Sestdiena, 22. marts
Vārda dienas: Tamāra, Dziedra, Gabriels, Gabriela

Atrod savu vietu Skujenē

Sarmīte Feldmane
18:16
25.04.2022
123
Zales Galva

“Mācāmies dzīvot laukos,” saka  Santa Mazūre un Matīss Vaišļa. Pusotru gadu viņi dzīvo Skujenes pagasta “Vecskujiņās”. Santa ir grafikas dizainere, Matīss programmētājs.

“Kovids parādīja, ka varam strādāt attālināti. Darba devēji sapratuši, ka darbiniekam nav jābūt birojā, lai viņš strādātu. Interneta nodrošinājums te ir labāks nekā daudzviet pilsētās,” saka Matīss.

No dāvanas līdz biznesam

Līdztekus ikdienas darbam Santai un Matīsam ir savs neliels bizness. Viņi gatavo zāles galvas.

“Matīsam ideju netrūkst. Tuvojās Ziemassvētki , ja divdesmit cilvēkiem kas jādāvina, meklējām,    ko ar ierobežotu budžetu paši varam izgatavot, stāsta Santa un Matīss papildina: “Bērnībā tēvs ko līdzīgu atveda no Ame­rikas. Ideja nav jauna.  Vajag vien zāģu skaidas, zāles sēklas, kaprona zeķi.” Santa zāles galvas izveidoja par personībām. Tas bija pirms desmit gadiem.

Kad radinieki bija apdāvināti, radās doma, ka zāles galvas – rotaļlietu ar īstiem, augošiem zāles matiem – varētu arī    ražot. “Un iespējami no vietējām izejvielām, nevis visu iepirkt    un salikt kopā,” uzsver Matīss.

Pamazām vien zāles galvas kļuva par asprātīgu dāvanu gan pieaugušajiem, gan bērniem. Zāles galva bērniem māca uzņemties rūpes, pacietību gaidīt, kad zālīte sadīgs, to laistīt. Daudziem tā ir pirmais dārziņš, kas jākopj.

“Kad sākām braukt pa tirdziņiem un pircēji novērtēja, bija gandarījums un arī guvām pārliecību, ka zāles galvas var būt vietējais produkts, ko pērk. Vienīgi plastmasas trauciņš nav Latvijā ražota izejviela,” stāsta Matīss, bet Santa piebilst, ka bijis arī būtiski, lai zāles galvas kā dāvana nav dārgākas par puķēm.

“Tā mums bija iepazīšanās ar biznesa principiem. Meklējām noliktavas, kur ko atrast, kur lētāk. Domājām, ka      veikalos      uzcenojums būs ne lielāks par trešdaļu, tirgotāji skaidri pateica – cik gribam, tik liekam. Dažos ir pat simtprocentīgs uzcenojums,” pastāsta Matīss    un vērtē, ka tas arī ir iemesls, kāpēc Latvijā ražotais bieži vien ir tik dārgs, otru pusi cenas paņem tirgotājs. Līdz ar to produkts ir mazāk pieejams.
Pēddzinis Žaks, Koķetā Betija, Pirāts Hugo, Intelektuālis Jēkabs, Vikings Odins, Zombijmeitene Matilde, Lāčplēsis,Vampīrpuika Olafs    un Laupītājs Filips nu jau pazīstami daudziem. Zāles galvas personības Santa piedāvāja vērtēt gan bērniem, gan pieaugušajiem, jo katram taču kārojas citādu rotaļlietu. “Sākām ar trim, tagad ir deviņu tēlu zāles galvas. Varētu vēl dažādot, bet tad pircējiem grūti izvēlēties,” bilst Santa.

Sākumā jaunie uzņēmēji domāja, ka ziemā    zāles galvas negatavos. Maz gaismas,    zāle lēni aug, taču pieprasījums nemazinājās. Kā atzinuši pircēji, nav jau uzreiz jāaudzē, var pagaidīt tuvāk pavasarim. Zāles galvā ir premium klases sēklas ar augstu dīgtspēju.

Pamazām vien veikalu tīkls, kuros var nopirkt zāles galvas, paplašinās. Tiek saņemti arī individuāli pasūtījumi ne tikai no Latvijas, arī ārzemēm. “Mums garām brauc pastniece, atdodam paciņu, un pasūtītājs saņem,” stāsta Matīss un atklāj, ka ir iecere atrast    partnerus citās valstīs un sadarboties. Bet, paplašinot tirgu, tā jau būs ražošana, turklāt pagaidām pietiek cita darāmā.

Skujenieši atzīst, ka vislielākais gandarījums ir pircēju atsauksmes. Viņi sūta bildes, kā zāles galva sazaļojusi. “Uzdāvinājām Skujenes bērnudārzam, šķita, lauku bērni, viņiem nebūs interesanti, bet ļoti patika darboties. Vēlāk arī mājās vecāki iegādājās,” atklāj Matīss.

