Ceturtdiena, 18. jūlijs
Vārda dienas: Aleksis, Aleksejs, Alekss

Cēsu Valsts ģimnāzijas saimē

Mairita Kaņepe
00:00
28.10.2015
5
Cvg Salidojums 1

Cēsu Valsts ģimnāzijas 90 gadu svinības sestdien sākās ar skolai veltītas grāmatas atvēršanu un jaunā izdevuma dāvināšanu goda viesiem – pensionētajiem skolotājiem.

Laiks grāmatai

190 lappušu biezā grāmata “Cēsu Valsts ģimnāzijai 90” ir kārtējais pamatīgi veidotais izdevums par Cēsu skolu, kuras nodibināšanas laiks ir 1925. gads. Jaunākajā grāmatā tās sastādītāja, vēsturniece un pedagoģe Māra Baķe pieskaras informācijas avotiem, kas paver ainu pilsētas izglītības dzīvē vēl agrāk – 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.

DĀVANU GALDS. Grāmatas "Cēsu valsts ģimnāzijai 90" un suvenīri.

* DĀVANU GALDS. Grāmatas “Cēsu valsts ģimnāzijai 90” un suvenīri.

2015. gadā izdotā skolas jubilejas grāmata stāsta par skolu direktoriem – viņu personībām, attieksmi un spējām, sākot ar pirmo Cēsu Valsts ģimnāzijas direktoru Jāni Saujiņu un beidzot ar pēdējiem diviem direktoriem – Ivaru Zemīti un tagadējo direktori Guntu Bērziņu, viņu lēmumiem un vadības stilu.

Liela vieta jaunajā izdevumā veltīta laikmetu griežu izraisītām pārmaiņām skolas dzīvē, sākot no skolas nosaukuma maiņas, beidzot ar mācību saturu un virzību. Laikmetu grieži – tā ir varas maiņa Latvijas valstī 1940. gadā un tad pēc 50 gadiem Latvijas valsts atjaunošana. Šo laiku tuvošanos toreizējā Cēsu 1. vidusskola atzīmē ar vēsturiskās ģimnāzijas ēkas 50 gadu jubilejas svinībām 1989. gadā, ar ģimnāzijas īstenā karoga izcelšanu no aizmirstības, karoga, kas pēc Kārļa Krauzes meta darināts 1937. gadā ar moto “Visu tēvu zemei”.

Grāmata sniedz ieskatu par noieto ceļu uz Valsts ģimnāzijas statusa sasniegšanu. Laikmeta grieži valstī un izglītības darbā Cēsīs ļauj atdzimt Draudzīgā aicinājuma vārdam skolas nosaukumā. Taču pārmaiņu laiks lielo Cēsu 1. vidusskolu sašķeļ. Kopš 1990. gada vienā adresē – L.Paegles ielā 1 – ir divu skolu, patiesībā pat trīs skolu līdzās pastāvēšana – dienas vidusskola, vakara vidusskola un tolaik arī jaunizveidotā skola ar Draudzīgā Aicinājuma Cēsu ģimnāzijas vārdu.

90. gados pieņemto lēmumu un sabiedrības attieksmes dēļ valstī arvien vairāk pretnostatās vidusskolas un ģimnāzijas. 1996. gadā arī 1. vidusskola kļūst par pilsētas ģimnāziju, kurā bija no 1. līdz 12. klasei. Tālāk jaunākā skolas grāmata vēsta, ka, lai saglabātu ģimnāzijas statusu, bijā jāatdala pamatskolas klases. Tas notika 2001. gadā. Tad grāmatā seko teju detektīvam līdzīgs atstāsts par vēsturiskiem notikumiem Cēsu pilsētas domē. Pašvaldībai bija jāpieņem lēmums par pilsētas ģimnāzijas turpmāko statusu, kura vēlējās kļūt par Valsts ģimnāziju. Šāds lēmums, deputātiem Cēsu pilsētas domes sēdē balsojot, radītu jaunu situāciju valstī, ka nelielā pilsētā izveidojas divas ģimnāzijas. Toreizējie opozicionāri tagad atzīst, ka viņu šaubas par skolotāju izvirzīto mērķi – izveidot stipru un valstī augsti atzītu ģimnāziju – bijušas kļūdainas. Kādreizējie domes deputāti tagad augsti vērtē Cēsu Valsts ģimnāzijas sasniegumus.

Gaismas ceļš

Nodaļa “Gaismas ceļš” veltīta ģimnāzijas veikumam pēdējos piecos gados. Tur ir stāsti par izciliem sasniegumiem informātikā, matemātikā, ķīmijā, bioloģijā un debašu turnīros, par skolā nozīmīgo radošo dzīvi mūzikā, dziesmā, dejā un dzejā, par sportošanu un ģeogrāfiju, par durvīm, kuras šis laiks jauniešiem pavēris pasaules izzināšanai un apceļošanai jau no skolas sola.

