Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Vakarskolas seši gadu desmiti

Druva
00:00
24.11.2006
12

Cēsu pilsētas vakara vidusskola šodien svin mācību iestādes 60. gadskārtu. Kā jau ne reizi vien noticis, skolas sarīkojumam izraudzīta Cēsu pilsētas ģimnāzijas zāle ēkā, kurā kādu laiku strādājusi arī vakara vidusskola.

Piecus gadu desmitus vakarskolai Cēsīs nebija pastāvīga skolas nama. Mācībām ierādītas telpas dažādās izglītības iestādēs, arī 1. pamatskolā, 2. vidusskolā, namā Bērzaines ielā 6, līdz 1999. gadā pilsētas dome skolai pirmo reizi iedeva savu atsevišķu ēku – Gaujas ielā 6. Šim namam Cēsu pilsētas dzīvē bijis dažāds pielietojums. Tajā darbojusies ūdens dziedniecība, 20. gadsimta sākumā Millera reālskola, ierīkoti dzīvokļi, skolas to izmantojušas kā internātu, bijis arī kantoris. Tagad atkal valda skolas gaisotne. Ienācēji allaž novērtē labvēlīgo auru. Šajā mācību gadā skola apvieno 250 audzēkņus. Darbs notiek divās maiņās. Te strādā 25 pedagogi un septiņi darbinieki.

Vairākkārt mainījies skolas nosaukums, un pats pirmais ļoti tieši apzīmējis skolas uzdevumu – darba jaunatnes skola. Gadu pēc kara beigām Latvijas pilsētās sāka dibināt vakarskolas, lai dotu iespēju izglītoties tiem, kas atgriezušies.Tā radušās vakara vidusskolas Cēsīs, Valmierā, Limbažos. Cēsu skola uzsāka darbu 1946. gada rudenī 1. pamatskolas paspārnē. Viena no pirmajām skolotājām Lūcija Ņefedova, tagadējā Jelgavas tautas teātra režisore, atceras kādreizējos sadzīves apstākļus. Skolai trūkusi malka un pedagogi kopā ar audzēkņiem pēc tās braukuši uz mežu. Nācies brist pa dziļo sniegu, kārtīgi izmirkt un nosalt. Pēckara laikā skolā valdījis liels pacēlums. Audzēkņi pēc darba bijuši gatavi mācībām veltīt laiku līdz pat pusnaktij.

Padomju gados, kad vidējā izglītība kļuva obligāta, tika meklēti risinājumi, kā to iegūt strādājošiem, lai būtu tuvāk dzīves vai darba vietai. 70.gados Cēsīs vakarskolas klases darbojušās arī autoremonta rūpnīcā. Skološanās iespējas radīja ne tikai pilsētniekiem. Laukos daudzviet darbojās vakarskolas konsultpunkti. Šajā mācību gadā turpina darboties tikai divi no tiem – Vecpiebalgā un Dzērbenē, kurus kopā apmeklē liels skaits audzēkņu – ap 150. Zaubes konsultpunktā šogad bija 12. klases izlaidums, bet jauna grupa tā arī neizveidojās.

”Tas lielā mērā saistīts ar iedzīvotāju skaita samazināšanos laukos un jaunatnes aizplūšanu ne vien no laukiem, bet arī no Latvijas,” analizē vakarskolas direktore Ilga Smeltere. ”Skolotāji, kuri ilgāku laiku strādā mūsu skolā, izdarījuši secinājumu, ka vakarskolas ir visai patiess valsts sociālās situācijas spogulis. Sociālisma gados, kad likums lika iegūt vidējo izglītību, skolēni bieži vien to darīja formāli, jo tā nebija paša cilvēka griba. Tajā laikā strādājošajiem, kas mācījās, nedēļā pienācās viena brīva diena, kas tagad notiek reti. Latvijas neatkarības gados līdzās strādājošo izglītošanai vakarskola arvien vairāk spiesta nodarboties ar sabiedrības sociālo problēmu risināšanu. Tie ir nesakārtoti jautājumi izglītības sistēmā. Valstī nav radīts pamats, lai, sākot bērnudārza un skolas gaitas, ģimene un bērns saņemtu vispusīgu un kvalificētu sociālo atbalstu. Paaugstināta stresa situācija ģimenē, ko pēdējos gados bieži izraisa bezdarbs, zemās algas, alkoholisms ļoti ietekmē bērnus, pavājina viņu interesi par mācībām. No gada uz gadu mācību problēmas samilzt un 9. klases beigās ir līdz tādai pakāpei, ka jaunietis nav spējīgs kopā ar klasesbiedriem iegūt pamatizglītības dokumentu.”

Vakarskola šādiem jauniešiem tagad kļuvusi par otrās iespējas skolu. Neveiksminieki, atnākot uz vakarskolu, vispirms izjūt tās atmosfēru, ko lielā mērā ar sapratni veido pedagogi un skolas pieaugušie audzēkņi, kuri nāk mācīties ļoti motivēti. Skolotāji strādā papildus mācību stundām, jo audzēkņiem, kuriem ir bijis liels mācību pārtraukums, nepieciešama individuāla pieeja. Svarīgi, ka tagad vakarskolā var iestāties arī pamatskolu nebeigušie un šeit no jauna rast motivāciju mācīties. Jaunieši notic iespējai un saviem spēkiem, ka iegūs pamatizglītību.

Cēsu vakarskolā izveidota ļoti laba atbalsta personāla komanda. Tas ir sociālais pedagogs, psihologs un skolotāja palīgs. Uzaicināt šos speciālistus skolā iespēju devušas pilsētas dome un rajona padome, saprotot, kādas problēmas komandai risināmas. No vakarskolām Vidzemē tikai Cēsīs darbojas komanda, kas mācībās palīdz audzēkņiem, kuriem ir lēnāks darba temps, pedagogiem palīdz izprast skolēnu rīcību, bet vecākiem veidot sapratni ar bērnu.

Ejot līdzi laikam, vakarskola Cēsīs jau gadu piedāvā nebijušu iespēju – rotaļu istabu audzēkņu mazuļiem. „Bērnu mammām ir iespēja mācīties, neuztraucoties, ka vakarā bērns nav pieskatīts. Mazuļi vidusskolā pārējiem audzēkņiem dod iespēju mācīties, kā ar viņiem kontaktēties,” apmierināta ar īstenoto ideju ir skolas direktore. Tā veido arī skolas ģimenisko vidi un labāku savstarpējo sapratni.

„Lai strādātu vakarskolā, skolotājiem malā jānoliek ambīcijas un jāpieņem katrs audzēknis tāds, kāds viņš ir. No ierašanās brīža sāk veidoties skolēna un pedagoga attiecības. Savstarpēji mācoties, viņi pieņem viens otru, audzēkņi pieņem skolas noteikumus, pārliecinoties, ka arī šajā skolā rezultāts – dokuments par izglītību – iegūstams ar darbu,” par tādu darba gaisotni gādā skolas vadītāja I.Smeltere. „Mēs vakarskolā nekad nevarēsim konkurēt ar izglītības iestādēm, kuru audzēkņi mācībās saņem maksimālu atbalstu no ģimenēm, tādējādi no gada gadā sasniedz labus rezultātus. Vakarskolas allaž būs tās, kurās audzēkņiem dod ticību saviem spēkiem un iespēju sākt no jauna. Mūsu valstī sasniegumus izglītībā mēra dažādi, bet pagaidām vispār nenovērtē ”pievienoto vērtību” – audzēkņa sasniegumus mācībās, kas pa-nākti, mācības sākot no ļoti zemiem vērtējumiem un iegūstot pietiekamus. Šo darbu zina un novērtē tikai pats audzēknis un viņa skolotājs. Divus gadus valsts pārbaudes darbus kārto un dokumentu par pamatizglītību saņem izlīdzinošās klases audzēkņi, kurus skola 9. klasē uzņēmusi ar ļoti zemiem vērtējumiem. ”Priecājamies par katru audzēkņa panākumu, jo zinām, ar kādu neatlaidīgu darbu tas ir sasniegts.”

Cēsu pilsētas vakara vidusskolai ir stabila vieta Cēsu un rajona izglītības iestāžu vidū. Pēdējos gados katru vasaru vidējo izglītību te iegūst 60 līdz 80 audzēkņu. To veicina mācības labvēlīgā vidē, kas balstās uz savstarpējo sapratni, iecietību un palīdzību.

Skolas jubilejas sarīkojumā skolēni kopā ar pedagogiem izdzīvos sešus gadus desmitus. Uzvedumā piedalīsies arī pedagogu ģimenes, jo arī tās ir neatņemama daļa no skolas dzīves. Ar iecietību un sapratni ģimenes pieņem vakarskolas skolotāja sarežģīto darba ritmu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
88

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
19
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi