Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā (VTDT) risinājās starptautisks profesionālās meistarības konkurss “Mēbeļu galdnieks 2023”, kurā piedalījās 12 jaunieši no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.
Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu pārstāvēja 1.kursa audzēknis Jānis Pomaskovs, kuram šis bija pirmais konkurss. Viņu gatavoja skolotājs Andrejs Šimanajevs, un Jāņa debija izrādījās ļoti veiksmīga, izcīnīta 1.vieta.
Mēbeļu galdnieku konkurss tehnikumā notika pirmo reizi, bet citu specialitāšu audzēkņiem rīkoti arī iepriekš. Tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičs stāsta, ka šī ir noderīga pārbaude, lai iespējami labāk sagatavotos valsts mēroga konkursa “Skills Latvija” nominācijas “Mēbeļu izgatavošana” pusfinālam, kas tehnikumā notiks februārī: “Ņemot vērā mūsu skolas tradīcijas mēbeļu galdniecībā, ir tikai saprotami, ka konkurss notiek pie mums. Tā arī ir iespēja salīdzināt zināšanas un prasmes Baltijas mērogā. Līdztekus konkursam skolotāji pārrunās aktualitātes nozarē, jo mēbeļu galdniecībā mums ir metodiskā virsvadība valstī.”
Runāts arī par gala eksāmena prasībām mēbeļu galdniekiem, piemēram, kādiem tiem jābūt nākotnē. Tehnikuma pasniedzēji vērtē, ka vajadzētu atgriezties pie prakses, ka katrs audzēknis gatavo savu diplomdarbu, pastāsta A.Sņegovičs un atgādina: “Šobrīd tas ir brīvprātīgi, to dara tikai audzēkņi, kuri grib iegūt zeļļa diplomu, bet mēs uzskatām, ka tas būtu jādara visiem audzēkņiem.”
Kamēr skolotāji diskutēja, audzēkņi pildīja konkursa uzdevumu, gatavojot koka sāls trauku. Varētu domāt, ka pavisam vienkāršs darbs, īpaši, ja salīdzina ar pavasarī notikušo “SkillsLatvija”, kur šajā nominācijā bija jāizgatavo bāra skapis ar ozola masīvkoka kājām, finierētām durtiņām, atvilktni. Taču skolotājs A. Šimanajevs skaidro, ka uzdevums nemaz nav tik vienkāršs: “Ir svarīga katra detaļa, katrs process. Visam jābūt perfekti, bez spraugām, saliktam uz tapiņām, salīmētam, vāciņam jādarbojas precīzi. Katram audzēknim ir sagatave, no kuras precīzi jāizzāģē detaļas un jāizveido sālstrauks. Ja nozāģē nepareizi, var izmantot rezerves sagataves, bet par katru detaļu mīnus trīs punkti. Tāpēc jau viņi top par mēbeļu galdniekiem, kuru darbā svarīga precizitāte. Uzdevumam atvēlētas piecas stundas, it kā daudz, bet konkursos laiks paskrien ļoti ātri.”
Skaidrojot VTDT konkursanta izvēli, A. Šimanajevs stāsta, ka visi 2.kursa audzēkņi ir praksē ārpus skolas, 3.kurss gatavojas citiem konkursiem, tāpēc nolemts iesaistīt jaunos: “Iedevu šo pašu uzdevumu četriem jauniešiem, kuri manā skatījumā varētu tikt galā, un iekšējā konkursā noskaidrojās, ka tehnikumu pārstāvēs Jānis. Konkursam gatavojāmies īpaši, izgatavojām vairākus sālstraukus, bet konkursā ir cita spriedze, cits satraukums, īpaši debijas reizē. Taču tikai sāncensībā var gūt vajadzīgo pieredzi.” Konkursa gaitu vēroja un ar pasniedzējiem tikās Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā valdes locekle Ieva Erele. Jautāta, kādus speciālistus nozarei spēj sagatavot tehnikumi, viņa norāda, ka viss atkarīgs no pašiem jauniešiem, ko viņi grib sasniegt: “Ja mācību laikā saprot, ka šis tiešām ir viņa ceļš, tad viss ir kārtībā. Jauniešiem nākotnes profesijas izvēle nav vienkārša, tāpēc ir patiess prieks, ka viņi atrod ceļu pie mums. Protams, ne viss ir spīdoši, un dažkārt iegūtās prasmes, kvalitāte sagādā vilšanos darba devējiem. Te ir daudz, ko darīt, visiem, vispirms jau strādājot ar jauniešiem, pirms viņi izdara savu izvēli. Arī mūsu nozarē, tāpat kā daudzās citās, ir svarīgi skolās popularizēt STEM priekšmetus, tostarp ģeometriju, kas veido telpisko domāšanu, kas tik svarīga mēbeļu galdnieka profesijā. Jaunietim ir vajadzīgas dažādas prasmes, lai, skolu beidzot, viņš būtu kompetents un prasmīgs darba ņēmējs.”
Komentāri