2015. gada grāmatā “Cēsu Valsts ģimnāzijai – 90” publicēti pēdējo piecu gadu absolventu saraksti. Iepriekšējos salidojumos klajā laistajās grāmatās – 2005. gadā “Soļi laikā” un “…ir tikai viena skola” 2010. gadā, publicēti skolotāju un absolventu saraksti, sākot no 1926. gada līdz grāmatas izdošanas brīdim.

Skolas jubilejas ciemiņu vidū, aicinātu uz grāmatas atvēršanu, bija ģimnāzijas šī brīža sadarbības partneri no apkārtējām skolām, Cēsīs strādājošām augstskolu filiālēm, tie ir uzņēmēji, kuri aktīvi atbalstījuši izglītības iestādes centienus, un viņu vidū šoreiz bija tieši skolas absolventi. No aptuveni simts viesiem, kas sasveicinājās ar Cēsu Valsts ģimnāzijas direktori Guntu Bērziņu un klausījās skolas grāmatas sastādītājas Māras Baķes un korektūras veicējas Mirdzas Lībietes sacītajā, bija desmit dažādu pakāpju skolu direktori un arī viens rektors, bet visu viņu izglītības ceļš sācies Cēsu 1. vidusskolā, tagadējā Cēsu Valsts ģimnāzijā. Viens no viņiem – Ivars Zemītis, 1954. gada absolvents ar Zelta medaļu – pēc vairākiem gadu desmitiem tika aicināts arī savu kādreizējo skolu vadīt. Vēl viens no viņiem – Leonīds Ribickis – tagad pilda Rīgas Tehniskās universitātes rektora amatu.

SARĪKOJUMĀ. Cēsu Valsts ģimnāzijas pedagogi Ivars Zemītis un Diāna Siliņa.

* SARĪKOJUMĀ. Cēsu Valsts ģimnāzijas pedagogi Ivars Zemītis un Diāna Siliņa.

Svētku koncerts

Cēsu Valsts ģimnāzijas salidojuma dalībnieki bija aicināti vispirms sapulcēties Vidzemes koncertzāles Lielajā zālē, kura, protams, izrādījās par mazu, lai uzņemtu daudzos skolas absolventus. Zālē un balkonā tika aizņemtas arī stāvvietas. Skatītāju simti jau pašā sākumā vienojās kopīgi dziedātā dziesmā “Skolas gadi” ar ģimnāzijas kopkori.
Koncerts ar priekšnesumiem un īpaši veidotiem video sižetiem par skolas dzīvi pirms gadu desmitiem un šodienu apliecināja, kāda garīga spēka smelšanās vieta bijusi un ir šī skola. Ģimnāzijas deju kolektīva “Kande” mākslinieciskā vadītāja Anda Kozaka un koru vadītājas Ilgas Šķenderes aicināti, bija atsaukušies absolventi, kuri salidojuma koncertā nāca uz skatuves. Jau ar pirmajām dziesmām jauniešu koris “Tomēr” un solistu, skolas absolventu Kristapu Krafti panāca lielajā telpā noskaņu kā starp savējiem. Taču, kad “Kandes” absolventi sāka dejot tautas dejas, emocijas zālē, skatītājiem līdzi dzīvojot, sita augstu vilni jau no pirmajiem soļiem dejās “Es izjāšu prūšu zemi” un “Spēlē, spēlmani”.

Cēsu 1. vidusskolas absolvents RTU rektors Leonīds Ribickis kopā ar kolēģēm no universitātes, arī cēsniecēm apsveicēju vidū.

* Cēsu 1. vidusskolas absolvents RTU rektors Leonīds Ribickis kopā ar kolēģēm no universitātes, arī cēsniecēm apsveicēju vidū.

Auditorija uzgavilēja skolotāju ansamblim un svētku atraktīvajam diriģentam Ilmāram Siliņam baltos cimdos ar cilindru galvā. Emocijas sakoncentrējās un pieklusinājās, skatuvi ar svecēm ļaujot izgaismot svētku kliņģerim, bet augstu prātos pacēlās, apvienotajam korim dziedot Jāzepa Vītola dziesmu ar Ausekļa vārdiem “Gaismas pils”.
Koncerta režiju veidoja Inese Mičule, video veidošanā piedalījās Armands Kaņepe un Markuss Edvards Mieriņš. Redzētie vēsturiskie kadri, dzirdētās jauniešu balsis – tas viss veidoja pacilātu noskaņu. Ar tādu salidojuma dalībnieku simti plūda no pilsētas centra uz ģimnāziju. Apvienojoties ar tiem, kas jau priekšā, ģimnāzijas ēkā un visā vēsturiskajā Cēsu 1. vidusskolas ēkā ar tās trīs korpusiem, celtiem 70. gadu beigās, uz salidojumu bija sapulcējušies tūkstoši. Varenais skolas nams sestdienas naktī zumēja sarunās un pēc tam dančos līdz rītam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
4

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
84

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
13

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
97

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
18

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
51

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
22
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
19
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
13
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
19
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
26
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi