Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, sākoties jaunajam mācību gadam, pedagogus un vecākus aicina pārrunāt ar bērniem ugunsdrošības jautājumus.
Visbiežāk bērnu izraisītie ugunsgrēki izceļas laikā, kad nodarbības skolā beigušās un bērni paši saimnieko, gaidot mājās vecākus no darba – no plkst. 15 līdz 19. Pat ja negadījumā nav gūtas fiziskas traumas, psiholoģiskais pārdzīvojums var atstāt nopietnas sekas bērna attīstībā. Ne katra bērnu izraisītā ugunsgrēka iemesls ir draiskulības. Nepareizu rīcību ar uguni var veicināt zinātkāre, pārgalvība, neprasme veikt saimniecības darbus.
Sākoties mācību gadam, daudziem jaunāko klašu skolēniem jākļūst patstāvīgiem – pašiem jādodas no skolas mājās, jāuzsilda pusdienas, kamēr vecāki darbā. Tādēļ sākotnēji šie darbi jāveic kopā ar pieaugušajiem, ļaujot bērnam rīkoties, pavērojot un izstāstot, ko un kā labāk, drošāk darīt.
Skolā bērni var iegūt vispārīgas zināšanas par ugunsdrošību, bet vecākiem šie jautājumi jāpārrunā ar bērniem individuāli, ņemot vērā arī sadzīves apstākļus, piemēram, vai mājās ir centrālā vai malkas apkure, vai ēdiens tiek gatavots uz elektriskās vai gāzes plīts un tamlīdzīgi.
Statistika liecina, ka ugunsgrēkos visbiežāk cieš pusaudži no 10 līdz 14 gadu vecumam un bērni līdz četriem gadiem. Mazie bērni tikai apgūst pirmās dzīves iemaņas, vecākiem vajadzētu ne tikai mācīt, bet arī pieskatīt. Pat uz mirkli atstājot bērnu, raudzīties, lai nebūtu pieejami sērkociņi vai šķiltavas, nevarētu piekļūt pie iekurtas krāsns. Skolas vecuma bērniem jau ir pārliecība par prasmi rīkoties ar uguni, taču vēl nav nepieciešamo iemaņu. Turklāt citu bērnu sabiedrībā ir vēlme padižoties ar drosmi, kas nereti robežojas ar pārgalvību.
Sagatavojis Jānis Gabrāns
Komentāri