Vidzemes slimnīcas infekciju nodaļā ārstējas astoņi cēsnieki, kuri saslimuši ar A hepatītu, kuru tautā sauc gan par dzelteno kaiti, gan Botkina slimību. Puisis, kurš nodaļā iestājies augusta sākumā izrakstīts, bet astoņi cilvēki, kuri bijuši gan no vienas ģimenes, gan paziņas, pat bērnu aukle un kāda kundzīte no kaimiņiem, stacionēti augusta pēdējās dienās un 1. septembrī.
“Mediķi, kas ilgstoši strādājuši infekciju nodaļā, tik plašu A hepatīta vilni neatceras. Infekcija noteikti ir izplatījusies sadzīves kontaktu ceļā. Ir saslimusi māte, bērni, radi, kas bijuši saskarē. Iemeslu vai situāciju, kurā cēsnieki būtu varējuši inficēties, viņi nezina,” stāstīja slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila un piebilda, ka stacionārā cēsniekiem būs jāpavada vēl dažas dienas. Ierasti A hepatītu ārstē, organismu atindējot, un stacionārā jāpavada vidēji desmit dienas. “Saslimšanas simptomi līdzinās tiem, kādi ir pie gripas – galvassāpes, paaugstināta temperatūra, lauž kaulus, vai cits variants, kas līdzinās tā sauktajai vēdera gripai – nelaba dūša, ēstgribas zudums, nogurums. Simptomi var būt kombinēti un pacientam pat prātā neienāks, ka saslimis ar A hepatītu,” skaidroja Benita Brila, bet pa šo laiku cilvēks var inficēt apkārtējos. Kad simptomiem pievienojas dzelte, kāpēc arī A hepatītu dēvē par dzelteno kaiti, tad saslimušais jau ir mazāk kaitīgs apkārtējiem un infekcija ir gandrīz pārslimota. “Sliktākais ir tas, ka A hepatīts bojā aknu šūnas. Ja aknas ir bijušas pilnīgi veselas, tad nebūs seku veselībai, bet, ja aknas bijušas hroniski slimas, daudz lietots alkohols, tad bojājumi būs nopietni,” tā B. Brila.
Atgādinām, ka A hepatīts ir lipīga zarnu infekcija kas saukta arī par netīro roku slimību. Tas nozīmē, ka pats galvenais, lai izvairītos no saslimšanas – jāievēro higiēna, jālieto kvalitatīvi produkti pārtikā un zināmas izcelsmes dzeramais ūdens.
Komentāri