Otrdiena, 16. jūlijs
Vārda dienas: Hermīne, Estere, Liepa

Atkritumu apjoms aug, samaksa ne

Jānis Gabrāns
00:00
19.11.2016
7
Copy Of B74k7026 1

Slēdzot līgumu par atkritumu savākšanu Cēsu novadā, pašvaldība pirms vairākiem gadiem vienojās ar uzņēmumu “ZAAO”, ka vecpilsētā tiks mainīta atkritumu savākšanas kārtība. Proti, vecpilsētā vairākās vietās tiks ierīkoti konteineru laukumi un iedzīvotājiem vairs nebūs jāskatās pulkstenī, lai noteiktā laikā atkritumu maisiņu nestu uz savācējmašīnu. Tagad vecpilsētā ierīkoti seši konteineru laukumi, un, kā atzīst “ZAAO” Klientu apkalpošanas daļas vadītājs Mārtiņš Vīgants, beidzot šim projektam var likt punktu.

– Process bijis samērā ilgs?
– Jā, tas uzņēmumam bija pamatīgs izaicinājums. Daudz bija jāizdara, līdz sākās reāli būvniecības darbi. Vajadzēja daudzus saskaņojumus, jo vecpilsētā ir nosacījumi, kas jāņem vērā, un ne visur drīkst rakt. Līdz brīdim, kad konteineri tika nodoti iedzīvotājiem lietošanā, pagāja četri gadi. Vēl nepilns gads, kamēr sapratām, kā sistēma strādā, ko nepieciešams pilnveidot. Var jau teorētiski izrēķināt, kā vajadzētu būt, bet tikai dzīvē redzams, kā viss notiek.

– Problemātiskākā vieta, šķiet, bija konteineru laukums Vaļņu ielas un Kases ielas krustojumā.
– Kad sākām strādāt, aptuveni parēķinājām, kādi kurā vietā būs atkritumu apjomi, cik vajadzēs konteinerus. Taču šis konteineru laukums ir pārslogots, jādomā par situācijas uzlabošanu. Problēma arī, ka Vaļņu ielas labajā pusē dzīvojošie pilnībā nepārgāja uz individuālajiem konteineriem, kā bijām cerējuši. Tas palielināja atkritumu apjomu, un nācās meklēt citus risinājumus. Vispirms ar pašvaldību vienojāmies, ka visus konteinerus vecpilsētā tukšosim trīs reizes nedēļā, pēc tam Vaļņu ielā, nedaudz uz augšu no esošajiem konteineriem, izveidojām vēl vienu papildu laukumu ar diviem konteineriem. Instruējām tuvējo daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, lai izmanto tieši šos konteinerus. Pagaidām šķiet, problēmas ir atrisinātas, varbūt pirmdienas rītā vēl aizvien kāds maisiņš ir novietots pie konteineriem, bet kopumā situācija sakārtojusies.

Tikāmies ar visiem juridiskajiem klientiem, lai vienotos, ka viņi slēgs atsevišķus līgumus par kartona iepakojuma savākšanu, lai nemet to šajos konteineros. Ja tā dara, konteineri ātri ir pilni un sadzīves atkritumiem vietas vairs nav.

Vēl vienu papildu konteineru uzstādījām Šaurajā ielā, jo, sākoties vasaras sezonai un Lielās Kalēju ielas remontam, šajos konteineros palielinājās sanesto atkritumu daudzums un pirmdienās bija atkritumu maisu kaudzes.

– Visas problēmas atrisinātas?
– Ne gluži. Iedzīvotāji joprojām šajos konteineru laukumos liek lielgabarīta atkritumus. Mēs stāstām, ka to savākšana jāpiesaka atsevišķi un katram par šo pakalpojumu jāmaksā pašam, bet ne visi ieklausās.

Gadās arī situācijas, kad kāds ticis pie jauna īpašuma, veic tīrīšanu, remontu un viens pats pieber pilnu konteineru, vēl blakus tam sakrauj kaudzi. Pārējiem nav, kur likt savus maisiņus, un viņi ir neapmierināti. Jāsaprot, ka konteineri domāti tikai ikdienas sadzīves atkritumiem.

Vēl gribu atgādināt, ka nedrīkst mest konteineros karstus pelnus. Pagājušajā ziemā viena konteinera maiss šādi tika izdedzināts, nācās to mainīt.

– No vecpilsētas savāktais atkritumu apjoms kopš jaunās sistēmas ieviešanas ir audzis?
– Nedaudz pieaudzis, taču samaksu no iedzīvotājiem, juridiskajiem klientiem saņemam apmēram par 30 procentiem no savāktā apjoma. Samaksa tiek aprēķināta pēc noteikta normatīva, mēs gribētu cerēt, ka visi godprātīgi noziņo reālo iedzīvotāju skaitu daudzdzīvokļu mājās. Ar juridiskajiem klientiem uz godavārda vienojamies par apjomu mēnesī. Taču reālais atkritumu apjoms ir krietni lielāks, nekā vajadzētu būt pēc dokumentiem, par ko iekasējam naudu.