Laiks, kad lauki mainās

Santa un Matīss atklāj, ka viņiem neesot bijusi vēlēšanās dzīvesvietai izvēlēties kādu konkrētu novadu. Tikai gribējuši, lai ir lauk­akmeņu māja.

“Vecskujiņas” celtas   1891.gadā kā magazīna, blakus bijis Vecskujenes Tautas nams, kas 60.gados nodedzis. Te kādreiz bijusi bibliotēka, veikals, muzejs, dzīvojušas ģimenes. Iepriekšējais   saimnieks māju privatizējis.

“Augustā ieradāmies, viss bija aizaudzis, zāle līdz krūtīm. Ēka dažus gadus bija stāvējusi    tukša. Toties tajā uzreiz varēja dzīvot. Protams, ļoti daudz darāmā, lai atjaunotu,” stāsta Matīss un piebilst, ka ir iecere arī saimniecības ēkā ierīkot nelielu ražotni. Iesniegtais pieteikums finasējumam “Leader” programmā guvis apstiprinājumu Cēsu rajona Lauku partnerībā, jāgaida Lauku atbalsta dienesta vērtējums.

Santa un Matīss atzīst, ka pamazām vien iepazīst lauku dzīves ikdienu.

“Mums bija rozā brilles uz dabu. Nu jau sākam vērtēt, ko apkārtnē vajadzētu patīrīt, ka kārklus nevajadzētu audzēt, bet tie aizsedz no ceļa putekļiem, ir    priekšā kā zaļš aizkars. Kaimiņš izcirta mežu, saprotu, ka koki izauguši. Jāiemācās izmantot to, kas ir. Mums nav plāns nodarboties ar lauksaimniecību.    Ir seši hektāri, no tiem četri mežs. Nav kārtīgas zemes, kur varētu ko audzēt, bet gribas pamēģināt ne tikai mazdārziņu un siltumnīcu,” pārdomās dalās Matīss un Santa papildina: “Kārtīgam zemniekam noteikti ir cits vērtējums, ja vajag lauksaimniecības zemi, visu iztīra no krūmiem. Tā ir praktiska pieeja, kuras mums vēl trūkst. Dzīvi laukos uztveru kā baudu. Te vari darīt to, kas tev jādara, nodarboties    ar to, kas patīk. Viens no iemesliem, kāpēc atnācām uz laukiem – būt dabā.”

Santa ar gandarījumu stāsta par pirmajiem siltumnīcā izaudzētajiem tomātiem un par dabas bagātībām, kas ir pagalmā, mežā.
“Pamazām iepazīstam apkārtni, īpaši pavasarī var tik daudz ko atklāt. Ej pa mežu, kur gadu desmitus neviens nav gājis, meža vidū kā oāze vecs linu mārks. Te ir interesanti koki, jo kādreiz kaimiņos  dzīvojis selekcionārs. Stir­nas, lapsas, zaķi, staltbrieži pagalmā, pamazām sākam pierast. Uzliku kameru, un vērojam putnus,” stāsta Matīss.

Darāmā daudz, jo biezs ir kultūras slānis pagalmā un apkārtnē. Tiks rīkota kārtīga talka, lai attīrītu.

“Mēs te dzīvojam un mācāmies dzīvot. Tas, kas lauciniekiem paš­saprotams, mums ir kas jauns, nezināms,” teic Santa un ar smaidu piebilst: “Kas ir laba malka.”

Santa un Matīss ar apbrīnu stāsta, cik daudz dara un māk ražot laukos, taču cilvēki nenovērtē savu varēšanu.

“Jūtams, ka laukos cilvēki baidās  no iestādēm, saistībām. Laukos tik daudz ko izaudzē, bet pārdod par pašizmaksu. Pietrūkst zināšanu, kā radīt pievienoto vērtību,” vērtē Santa. Viņa Skujenē rīkoja nodarbību un dalījās pieredzē, kā pircēju ieinteresēt par kādu produktu, kā to iepakot.

“Cilvēkiem vairāk jāstāsta par iespējām,   ka darot mazliet citādāk, var daudz iegūt. Laukos ir tā priekšrocība, ka katram vari paprasīt, kā rīkoties tādā    vai citā situācijā, un saņemsi padomu,” saka Matīss un pastāsta, ka arī kolēģi Zviedrijā, Vācijā pārcēlušies uz laukiem, strādā attālināti. “Tā ir kā jaunā ienākšana laukos. Viņi iepazīst laukus, tradicionālo saim­niekošanu un meklē efektīvākas metodes. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, atrod jaunus    risinājumus. Līdzās tradicionālajai lauksaimniecībai un produktiem parādās jauni,” pārdomās dalās Matīss un uzsver, ka tiem, kuri no pilsētām pārceļas uz laukiem, daba, vide ir vērtība, kas ne tikai jāizmanto, bet jāciena un jāsaudzē.

Būt piederīgiem kopienai

Santas un Matīsa bērni apmeklē bērnudārzu Skujenes pamatskolā.     “Bijām patīkami pārsteigti, kādas bērniem ir iespējas, ko viņi apgūst, iemācās,” saka Santa, bet Matīss piebilst: “Un futbola laukums ar zāli. Pēc dārziņa labprāt kopā paskrienam.”

Matīss uzsver, ka bijis pārsteigts, kā laukos    pašvaldība rūpējas par cilvēkiem.    “Ja vajag palīdzību, ir, kam paprasīt, visu izstāsta, ko nevar iedomāties Rīgā. Mums vēl jāpierod pie ceļiem, ar pilsētas mašīnu sarežģīti. Šī ziema bija pārbaudījums, sniegs līdz ceļgaliem, savu reizi bija    jāpiedomā, vai tiešām ir jā­brauc, varbūt var atlikt.    Ceļu uzturētāji strādāja, tā sniga, ka vienkārši nepaspēja, tas jāsaprot. Saprotam, ka te dzīvo maz cilvēku un cik izmaksā ceļa tīrīšana,” pārdomās dalās Matīss.

Abi atzīst, ka skujenieši ir atsaucīgi, vienkārši un viegli atrast kopīgu valodu. “Gribētos vairāk kaut ko darīt kopā, sadarboties. Kopā varam veidot interesantāku kopienas dzīvi,” saka Santa, bet Matīss piebilst: “Gribas arī vairāk uzzināt par šo vietu, par māju, kurā dzīvojam.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
10

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

“Klimata pārbaude” izturēta. Tā nebeidzas

00:00
22.03.2025
22

Cēsu Izstāžu namā apskatāma Vidzemes Māksli­nieku dienu vizuālās mākslas izstāde “Klimata pārbaude”. Līdz ar to Cēsīs atgriezusies tradīcija, kas te aizsākās un gadu gaitā pabija vairākās Vidzemes pilsētās.    Cēsu muzeja direktore Ināra Bula atgādināja, ka cēsnieki nolēma rīkot konkursu, kas apzinātu Vidzemes māksliniekus, rosinātu piedalīties un veicinātu    darbos atklāt savu redzējumu par aktuālo […]

Arodbiedrības aizstāv intereses ilgtermiņā

00:00
21.03.2025
50

Cēsu novada izglītības darbinieku arodorganizācijas atskaišu – pārvēlēšanas konferencei bija dots skanīgs nosaukums – “Kopā radām spēku, kas kalnus spēj pārvietot, vienotībā atklājam jaunus apvāršņus”.    Arodbiedrības biedri atskatījās uz piecos gados paveikto un iezīmēja plānus nākamajiem pieciem gadiem. Konferencē piedalījās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga. Cēsu novada arodorganizācija 34 […]

Pašvaldībai jāatbalsta tie, kas grib darboties

00:00
20.03.2025
49

Jaunā pārvaldes vadītāja par svarīgu uzskata sadarbību ar aktīvajiem līgatniešiem 13.martā Cēsu novada domes deputāti par Līgatnes apvienības pārvaldes vadītāju vienbalsīgi apstiprināja līdzšinējo pašvaldības investīciju projektu vadītāju Lieni Krīvenu. L.Krīvena ir līgatniete. Domes sēdē, atbildot uz deputātu uzdotajiem jautājumiem, viņa sacīja, ka par savu uzdevumu jaunajā amatā izvirza mērķi, lai Līgatnē labi jūtas un var […]

Nauda gan ikdienai, gan attīstībai

00:00
19.03.2025
58

Smiltenes novada pašvaldības 2025. gada budžetā ieņēmumi plānoti 40 930 004 eiro, izdevumi – 44 011 673 eiro,  finansēšana – 3 081 669 eiro. Budžets balstīts uz    novada ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2035.gadam, kurā ietverti pašvaldības stratēģiskie mērķi un ilgtermiņa prioritātes, kurās izvirzītas trīs galvenās vērtības: iedzīvotāji, uzņēmējdarbība un vide. “Pērn pieradām dzīvot taupīgi, jo […]

KNAB uzskata – bijusi ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana

12:05
18.03.2025
203

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis ir iesaistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosinātajā kriminālprocesā par prettiesisku jaunas automašīnas iegādi, ziņo aģentūra LETA. G.Kukainis LETA uzsvēris, ka KNAB paziņojumā pausto noraida pilnā apmērā, jo pagaidām neesot skaidrs, par kuru iepirkumu ir apsūdzība. Kukai­nis akcentēja, ka KNAB ir pārbaudījis divus “ZAAO” automašīnu […]

Tautas balss

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
6
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
11
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
19
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
21
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Jāiztiek bez apvainojumiem

11:40
19.03.2025
19
V. raksta:

“Paklausījos Saeimas sēdi, kurā atskaitījās premjere. Neesmu ne “Jaunās Vienotības”, ne Siliņas atbalstītāja, tomēr nav pieņemams stils, kādā daži parlamenta deputāti izteica kritiku Ministru prezidentei un valdības darbam. Vai tiešām mums jākļūst par valsti, kur tautas priekšstāvji apsaukājas! Varbūt pat sāks kauties, kā tas dažā postpadomju valstī redzēts,” attieksmi pauda V.

Sludinājumi