Zivrūpniecības uzņēmums SIA “Roze GV”, izmantojot ES līdzfinansējumu, Cēsīs paplašina un modernizē zivju pārstrādes cehu.
“Līdz vasaras vidum darbiem jābūt galā,” saka SIA “Roze GV” īpašnieks Gatis Valdmanis un turpina: “Līdz ar jaunā ceha atklāšanu produkcijai būs modernāks iepakojums, garāks realizācijas termiņš. Tā paaugstināsim produkcijas pievienoto vērtību un kvalitāte būs labāka. Projektā piedalāmies arī ar savu līdzfinansējumu. Taču daļa projekta tiek finansēta no Eiropas fondu līdzekļiem.”
Uzņēmuma komercdirektore Elita Valdmane: “No zivīm var pagatavot daudzveidīgu produkciju. Svaigas un saldētas zivis marinējam un kūpinām, taisām kulinārijas izstrādājumus. Preces pārdodam tikai Latvijā, 90 procenti saražotās produkcijas tiek tirgota Vidzemē. Tas, ko mēs ar šo projektu vēlamies izdarīt, saistīts galvenokārt ar iekšējā tirgus piepildīšanu. Taču nākotnē domāsim par savas produkcijas eksportēšanu.”
G. Valdmanis stāsta, ka ar pašreizējām jaudām nav bijusi iespēja tirgot produkciju lielajos tirdzniecības tīklos.
“Varējām saražot tik, cik spējām. Taču jāsaka – pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Tā kā vecajā cehā ražošanas jaudas izmantojām maksimāli, nācās domāt par paplašināšanos,” saka G. Valdmanis un, paslavējot savu darbu, vērtē: “Domāju, ka protam uztaisīt garšīgu zivtiņu. Esam izkopuši īsto garšu buķeti.”
E. Valdmane stāsta, ka zivis galvenokārt iepērk no Islandes, Skotijas un Norvēģijas. “Kādreiz jau smejamies un sakām, ka zivis ķeram tepat Gaujā, taču patiesībā tās iepērkam. Cenšamies to izdarīt bez starpniekiem, sanāk lētāk. Produkcijai cenas neesam cēluši kopš 2006. gada. Cenšamies meklēt variantus, lai izejvielu dabūtu lētāk,” saka uzņēmuma komercdirektore un jautāta, kādēļ cēsnieki pievērsušies zivrūpniecībai, saka: “Visi latvieši prot ķert un gatavot zivis, pie tam tas ir veselīgs pārtikas produkts. Mēs gan sākām ar puķu audzēšanu un tirdzniecību, vēlāk tirgojām saldējumu un citus pārtikas produktus. Pamazām nonācām līdz zivju pārstrādei. Šobrīd jāsaka – pēc mazpazīstamām zivīm un jauniem zivju izstrādājumiem īpaši netiecamies. Iemācīt, kas ir kura zivs, nav mūsu pienākums. Sākumā jutām, ka cilvēki īsti nepieņēma pat foreli. Pirka vairāk lasi.”
Līdz ar jaunā ceha atvēršanu būs arī papildu darba vietas.
“Mums nesen tika izteikts piedāvājums nodarbināt vjetnamiešus. Esam piesardzīgi, jo nav pieredzes viesstrādnieku nodarbināšanā. Taču jāsaka – darba roku šobrīd netrūkst, bet, palielinoties ražošanas apjomam, jaunus strādniekus vajadzēs. Nākotnē rajona ļaudīm būs jaunas darba vietas,” komentē G. Valdmanis un piebilst, ka 95 procenti strādājošo ir sievietes.
Komentāri