Pirmdiena, 9. septembris
Vārda dienas: Bruno, Telma

Dārzeņus vērts audzēt, ja pilsēta tuvu

Sarmīte Feldmane
23:00
13.09.2022
32
Sia Lieloga 2 1

Salnas pasteidzinājušas    novākt ražu. Vasara dažām kultūrām bijusi dāsna, citas nomocīja karstums un kaitēkļi, vēl citas vēlais pavasaris.

Priekuļu pagasta SIA “Liel­oga” saimniece Ruanda Dem­bovska atzīst, ka ir gan prieks un gandarījums par to, kas izaudzis, gan vilšanās. Viņas ģimene 3,8 hektāros Veselavas pagastā nomas zemē audzē dažādus dārzeņus, siltumnīcās Priekuļos zaļumus, tomātus, fizāļus, papriku un citas kultūras.

Sāka ar arbūziem

Gadus sešus priekuliete audzēja zemenes. Bija pamatdarbs, kas saistīts ar zemnieku saimniecību apmeklēšanu. Redzētais mudināja pamēģināt audzēt vēl kaut ko citu. Kāpēc gan ne arbūzus?  Pērn iestādīja 0,6 hektāros    un raža bija ļoti laba. Šoruden, kā atzīst Ruanda, – nekāda. Ja pērn mājas pagalms bija pilns ar arbūziem, šoruden vien pāris kastītes.

Laukā tika iestādīti 4000 arbūzu dēstu. “Stādījām, kad laiks bija vēss, mitrs, stādi nebija jālaista. Jau pēc dažām dienām galotnītes sāka liekties uz leju. Paņēmu stādu, iekšā tārps. Pusotru tūkstoti pārstādījām. Ap Jāņiem vagas bija tukšas. Tīrumā saimniekoja drātstārpi,” stāsta saimniece un piebilst, ka izdzīvoja vien ap simts stādu. “Izrādījās, bijām drātstārpiem uzklājuši mielasta galdu.

Tie dzīvo 20 centimetru dziļumā un, kad mitrs un vēss, dodas baroties. Ķirbjveidīgie augi ir kā saldais ēdiens,” pieredzē dalās priekuliete un uzsver, ka drāts­tārps nebūs tas, kas viņu atturēs no arbūzu audzēšanas.

Pavasarī laukā, kur šovasar auga sviesta pupiņas, tiks likta plēve un stādīti arbūzi, arī melones. “Tauriņzieži drātstārpam nepatīk, vēl augsni nokaļķos, kas arī tam nepatīk. Tagad domāju, ko stādīt laukā, kur šovasar vajadzēja augt arbūziem, jo tur ir saliktas plēves,” saka Ruanda. Arbūzi ir kultūra, kuru viņa noteikti audzēs. Priekuliete iepazinusies ar arbūzu audzētāju Limbažu pusē, grib izmēģināt arī viņa pieredzi. “Gribu iemācīties arbūzus potēt uz ķirbjiem. Uz ķirbja saknes tie izaug daudz lielāki,” atklāj Ruanda.

Jāatrod savas kultūras

“Augu seka jāmaina. Sastādīju visu ko, lai saprastu, kas aug šajā zemē, kas man padodas un kam ir pieprasījums. Skaidri zinu, ka kāpostus neaudzēšu, tie nav mana kultūra. Cīņa ar kaitēkļiem nav tā vērta. Esam integrētā saimniecība, bet ķīmiju nelietojam. Nā­kampavasar stādīšu tikai kolrābjus, tie agri izaug un ir pieprasījums. Šovasar diezgan daudz iestādīju sakņu un kātu selerijas. Sakņu pērk, bet kātu ne. Saldie sīpoli labi aug, arī pircējiem garšo. Baklažānus neaudzēšu, nerentabli, jāčubina, lai apputeksnētos, augļu maz. Savam priekam dažus var iestādīt, izaug jau skaisti,” stāsta Ruanda.
Iecienīta kultūra saimniecībā ir arī ķirbji. Diemžēl pavasarī bija jāpiedzīvo vilšanās. Tika iesētas 1100 divu šķirņu kailsēklu    sēklas, no vienas neuzdīga neviena, no otras kādas 30. “ Katra sēkla ielikta podiņā, laistīta, kopta kā iepriekš, bet nekā. Ķirbju ir maz. Helovīna ķirbji gaida savu laiku,” pastāsta saimniece un piebilst, ka arī citi audzētāji stāstījuši- sēklas slikti vai nemaz nedīgušas, kaut pirktas pie uzticama tirgotāja. Ar smaidu Ruanda piebilst, ka oranžās bietes uzdīgušas vien trīs, bet bezsēklu arbūzam no simts sēklām izaudzis viens stāds, no krāsainajiem burkāniem – neviena.

“Tad gan uz brīdi nolaižas rokas, jo viss ir izdarīts, bet rezultāta nav,” bilst priekuliete.

Toties šovasar ir laba sviesta pupiņu raža. Tās auga hektāra platībā. “Bērni nāca vākt, ļoti čakli strādāja. Tagad jāsaspringst par realizāciju. Nākamvasar tik daudz nestādīšu, toties noteikti būs arī cūku pupas, tām ir pieprasījums,” stāsta Ruanda.

