Pirmo reizi ekoskolu apbalvojumu piešķiršana notika attālināti – videokonferencē, tomēr trīs izglītības iestādes tika aicinātas klātienē dalīties ar savu pieredzi, tai skaitā Amatas pamatskola – skola, kura visvairāk reižu ir saņēmusi ekoskolas Zaļo karogu.
Zaļais karogs ir ekoskolu programmas simbols, to piešķir reizi gadā skolām, kuras parādījušas vislabāko sniegumu ekoskolu programmas izpildē. Tā ir atzīta un prestiža vides kvalitātes zīme ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Amatas pamatskolas ārpusklases darbu organizatore Aija Pundure teic: “Programma veicina izpratni par vidi, tas ir neatņemams mācību procesa elements. Tā ir intereses radīšana, attieksmes veidošana un vērtību ieaudzināšana: veidojam vai mainām paradumus, mācāmies, izzinām un izprotam, kā mūsu rīcība ietekmē ne tikai mūs pašus, bet arī pasauli. Lai kaut ko iemīlētu, tas jāiepazīst. Tā ir arī ar vidi. Šajā mācību procesā skolēni ne tikai darbojas skolotāju vadībā, bet arī paši nāk ar idejām, redzējumu, risinājumu ieteikumiem noteiktām problēmām, kā arī tiek iesaistīti bērnu vecāki un vietējā kopiena. Tik ilgi šajā programmā esam piedalījušies, jo vienmēr ir kāda tēma, ko varam mācīties padziļināti, un vienmēr ir iespējams izdarīt vēl labāk. Mūsu veiksmes atslēga ir mūsu skolēni un vecāki, kas iesaistās un palīdz. Gan mums, pedagogiem, gan skolēniem, piedaloties un skatoties videokonferenci, īpaši bija Valsts prezidenta Egila Levita uzmanības un cieņas apliecinājumi. Arī bērni teica, ka tas bijis ļoti sirsnīgi un emocionāli pacilājoši.”
Katru gadu Ekoskolu programmā iesaistītajai skolai, balstoties uz vides novērtējumu, jāizvēlas temats, ar kuru visu gadu tiek strādāts pastiprināti, mēģinot attiecīgās vides problemātikas apzināšanā un problēmu risinājumu meklējumos iesaistīt iespējami plašāku skolas un vietējās sabiedrības daļu. Amatas pamatskola vairākus gadus pētījusi bioloģisko daudzveidību, jo bija iesaistījusies arī starptautiskā projektā, izzinot, kāpēc bioloģiskā daudzveidība samazinās, kāda rīcība to ietekmē. Šogad izvēlēta tēma – atkritumi, šo tēmu padziļināti analizējot jau trešo reizi. Aija Pundure vērtē: “Šī brīža situācija ir mainījusi arī pasaules skatījumu uz ekoloģiju, kas ietekmē sabiedrības, kopienas un līdz ar to arī ģimenes uzskatus.”
Skolotāja stāsta, ka skola atrodas urbānā, nenoslēgtā teritorijā, kas pieejama ikvienam garāmgājējam, tāpēc “mums visiem kopā ir svarīgi izprast, kā cienīt vietu, kurā esam, šķirot atkritumus. Mums ir gan komposta kaudze organiskajiem atkritumiem, gan atceramies par iespēju nodot papīru otrreizējai pārstrādei. Sekojam līdzi arī tam, lai atkritumus radītu mazāk, nelietojam vienreizlietojamos traukus, katram ir sava ūdens pudele, ko var atkārtoti uzpildīt. Skolas pasākumi vienmēr tiek rīkoti tā, lai būtu videi draudzīgi un saistīti ar vides tematiku. Rīkojot dažādas akcijas, skolēnu vecāki vienmēr atbalsta mūsu pasākumus, īsteno arī savas iniciatīvas. Šī iesaiste ir ļoti svarīga, jo gan vecāki ar savu rīcību ir piemērs bērniem, gan bērni ar iegūtajām zināšanām dalās ģimenē.” Aija Pundure uzsver, ka būtisks ir arī pašvaldības atbalsts, jo, ja skolā ir ideja, kā uzlabot vidi, kā to sakārtot, dome ir atvērta šīm idejām, palīdz tās īstenot.
Kopā ar skolotāju videokonferencē piedalījās skolēni Sindija Reinika un Rūdolfs Eglītis, daloties uzskatos par vidi un pieredzē vides saudzēšanā. Sindija teic, ka viņai patīk domāt par vidi, tās saudzēšanu, jo “tas ir svarīgi dabai un mūsu nākotnei”. Rūdolfs norāda, ka skolas vide rosina dažādas radošas idejas.
Skolas ekopadomes priekšsēdētāja Diāna Mizga teic, ka mācīšanās ekoskolā veicina vidi saudzējošus paradumus, kas skolēniem jau ir kļuvuši pašsaprotami: gan piedomāt par mazāku ūdens patēriņu, gan apgaismojuma izslēgšanu, gan velosipēda izmantošanu. Aija Pundure norāda, ka skolā nav ne sētnieka, ne dārznieka, bērni paši kopj skolas teritoriju un rūpējas par apzaļumošanu. Tāpat bērni paši mācās ieraudzīt vides problēmas un rast iespējamos risinājumus.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Programmas ir vienkāršas un brīvi piemērojamas. Pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas vairāk nekā 59 000 skolu visā pasaulē, Latvijā tās ir gandrīz 200 izglītības iestādes, sākot no pirmsskolas izglītības iestādēm un beidzot ar augstskolām.
Komentāri