Cēsnieces Ilonas Valantes meita Lorna Barbara Ērla rakstniecībai pievērsās agri – četru gadu vecumā. Tapa stāsts par vilka un aitiņu sastapšanos, stāsts ar skumjām beigām. Arī skolā Lorna sāka iet ļoti agri – četrarpus gadu vecumā Anglijā. Angļu valoda kļuva par Lornas pirmo apgūto valodu – tajā viņa arī sacerēja literāros darbiņus.
“Kādu dienu, ievērojusi, ka meita skolas dienasgrāmatu no otra gala izmanto savu sacerējumu pierakstīšanai, nopirku viņai kārtīgu bloku un sacīju, lai raksta tajā,” saka mamma. Deviņu gadu vecumā Lorna tik ļoti aizrāvusies ar fantastiku, iespaidojusies no lasītā, ka iepazītos tēlus iesaistījusi savos sacerējumos. Deviņu gadu vecumā tapis stāsts par sunīšiem, kas aizbēg no patversmes. Dzīvnieciņi jūtas nelaimīgi un lūdz dievu Horusu, lai palīdz viņiem. Lornai bija 11 gadi, kad stāsts “Meklējot Horusu”, iztulkots latviski, iznāca bilžainā grāmatā. Tas varēja notikt ar mammas Ilonas atbalstu un arī ar Evas Saveles – Gavares starpniecību jauno autoru izdevniecībā “Iespēju grāmata”. Šo savu literāro darbu Lorna Barbara Ērla tagad iesniegusi vērtēšanai dzejniekam Vikam, rakstniekam un žurnālistam Arno Jundzem un rakstniecei Tamārai Skrīnai. Visi trīs, atbalstot Bērnu literatūras centra, Dikļu bibliotēkas un Kocēnu novada domes ikgadējo literārās jaunrades konkursu “Bērnu literatūras maģija”, oktobrī ieradās uz tikšanos ar konkursa dalībniekiem Dikļos. Ilona Valante stāsta: “Šis ir pirmais gads, kopš esejas un stāstus meita sākusi rakstīt latviski, dzejo gan viņa joprojām angliski”. Latviešu valodas padarīšana par dzimto ģimenē bijis ļoti mērķtiecīgs darbs trīs gadu garumā. “Meitai apgūt latviešu valodu ļoti palīdzēja pedagogi Rāmuļu pamatskolā, pēc tam Cēsīs. Tādējādi Lorna veiksmīgi varēja iestāties proģimnāzijā, un tur jau skolotāju, arī ļoti pieredzējušas pedagoģes Mirdzas Lībietes vadībā pārgājusi uz literāro darbību latviski. Man šis darbiņš tagad atkrīt.”
Cēsu Valsts ģimnāzijas 7. klases skolniece Lorna Barbara Ērla bija viena no 106 jaunajiem literātiem, kurus pedagogi rosinājuši apliecināt sevi konkursā “Bērnu literatūras maģija”. Lorna iesniedza eseju “Dzintara gredzenā”. Viņu, kā arī Agni Zuti un Atvaru Kalniņu, kuri Cēsu Valsts ģimnāzijā apmeklējuši pulciņu, konkursā piedalīties mudinājusi pensionētā latviešu valodas un literatūras skolotāja Mirdza Lībiete.
“Līdz šim Lornu tik ļoti aizrāva fantastika, ka nevarēju pat iedomāties, vai meitu varētu ieinteresēt arī cita veida literatūra, bet skolotājai tas izdevās,” priecājas Ilona Valante, uzzinot, ka meitu sākusi uzrunāt Rūdolfa Blaumaņa daiļrade, viņa to apcerējusi esejā, kas iesniegta muzeja “Braki” jaunrades konkursā. ” Lorna tagad vēlas rakstīt latviski, rudens brīvlaika nedēļa būšot kā radīta jaunu eseju tapšanai,” saka mamma.
Vecākiem parādīt konkursā Dikļos iegūtos atzinības rakstus uz mājām aizveda arī Cēsu internātpamatskolas literārā pulciņa dalībnieces Samanta Oša, Jana Purne, Viktorija Oša un Viktorija Kokareviča. Rakstnieka un dzejnieka Vika atbalstītajā konkursā “Bērnu literatūras maģija” šogad apbalvoto skaitā ir jaunie literāti Sannija Deičmane un Matīss Eltermanis no Drabešu internātpamatskolas, kā arī Renāte Sniķere, Krista Kristiāna Spirģe, Diāna Tunte un Andris Brauers no Vecpiebalgas vidusskolas. Mairita Kaņepe
Komentāri