Siltumnīcā priecē ap 20 šķirņu tomāti. Tiem vasara patika. Fizāļi siltumnīcā saauguši kā mežs.    Saimniece spriež, vai pagūs    nogatavoties, bumbuļu ir daudz. Izmēģinājumam tie iestādīti arī uz lauka.

“Siltumnīcā ir jāaudzē zaļumi. Salātiem ir liels pieprasījums, nevaru to nodrošināt, pērk kafejnīcas,    pasūta tiešie pircēji, ir noiets tirgū,” atklāj audzētāja. Ruanda gatavo salātu miksli, kurā ir daudzu šķirņu salātu, biešu, spinātu, rukolas lapiņas. Ir atrastas īstās šķirnes, lai veidotos patīkama salātu garšas buķete.

“Arī ekonomiski parēķinot, cik salātu var izaudzēt, kamēr visu vasaru aug, piemēram, arbūzi. Mācos, eksperimentēju. Divu vienādu vasaru nav, ar to jārēķinās. Nekad nevar zināt, kādi būs laikapstākļi, kādu postu sagādās kaitēkļi, kura kultūra izaugs, kura ne. Visu nedrīkst likt uz vienas kārts. Uzskatu, ka jābūt trim pamatkultūrām un tad pārējais, lai pircējam lielāks piedāvājums. Noteikti audzēšu zaļumus. Zemeņu gan vairs nav,” pārdomās dalās SIA “Lieloga” saimniece.

Pircēji novērtē

Ruanda Dembovska atzīst, ka viņas priekšrocība ir tā, ka dzīvo Priekuļos, zeme ir Veselavā. Pilsētu tuvums ir izdevīgs pircējiem un audzētājai.

Izaudzētais tiek pārdots Cēsu tirgū, Valmieras “REKO” tirgū, pastāvīgie klienti brauc iepirkties uz mājām Priekuļos. Tiek nodrošināti arī pasūtījumi, regulāri dārzeņus vedot uz Siguldu, Val­mieru, Smilteni. Pastāvīgi pircēji ir kafejnīcas.

“Pērn, kad bija arbūzi, kurus pircēji novērtēja, līdztekus nopirka arī citus dārzeņus. Taču par to, ka nevarētu pārdot, nevaru runāt,” saka Ruanda. Tā kā šovasar daudz sviesta pupiņu un arī citiem labas ražas, pārdot vairumtirdzniecībā neatmaksājas, taču tirgū cena turas. Jau izdomāts, ka pupiņas tiks saldētas, marinētas, lai varētu pārdot ziemā.
Ruanda atzīst, ka par ieguldīto darbu gandarījumu dod tie, kuri iegādājas viņas ģimenes izaudzēto. Labākais vērtējums – cik garšīgi.    Tikai martā nodibinātā SIA “Lieloga” ar logo “Audzēts Prie­kuļos” iepazīst aizvien vairāk pircēju. Nosaukums, protams, saistās ar arbūziem – kultūru, kurai pērn tika novākta lieliska raža.

Pēc gadiem atmaksāsies

Par saimniekošanu ģimene domā ilgtermiņā. Ikdienas darbos iesaistīts gan vīrs Edijs un trīs bērni, gan Edija tētis. “Daudz ir roku darba, kaplēšana liela. Ravētājus dabūt nav iespējams, par pieci eiro stundā nav ar mieru, bet vakarā, kad redzu, cik padarīts un cik jāsamaksā, skaidrs, ka rudenī būs zelta sīpoli un burkāni,” pārdomās dalās zemniece.

Laukus savu reizi pārstaigājuši meža dzīvnieki. Mežacūkas izraka sīpolus,    stirnas nograuza pupiņām galotnes. Tagad laukam apkārt ir žogs. Iežogojumā gan dzīvo zaķis, kādu meloni iegrauž, bet lielu skādi nevar nodarīt.

Pavasarī SIA “Lieloga” iestādīja 10 100 sparģeļu stādu. Tie iesakņojušies labi. Turpat arī pirmo vasaru auguši 200 vīnogulāji.“Ļoti gribu iemācīties audzēt vīnogas, siet, griezt, kopt. Pie mājas daži vīnogulāji vienkārši aug, bet gribu darīt pareizi. Nevar jau zināt, kas kurā vietā aug, redzēs, kā pārziemos, bet ieaugušās ir labi,” pastāsta Ruanda Dembovska un atgādina: “Ir jāmēģina, jāgūst pieredze, jāmācās gan audzēt, gan biznesa gudrības. Man patīk tas, ko daru.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Saulrietu” Vaktskalniņā stāda egles un priedes

00:00
09.09.2024
7

Pie K.Skalbes muzeja “Saulrieti”, Vaktskalniņā, kur apbedīts dzejnieks, tagad zaļo priedes un egles. “Pēc 2022.gada vētras uzkalniņš bija klajš. Dzejnieks nekad nav gribējis būt uz pjedestāla, kalna galā. Apkārtējie koki bija izgāzti, un viņa atdusas vieta vairs neiekļāvās ainavā tā, kā bija, kad to izveidoja,” stāsta Piebalgas muzeju apvienības vadītāja Līva Grudule un piebilst, ka […]

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
22

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
54

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
37

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
456

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
34

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
18
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
20
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
26
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
18
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
24
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi