Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Būvē pēc koka termiņiem

Druva
00:00
05.12.2006
3

“Lejaskrūzēs” būvē guļbaļķu pirtiņu. Ne pirti pirts dēļ, bet ēku, kas iemieso senās amatniecības tradīcijas un kura gadu desmitos glabās un nesīs tālāk īpašo vēsti par Piebalgas sētu.

– Gājām uz priekšu lēni. Kad pagājušā gada sākumā spēcīgais vējš izpostīja mežu, domājām, kā vētras lauzto koku varenību izmantot. Atšķirojām tos, kas vairs nav piemēroti būvniecībai. Gribējām pirtij baļķus no šī meža un šīs saimniecības, saglabāt pirts sienās enerģiju, ko koki saņēmuši no šīs zemes, – stāsta saimniece Egita Zariņa.

Pašu baļķu gan nav pieticis, nācies piepirkt. Bet gatavoti būvniecībai tepat pašu saimniecībā – mizoti, kaltēti. Palīdzība pirts ciršanā uzticēta nevis firmai, bet amatniekiem, kas zina tradicionālās tautas būvēšanas noslēpumus. Apjumt pirtiņu nolemts ar skaidām, taču nevis plaši izplatīto apses, bet skuju koka materiālu. Saimnieki vērtējuši, ka priedes un egles ir dabiski impregnētas, sveķi neļauj koksnei bojāties. Meklēta ražotne, kur šādas skaidas gatavo. Tas nav nācies viegli, jo izrādās, ka plēst skaidas no skujkokiem ir grūtāk, nekā no lapu koksnes. Pēc meklējumiem amatnieku izdevies atrast pašu pagastā – Jaunpiebalgā. To paveikusi Rubeņu ģimene, kura ar koku darbojas paaudzēm.

– Vēlējos būvēt tā, kā to darījuši mūsu senči, gribēju katrā pirts elementā ielikt mūsu amatniecības tradīcijas, neizmantot neko no masveida rūpnieciski ražotās produkcijas. Logus pasūtījām pie amatnieka, arī pirts krāsni taisīja īpaši. Biju pārliecināta, ka ēkā nebūs nekādu sintētisku materiālu. Baļķu spraugu aizdrīvēšanai dabūjām sūnas. Dabas draugi gan saka, ka to nevajag darīt, ka, vācot sūnas, tiek postīta daba. Par laimi, sanāca tā, ka pašiem tās nebija jāgādā, atveda amatnieki. Taču logu un durvju iebūvēšanai gan bija jāizmanto celtniecības putas. Tas man nepatika, bet nebija citas iespējas, – būvēšanas detaļas apraksta Egita.

Ēku sāka būvēt pagājušā gada jūlijā, to iecerēts pabeigt nākamgad. Pirti ceļ ar domu – iesaistīties lauku tūrismā. Taču Egita negrib pēdējos gados tik ierasto svinību vietu, kur pēršanās ir tikai ballītes sastāvdaļa. Viņa vēlētos piedāvāt pasākumus ģimenes veselībai, vietu, kur no ikdienas stresa un noguruma var atbrīvoties vecāki un bērni, izbaudot pirts rituālus, dzerot zāļu tējas. Turpat līdzās pirts ēkai uzbūvēta guļbaļķu lapene, bet pagalma nogāze beidzas ar dīķi. Tas gan pieder kaimiņiem, “Lielkrūžu” saimniecībai, bet īpašnieki – Dolmaņu ģimene – laipni dalās savas ūdenskrātuves skaistumā.

Savukārt citi kaimiņi, rūpīgi cilvēki, ar savu uzmanību nodrošinājuši to, ka topošās pirtiņas būvniecības dokumentācijas kārtošana noritējusi stingri pēc likuma.

– Viss ir līdzsvarā. Labais, ko saņemam no apkārtējiem, uzmundrina, bet negatīvais liek sasparoties, – saka saimniece.

Pirts top tikai par pašu līdzekļiem. Sākumā apsvēruši iespēju pieteikties uz Eiropas atbalstu, bet tad sapratuši, ka šī nav tā ideja, kurai var izmantot projektu naudu.

– Projekti paredz termiņus. Bet koks ir materiāls, kuram pašam savi termiņi. Nolēmām dzīvot pēc koka laika, ne projekta datumiem, – tā Egita.

“Lejaskrūzes” ir veca saimniecība, kurā saglabātas skaistas, simtgadīgas koka ēkas. Guļbaļķu klētiņas laika, vēja un lietus ārdētie baļķi, lielais ieejas akmens, kas likts par vecās būves durvju slieksni romantiski rotā gleznaino, Piebalgas pakalnos iegūlušos sētu.

– Gribam atstāt kaut ko tikpat pamatīgu, tādu, kas paliks nākamajām paaudzēm un stāstīs par mums,- saka Egita.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi