Cēsu Pastariņa skolas telpās otro nedēļu notiek aktīva čalošana un bērnu rosīšanās. Tur kopā dienas nometnē “Raibā vasara” darbojas skolas vecuma ukraiņi un latvieši, skolēni no dažādām Cēsu novada vietām.
“Šai nometnei, kas tapusi ar valsts atbalstu, ir mērķis veicināt ukraiņu bērnu un jauniešu latviešu valodas apguvi, sadarbojoties ar Latvijas bērniem un jauniešiem, pilnveidot komunikācijas un saskarsmes prasmes gan latviešu valodas apguves nodarbībās, gan daudzveidīgās un vispusīgās radošās un sportiskās aktivitātēs,” stāsta nometnes vadītāja Vineta Stīpniece.
Spēles, rotaļas, latviešu un ukraiņu vienaudžu kopīgi pildīti uzdevumi, eksperimenti dabas zinību jomās – tas viss palīdz bērniem, kas Latvijā paglābušies no kara briesmām, apgūt latviešu valodu, mūsu tradīcijas, paradumus. Bērni kopā arī iepazīst Cēsis, apkaimes dabu, papildina gan valodas zināšanas, gan izpratni par Latviju.
Ukraiņu bērniem latviešu valodas apguve tiešām patīkot, to atzinuši nometnes iepriekšējo grupu dalībnieki, kad aptaujāti par to, kas vislabāk paticis. “Bērni ir ļoti centīgi. Patiešām rūpīgi un cītīgi strādā,” atzīst V.Stīpniece un vēlreiz uzsver, ka nometnes pamatā ir bērnu saliedēšana un latviešu valodas apguve, bērniem komunicējot savā starpā.
Dienas plāns nometnē ir nodarbēm gana bagāts. “Sākam rītu pulksten deviņos, bet pulksten trijos pēcpusdienā bērni dodas mājās. Nodarbības ir dažādas, bet visās cenšamies pieiet radoši,” stāsta nometnes vadītāja.
Ar V.Stīpnieci kopā strādā, kā viņa pati teic, izcila radoša komanda: Cēsu Pastariņa skolas skolotāja Laila Meluškāne un Cēsu 2.pamatskolas sporta skolotājs Juris Vaido. Darba gaitā pedagogi izmanto dažādas metodes, piemēram, emocionālo iedvesmošanu, saziņas situāciju izmantošanas un modelēšanas metodi, klausīšanos, vizualizēšanu, praktisku darbošanos, pastaigu un citas. “Šonedēļ esam plānojuši pastaigu ekskursijas Cēsīs – uz Pils parku, uz trenažieru/sporta laukumu Bērzainē. Bērniem ļoti patīk ekskursijas uz viduslaiku pili. Atklājās, ka pat daudzi vietējie bērni tur sen nav bijuši un ir ļoti patīkami pārsteigti par jaunumiem muzejā. Tāpat mums plānots lielais pārgājiens no Pastariņa skolas uz Ozolkalnu, kur vārīsim zupu un ēdīsim pusdienas. Šī sanāk tāda liela pastaiga bērniem, kopumā jānoiet ap desmit kilometriem,” par interesanto nometnes nedēļas plānā pastāsta tās vadītāja.
Patlaban dienas nometnē ir vienāds skaits ukraiņu un latviešu bērnu, kopā 30 dalībnieki, iepriekšējā grupā vairāk bija atbraucēju – 17. Saziņa ar nometnes bērniem notiek divās valodās – gan latviešu, gan krievu -, un šī pieredze esot noderīga visiem, jo arī pedagogiem nākas atsvaidzināt savas krievu valodas prasmes, kurām daudzkārt piepalīdzot arī ukraiņu bērni. “Kad piemirstas kāds vārds krievu valodā, bērni reizēm pasaka priekšā,” ar smaidu teic V.Stīpniece.
Dienas nometnē piedalās bērni vecumā no septiņiem līdz 15 gadiem. To finansē valsts projekts “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm”.
Komentāri