Biedrības “Esi brīvs” pārstāvji apmeklēja Cēsu 2. pamatskolu, lai 7. un 8. klašu jauniešiem stāstītu par atkarību rašanās cēloņiem un iespējām vēlmi uzsmēķēt, izdzert pudeli alus, uzpīpēt „zāli” vai piesēst pie datora aizstāt ar citām nodarbībām.
“Mēs strādājam trešo gadu. Sākumā organizējām sociālo kampaņu, tagad strādājam biedrībā, un priecājamies par darba rezultātu. Šajā laikā esam izbraukuši Latviju krustu šķērsu, dzirdam pozitīvas pusaudžu un jauniešu, arī skolotāju un vecāku atsauksmes. Viņi ir arī mūsu mērķpublika. Ja kāds pusaudzis spējis pateikt cigaretei nē, tas ir ieguvums,” komentēja biedrības “Esi brīvs” valdes priekšsēdētāja, psiholoģe Ilona Gaile.
Cēsu pašvaldības izglītības nodaļas speciāliste Dzintra Kozaka stāstīja, ka līdzīgas lekcijas psiholoģes lasījušas un praktiski skaidrojušas atkarību būtību arī Cēsu pilsētas pamatskolā.
“Ja daudzkārt skolēni uztver – atkal nāk un mūs pamāca, tad biju patīkami pārsteigta, ka bērni bija sacījuši – tas bija noderīgi, un izvērtējuši iespēju atteikties no kaitīgajiem ieradumiem,” sacīja Dzintra Kozaka.
Populārākā atkarība pusaudžu vidū esot smēķēšana un grādīgo dzērienu lietošana. Psihologi skaidro, ka šādas uzvedības sekas visbiežāk ir nespēja ģimenē izrunāties par problēmām un ģimenes uzvedības modeļa kopēšana – ja stresa situācijā pīpēt uz lieveņa izskrien tēvs, kāpēc lai to nedarītu dēls?
“Un vēl jauniešiem ļoti patīk sev pievērst apkārtējo uzmanību, kaut sliktā nozīmē. Stāvu pieturā, pīpēju un tantes šausminās. Efekts it kā panākts. Mēs iesakām izvilkt no kabatas ziepju burbuļu flakoniņu un tos pūst. Efekts tiešām būs lielāks,” tā psiholoģe Ilona Gaile. Līdzīgas nodarbības skolās vēl turpināsies.
Komentāri