Jau piecus gadus aprīlī Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) skolēnu pašpārvalde organizē skolu pašpārvalžu sadarbības pasākumu “Spuldze”.
Ģimnāzijas pašpārvaldes prezidente Ilze Kampenusa stāsta, ka pasākuma mērķis ir veicināt skolu pašpārvalžu sadraudzību. “Šī gada “Spuldzē” par to arī runājām – kāpēc ir svarīgi sadarboties ar citām skolām. Secinājums – ir ļoti vērtīgi apmainīties ar idejām, redzēt, kā tās pašas lietas notiek citās skolās, gūt jaunas vēsmas, atrast jaunus risinājumus problēmām, kas visām skolām kopīgas. Tāpēc šis ir tāds sadraudzības pasākums.”
Iespēja piedalīties pasākumā ir skolām no visas Latvijas. Šajā gadā piedalījušās trīspadsmit mācību iestādes, tajā skaitā pat no Jelgavas, Rīgas, Daugavpils. “Mēs uzzinām par šīm skolām, par tajās īstenotajām aktivitātēm un saprotam, ka labprāt draudzētos,” stāsta I.Kampenusa, “Un tad mēs uzrunājam skolēnus gan ar e-pastu starpniecību, gan sociālās saziņas platformā Instagram. Skolas ir ļoti atsaucīgas, vēl pēdējā brīdī ar mums sazinājās mācību iestādes, kuras nebija paguvušas pieteikties.”
Pasākums notiek vienu darba dienu – sākas deviņos no rīta un beidzas neilgi pirms pulksten diviem pēcpusdienā. “Kad nebija pandēmijas, tad šī kārtība bija mazliet citāda, jo vienmēr pēc “Spuldzes” norisinājās arī “Spuldzes balle”,” piebilst I.Kampenusa.
Skolēnu pašpārvaldes tradīcijas ir senas. “Pašpārvalde skolā eksistē jau kopš neatminamiem laikiem. Noteikums ir tāds, ka vismaz diviem cilvēkiem no katras klases ir jābūt tajā, lai informācija par pašpārvaldes darbu, lēmumiem, rīkotajiem pasākumiem nonāk katrā klasē. Mūsu skolā tiem, kas darbojas pašpārvaldē, ir izveidota arī saziņas grupa WhatsApp lietotnē, kur šie apmēram piecdesmit cilvēki sazinās ikdienā,” stāsta skolas direktores vietniece Vineta Stīpniece. “Mūsu pasākumu veidojam, radot kādas paralēles ar sarunu festivālu “Lampa”, kas jau tradicionāli notiek Cēsīs un ir kļuvis populārs visā Latvijā. Arī nosaukumos ir līdzība, un tas ir apzināti,” tā direktores vietniece. “Dalības skolu skaits sākumā nebija tik liels – otrajā gadā piedalījās sešas skolas, tomēr tagad dalībnieku skaits palielinās. Šogad bija tik daudz, cik ZOOM iespējas atļauj. Pieļauju, ka, piemēram, Daugavpils uz klātienes pasākumu nevarētu tik viegli atbraukt, attālinātajā formā tas ir izdarāms vienkāršāk.” Šogad ar priekšlasījumu piedalījusies arī Dublinas Tehniskās universitātes lektore, zinātņu doktore Aija Freimane. “Viņa ir dizaina pētniece un veikusi arī lielu izpēti laimes sfērā. Viņa mūs iepazīstināja gan ar to, kur dzīvo laimīgākie cilvēki, gan to, kā laimi vispār aprēķina. Mums bija iespēja darboties sava veida attālinātās darbnīcās un uzzināt, cik laimīgi paši esam, kas to ietekmē, kas bija tās līdzdalībnieki. Un tad to pašu ar pretējo – kur visnelaimīgākie, kas to ietekmēja, kas bija līdzdalībnieki,” stāsta pašpārvaldes loceklis Jēkabs Pikšēns.
“Šī gada pasākuma tēma bija “Labbūtības veicināšana skolēnu pašpārvaldē”. Uzsvars bija uz mentālo veselību, tāpēc bija svarīgi uzaicināt lektorus, kas ir kompetenti tematā,” pastāsta I.Kampenusa. Viņa arī uzsver, ka skolēnu pašpārvalde ir tāda kā skolas sirds – ja ir laba pašpārvalde, tad arī visai mācību iestādei kopējā “veselība” ir laba.
CVĢ skolēnu pašpārvalde “Spuldzi” rīko jau piekto gadu. Ģimnāzijas direktores vietniece V.Stīpniece pastāsta, ka vienu reizi – pirmajā kovida gadā – “Spuldze” nenotika, tad atrasta iespēja pasākumu rīkot attālināti.
Komentāri