Šajā rudenī četros Latvijas novados notiek mazpulcēnu rudens Projektu forumi, kuros viņi iepazīstinās ar veikumu šajā gadā. Vidzemes mazpulcēni pulcējās Priekuļu tehnikumā, kur notika mazpulcēnu lauku labumu tirdziņš un bērnu īstenoto projektu prezentācijas. Forumos piedalās mazpulcēni, kuri veiksmīgi izstrādājuši un aizstāvējuši savus projektus vietējā mazpulka ražas skatē.
Biedrības “Latvijas mazpulki” priekšsēdētāja Randa Medne, atklājot pasākumu, uzsvēra, ka šoreiz forums notiek gana neparastā vietā: “Parasti tos rīkojam vietās, kur ir mazpulks, bet šoreiz tas notiek vietā, kur nākotnē būs mazpulcēni. Ceru, ka kāds no jums, iedvesmojoties no projektu aizstāvēšanas, no vides, no redzētā, nolems kādreiz nākt šurp mācīties.”
Priekuļu tehnikuma direktors Imants Kupčs uzrunāja sanākušos ar joku, kurā liela daļa patiesības, ka visi mazpulcēni jau iereģistrēti tehnikumā un pirmdien visiem jāierodas uz stundām: “Ar saviem darbiem esat pierādījuši, ka esat cienīgi mācīties pirmajā kursā.”
Laba vēlējumus mazpulcēniem nodeva arī Priekuļu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aivars Tīdemanis: “Ja sacensībās kāds allaž ir pēdējais, šoreiz neviens nepaliks zaudētājos, jo mazpulku kustībā tiek mācīta darba prasme, darba mīlestība, viss tas, kā pareizi rūpēties par savu veselību, dabu un vidi.”
Pēc atklāšanas ceremonijas sekoja tirdziņš, kurā mazpulcēni pārdeva pašu izaudzēto, izcepto, vākto, audzēto. Pircēju vidū galvenokārt paši mazpulcēni, viņu vecāki, citi atbalstītāji, bet bija arī pa kādam tuvumā dzīvojošam priekulietim. Kāds gan izteicās, ka pasākumu vajadzējis plašāk izreklamēt, bet mazpulcēni norādīja, ka viņu piedāvājums ir ierobežots, tāpēc pietiek ar tiem, kuri atnākuši.
Vēsturiskajā Cēsu rajonā mazpulcēnu kustība nav aktīva, forumā bija pārstāvēta tikai viena mācību iestāde – Taurenes pamatskola. Mazpulcēnu grupas vadītāja, skolotāja Ilona Žagare pastāstīja, ka pirms trim gadiem izveidots interešu pulciņš, bet jau divus gadus mazpulcēni darbojas kā biedrība. Pulciņš nav liels, mazpulcēnos darbojas 14 skolēni.
Randa Medne pastāstīja, ka Latvijā kopumā mazpulcēni ir aktīvi, šī esot lielākā nevalstiskā bērnu – jauniešu organizācija valstī. Darbojas apmēram 140 vietējo klubu, apvienojot vairāk nekā 2000 biedru. Dalībnieku skaits nemazinoties, interese par mazpulkiem joprojām esot liela.
“Svarīgākais pasākums mazpulkā ir darbu skate jeb Projektu forums,” skaidroja R. Medne. “Šajās skatēs bērni un jaunieši prezentē individuālos un grupas projektus, kurus izstrādājuši no marta līdz pat septembrim, par labi paveiktu darbu saņemot sertifikātu.
Katrs mazpulcēns pavasarī uzsāk sava projekta īstenošanu atbilstoši vecumam. Ideja, ko darīt, nāk no bērna, viņš kopā ar grupas vadītāju izdomā, kāds būs projekta mērķis, uzdevums. Galvenais nosacījums – projektam jābūt praktiskam, nevis teorētiskam. Mazpulcēns izvēlas kaut ko audzēt, pētīt vai gatavot. Visas vasaras garumā projekts tiek virzīts, rudenī to noslēdz, izdara secinājumus un veiksmīgākie projekta īstenotāji satiekas šādos forumos.”
I. Žagare, kuras vadītie mazpulcēni arī piedalījās forumā, atzina, ka pirmajos gados nav viegli izvēlēties, par ko būs projekts, bet vēlākos gados dažkārt ir grūtības ar veiksmīgu to realizāciju: “Izvēles iespējas ir ļoti plašas, bet kā saprast, kas patiks, kas būs pa spēkam. Pirmajā gadā, kad projektu gatavošanā iesaistījās trešās klases bērni, lauzījām kopīgi galvas, kāds varētu būt projekts, kas bērnus patiešām varētu interesēt.
Darbu izstrāde prasa no bērniem zināmu atdevi, jo jādarbojas visu vasaru, lai septembrī, atsākot skolas gaitas, tos kopīgu pabeigtu. Ne visiem varbūt iet gludi, un vasarā piemirstas darāmais, tāpēc gribu teikt milzīgu paldies vecākiem par atbalstu, kuri atgādina par veicamo. Kad septembrī tiekamies ar mazpulcēniem, ejam cauri visam projektam, kopīgi pārrunājot. Cenšos, lai bērns pats saprot, izdomā, kas jāuzlabo.”
Projektu izstrāde un aizstāvēšana notiek katru gadu, un mazpulcēni, kuri organizācijā ir vismaz piecus gadus un šajā laikā izstrādājuši vismaz piecus projektus, var saņemt Goda nominanta titulu. Katru gadu to aizstāv 30 – 40 bērnu.
R.Medne īpaši akcentēja tirdziņus, kas notiek forumu laikā, kur mazpulcēniem ir iespēja pārdot pašu cepto, gatavoto, audzēto: “Manuprāt, jādod bērniem, jauniešiem iespēja saprast, ka ar savu darbu viņi var nopelnīt. Kaut vai šādos nelielos tirdziņos, bet tā ir iespēja bērniem apgūt uzņēmēja pamatiemaņas. Pašvaldības vēlas, lai novados būtu uzņēmēji, te saskatām arī mūsu sūtību. Mūsu uzdevums – audzināt jaunos uzņēmējus, un arvien vairāk redzam, ka veiksmīgu uzņēmēju vidū ir arī mūsējie. Viņi ir ne tikai uzņēmumos, bet arī vadošos amatos pašvaldībās, skolās. Esmu pārliecināta, ka audzinām labu pamatu nākotnes sabiedrībai.”
Komentāri