Svētdiena, 15. septembris
Vārda dienas: Sandra, Gunvaldis, Gunvaris, Sondra

Alejas – kopjamas, saglabājamas, atjaunojamas

Sarmīte Feldmane
14:53
25.11.2022
34
Aleja Raiskuma

Senās koku alejas priecē, gan ikdienā mudinot pacelt acis uz vareno lapotni, gan, mērojot ceļu, apliecina, ka dodies pareizā virzienā.

Dabas aizsardzības pārvalde projektā    “Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošana”    sakopa 13 īpaši aizsargājamas alejas Latvijā. Arī Raiskuma aleju. “Nebija viegli izraudzīties, kuras alejas sakopt. Ja koki aug vairāku īpašnieku zemē, viens piekrīt, ka vecos kokus sakopj, cits ne. Ir zemnieki, kuri lauku pie alejas noar līdz koku saknēm,” stāsta projekta vadītāja Inga Hoņavko un piebilst, ka tie īpašnieki, kuri iesaistījās projektā, tagad ir gandarīti, ka vecie koki sakopti.

Lai stāstītu par vēsturiskajām alejām, to vērtību ainavā un ekosistēmā, uz sarunu Raiskuma pagasta Auciemmuižā pulcējās tie, kuriem svarīgi, lai alejas saglabātu, lai tiktu stādītas arī jaunas.

Raiskumā vērtību krātuve

Lai paildzinātu aizsargājamo aleju mūžu, šovasar tika apsekotas un sakoptas 13 no 64 īpaši aizsargājamām alejām. Novērtēti    1879 koki.

Raiskuma aleju patiesībā veido trīs alejas. Tajā novērtēti 395 koki. No tiem 21 atzīts par īpaši aizsargājamu jeb dižkoku.

“Ir vairāki desmiti koku, kuri tuvākajās desmitgadēs piepulcēsies dižkokiem,” vērtē arborists – kokkopis, dendrologs un dabas eksperts Gvido Leiburgs. Viņa vadībā notika alejas apsekošana un koku sakopšana.

“Varbūt kādam nav redzams, ka būtu daudz zāģēts. Ne katrs sau­sais zars ir bīstams. Svarīga bija veco koku vainaga pacelšana četrus piecus metrus virs brauktuves, lai, piemēram, ugunsdzēsēju    mašīna var izbraukt,” stāsta G.Leiburgs un piebilst, kad tika veikta veco koku vainagu sakopšana, raiskumiešiem bijusi liela interese, kas un kā tiek darīts.

Eksperti atzīst, ka Raiskuma aleju var saukt par retumu krātuvi. Tajā līdzās dižkoku statusu sasniegušajiem kokiem mājo arī trīs aizsargājamas bezmugurkaulnieku sugas – spožā skudra, marmora rožvabole    un lapkoku praulgrauzis – , kā arī    trīs īpaši aizsargājamās ķērpju sugas: bālā sklerofora, liepu parmelīna un brūngalvainā henotēka.   “Aleja ir nozīmīgs sugu pārvietošanās koridors. Te dzīvo stabila vidējā dzeņa populācija. Tie vecos ozolos veido dobumus ap 20 centimetru diametrā.

Te mīt lielais ķērpju lācītis, tauriņš, kam nepieciešami ķērpji. Kaut nav īpaši aizsargājams, tas bez ķērpjiem, kas aug uz veciem kokiem, neizdzīvos. Nenolie­dzami, sargājama vērtība ir lapkoku praulgrauzis – īpaši aizsargājama suga,” tāsta G. Leiburgs.

Interesenti arī devās apskatīt Raiskuma aleju. Jautājumu bija daudz: kāpēc kāds sauss atstāts; cik ilgi kāds gandrīz nokaltis koks vēl dzīvos. Tika iepazīti arī ķērpji, novērtēts, cik augstu pacelts koku vainags.

Kad koks traucē

Veci koki prasa īpašu vērību un kopšanu. “Visas alejas nekad nebūs valsts aizsardzībā. Paš­valdības vislabāk zina, kas teritorijā vērtīgs, kas svarīgs iedzīvotājiem, un var piemērot saistošos noteikumus. No malas neviens    nepateiks, svarīga ir vietējo kopienu iniciatīva. Ja teritorijas plānojumā iezīmēts vietējas nozīmes dabas objekts, tad, kaut ko darot, piemēram, rekonstruējot ceļu, ar aleju ir jārēķinās.    Katrā pašvaldībā rīkojas citādi, ir tādas, kurās pēc pašu principiem izveidots aizsargājamu koku saraksts. Tie var būt arī ievērojamu cilvēku stādīti koki, kulta koki, vēsturisku notikumu liecinieki,” skaidro dendrologs un piebilst, ka diemžēl, ceļus paplašinot, nereti viena alejas rinda nozāģēta, taču tā aizvien ir aleja. Savulaik tika stādītas divu un četru rindu alejas.