– Kāpēc šāda situācija?
– Acīmredzot nesaņemam pilnīgi precīzu informāciju par iedzīvotāju skaitu, nodoto apjomu. Viss atkarīgs no godaprāta, jo neejam pa mājām, dzīvokļiem skaitīt iedzīvotājus. Daudzdzīvokļu māju kvartālos vienkāršāk, tur apsaimniekotājam piestādām rēķinu par faktiski aizvesto atkritumu daudzumu, viņi maksu sadala uz iedzīvotājiem. Vecpilsētā maksā pēc normatīva, bet realitātē tiek samests vairāk. Ja rēķinātu pēc tā apjoma, par ko saņemam naudu, katrā konteineru laukumā pietiktu ar vienu konteineru un izvest vajadzētu reizi nedēļā.

Ir arī citi aspekti. Iedzīvotāji sūdzējušies, ka atkritumus konteineros met šajā teritorijā nedzīvojošie. Gribas atgādināt, ka šie nav publiskie konteineri, tikai vecpilsētas iedzīvotājiem, kuriem ar “ZAAO” noslēgts līgums.

– Kā samazināt pievešanu no malas?
– Pašvaldības policija veic apsekošanu, kurām privātmājām ir līgums, kurām nav. Esam viņiem iedevuši datu bāzi, viņi dodas pie tiem, kam līgumu nav, un liek tos noslēgt. Bet zināms, ka ved arī no apkārtējiem novadiem, braucot uz darbu vai vedot bērnus uz skolu, pa ceļam pilsētā tiek izmests arī atkritumu maiss.

– Jaunā sistēma ir ērtāka pašam uzņēmumam?
– Protams, tagad mašīna brauc trīs reizes nedēļā, tad bija piecas dienas nedēļā – no rīta un vakarā. Domāju, ka arī iedzīvotājiem šis risinājums izdevīgāks. Jā, varbūt ir kādu gabalu tālāk jāpaiet, toties atkritumu maisu var aiznest jebkurā brīdī, nav jāseko pulkstenim, kas strādājošajiem bija problemātiski. Tad bieži maisiņi tika kaut kur vienkārši nolikti, jo cilvēkiem nebija laika gaidīt.

– Daudz tiek runāts par nepieciešamību šķirot atkritumus, bet kā privātpersonām ar šo iespēju vecpilsētā?
– Viņiem ir tāda pati iespēja kā ikvienam privātmājā dzīvojošajam, proti, vest šķirotos atkritumus uz EKO laukumiem Lapsu ielā vai Bērzainē. Sākotnēji bija plānots, ka būs konteineri arī šķirotajiem atkritumiem, bet tiem fiziski neatradās vieta.
Cilvēki ir dažādi, ir tādi, kuri neko nešķiro, bet arī tādi, kuri grib šķirot un ved uz EKO laukumiem, kur, nododot zināmu daudzumu šķiroto atkritumu, dabū atlaidi sadzīves atkritumu savākšanai.

– Kā cēsnieki saprot, ka tas jādara?
– Sašķiroto atkritumu apjoms, kas nonāk poligonā, pieaug. Tas būs jādara arvien vairāk, jo valsts ieplānojusi, ka Dabas resursu nodoklis atkritumiem tiks pakāpeniski palielināts. Viņi cer, ka tas veicinās atkritumu šķirošanu, lai vairāk varētu pārstrādāt, mazāk būtu jānoglabā.

Protams, iedzīvotājiem vēl jāmācās pareizi šķirot atkritumus, jo ir vietas, kur šajos konteineros tiek samesti arī sadzīves atkritumi un viss konteinera saturs nonāk pie sadzīves atkritumiem.

– Iedzīvotājiem ir nesaprašana, ko mest šķirotajos, ko ne?
– Cenšamies sniegt informāciju, gan bukletos, gan stāstām apsaimniekotājiem. Var saprast iedzīvotājus, jo plastmasas veidu ir ļoti daudz, bet uz pārstrādi var nodot tikai nelielu daļu. Mēs labprāt braucam uz iedzīvotāju kopsapulcēm, kur uzskatāmi parādām, kas der šķirošanai, kas ne. Taču ne tik liels pārkāpums ir iemest nepareizo plastmasu, cik tur iegāzt ikdienas sadzīves atkritumus.

– Kā Cēsīs veicas ar pazemes konteineru programmu?
– Vēl ir, ko darīt. Šī sistēma jāattīsta. Saules ielas dzīvojamā kvartālā jāveido vairāki laukumi, arī Bērzainē, Loka ielā. Viss atkarīgs no tā, vai ir zeme, kur šos konteinerus ierakt, un vai netraucē apakšzemes komunikācijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
8

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
7

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
25

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
32

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
31

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
66

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
14
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
10
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
7
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
10
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi