsu rajonā šosezon ir trīs jauni kolektīvi, kuri skatē augstu novērtēti.
Žūrijas komisijas locekle Dace Circene “Druvai” atzina, ka deju kolektīvu skaits Latvijā mazumā neiet. “Cilvēki alkst izteikties. Līdz ar krīzi ir vairāk brīvā laika, cilvēki vēlas satikties. Un to labprāt dara dejojot,” tā Dace Circene. Savukārt Ilze Kalniņa skumji piebilst, ka visvairāk baida neziņa par nākotni pēc novadu izveidošanas. Ir tikai vieni nezināmie un bažas, lai viss neaiziet pašplūsmā.
Skates rezultāti F grupa, senioru deju kolektīvi Cēsu kultūras centra “Dzirnas” (Ruta Paulsone) – 46,99, Vecpiebalgas “Mudurainis” (Antra Grīnberga) – 46,33,
Straupes “Munsturis” (Ineta Indriksone) – 45,08, Dzērbenes “Juveris”
(Uldis Blīgzna) – 44,58. E grupa, vidējās paaudzes deju kolektīvi “Vaive” (Solvita Krastiņa) – 46,33, “Amata” (Lilita Ventere) – 46,25, “Skujene” (Solvita Krastiņa) – 43,58, “Straupe” (Rudīte Jurciņa) – 46,66. C grupa, jauniešu deju kolektīvi
Straupes “Idumeja” (Ginta Berķe) – 45,17, Taurenes “Tracis” (Ieva Kazijeva) – 44,91, “Veselava” (Emerita Gruzde) – 47,33.
B grupa, jauniešu deju kolektīvi
Cēsu arodskolas “Brukstaliena” (Ilona Klince) – 46,5, CVĢ “Kande” (Andis Kozaks) – 46,92, Amatas “Krustainis” (Ilona Klince) – 48, Priekuļu “Miķelēni” (Māris Brasliņš) – 45,5, Jaunpiebalgas “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne) – 47,25, Cēsu kultūras centra “Raitais solis” (Andis Kozaks) – 48,08, un “Randiņš” (Sandra Jonaite) – 47,42, Vecpiebalgas “Slātaviņa” (Antra Grīnberga) – 45,41, Priekuļu “Zelta virpulis” (Uldis Blīgzna) – 47,91, Priekuļu tehnikuma “Virpulis” (Uldis Blīgzna)- 47,5. D grupa, vidējās paaudzes deju kolektīvi
Priekuļu “Jumis” (Uldis Blīgzna) – 48,9, Priekuļu “Miķelis” (Māris Brasliņš) – 47,58, Jaunpiebalgas “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne) – 46,33, “Raitais solis” (Andis Kozaks) – 48,33, Liepas “Sadancis” (Marita Rieksta) – 45,5, Cēsu kultūras centra “Saulgrieži” (Ruta Paulsone) – 47,5, Līgatnes “Zeperi” (Iveta Pētersone) – 49,58.
Komentāri