A.Svilāns pastāsta, ka Dabas aizsardzības pārvalde regulāri saņem iedzīvotāju iesniegumus, lai atļauj nozāģēt kādu koku. “Alejas traucē zemes apsaimniekošanu, pļaušanu, koki var būt bīstami. Līdzās racionālām problēmām minēts, ka kokiem rudenī birst lapas,” stāsta dendrologs. Papeļu alejās lido pūkas, no tām cilvēkiem mēdz būt alerģija, uzstāj, ka jāizcērt sievišķie koki, bet alerģiju izraisa vīrišķo īpatņu ziedputekšņi. Papeļu sievišķo pūku izplatība sakrīt ar graudzāļu ziedēšanu,    papeļu pūkas aiznes cilvēkam graudzāļu putekšņus. Aler­ģiskāki ir purva bērza,    melnalkšņa un baltalkšņa ziedputekšņi.

“Sākam dzīvot aizvien sterilākos apstākļos, ja no bērza putekšņiem ir alerģija, vai kokus izcirtīsim? Pašvaldībai, protams, pārmetīs, ka nedomā par iedzīvotājiem, bet katrs pats    izvēlas dzīvesvietu,” bilst A.Svilāns un uzsver, ka iemeslu, lai nozāģētu kādu koku, vienmēr var atrast, bet iestādīt pilsētā ir sarežģīti – tur viens kabelis, tur cits. Līdzīgi ir arī ceļu aizsargjoslā.

Jāprot novērtēt

Aleju stādīšanas tradīcija veidojās 19. gadsimta sākumā.

“Ja uz muižu ved aleja, tas rada cieņu, ka tās galā dzīvojošais ir svarīgs. Blīvāk apdzīvotās vietās ieteica      stādīt alejas ugunsdrošībai, jo tās var samazināt uguns izplatīšanās ātrumu. Arī pasargāja no vēja. Par vides kvalitāti sāka runāt vēlāk, karstā vasarā koki dod paēnu,” stāsta    Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors, dendrologs Andrejs Svilāns un uzsver, ka šodien alejas ir vērtība kultūrainavā un ekosistēmā, tām ir    gan dendroloģiskā , gan saimnieciskā vērtība. Veco koku dobumi    ir dzīvotne daudzām aiz­sargājamām sugām. Alejas ir sugu migrācijas ceļš, lai pārvietotos no vienas dzīvotnes uz nākamo.

“Vecie koki ir īpaša vērtība. Vecajās alejās izaug pavairojamais materiāls. Tie ir koki, kas izdzīvojuši mūsu klimatiskajos apstākļos. No muižu parkiem paņemtie stādi labi aug, bet no Rietumiem atvests dižstāds (tā pati šķirne, ne tikai suga) nīkuļo,” vēl vienu veco aleju vērtību min A.Svilāns, uzsverot, ka šodien ir svarīgi alejas saglabāt kā    kultūrvēsturisku vērtību, paildzināt to mūžu.

Ja iestāda, arī jākopj

Latvieši kokus aizsargā, pret tiem jūt cieņu. Arī stāda.    Ko stādīt, tas, protams, saimnieka ziņā. “Iestādīt koku, tas ir mazākais, ko katrs var izdarīt. Koks ir jākopj,” uzsver A.Svilāns un piebilst, ka pirms stādīšanas jāizvērtē vieta un izraudzītā koka suga, vai tās viena otrai piemērotas. Pilsētās tagad stāda Holandes liepas. Tās ļauj sevi cirpt, ir sālsizturīgas. Diemžēl retums ir parastās liepas. Stādot alejas ceļmalās, jāpadomā, ka var būt vajadzība ceļu paplašināt.

“Ir jārunā, jāskaidro gan par kokiem kā vērtību, gan to, kāpēc tie tiek nozāģēti,” uzsver A.Svilāns.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
24

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
63

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
32

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Uz sarunu par velonovietnēm atnāk maz cēsnieku, bet ieteikumi vērtīgi

00:00
12.09.2024
50

Šīs vasaras laikā trīs apkaimju iedzīvotāji – Līvu, Priekuļu un Cēsu – varējuši izteikt savus ierosinājumus veloinfrastruktūras pilnveidošanai un uzklausīt Cēsu novada pašvaldības speciālistu stāstīto par iespējām uzlabot situāciju. Pašvaldība piedalās starptautiskā projektā, kurā paredzēts arī izveidot vairākus infrastruktūras objektus riteņbraucēju vajadzībām, tajā skaitā slēgtas velonovietnes. Par to, kā noritēja sarunas ar Līvu un Priekuļu […]

Cēsu zemessargi mācībās demonstrē augstu profesionalitāti

00:00
11.09.2024
64

Līdz pat 8. oktobrim Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, tāpēc    zemessargu un karavīru klātbūtni pilsētās un citās apdzīvotās vietās iedzīvotāji mana biežāk. Aizvadītās nedēļas nogalē noritēja aktīvākā mācību fāze, kurā zemessargi lika lietā savas prasmes, novēršot dažāda veida hibrīdapdraudējumus.    Noslēgumā Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežlietnants […]

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
80

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
10
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
20
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
11
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
13
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
12
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi