Vides projektu valsts olimpiādē no gada uz gadu Cēsu rajona skolēni gūst labus rezultātus. Pagājušais gads bija īpašs. Divām skolniecēm bija uzticēts Latviju pārstāvēt arī starptautiskā līmenī vides projektu pasaules olimpiādē.
Pēc tik lieliskiem sasniegumiem arī šogad Cēsu rajona audzēkņi cītīgi gatavojušies nākamajai olimpiādei. Daži no viņiem zinātniskai izpētei un rezultātu apkopošanai veltījuši vai veselu gadu. Ziemas brīvlaiku visi rajona olimpiādes dalībnieki izmantojuši, lai pabeigtu projektu, pirms to iesniegt komisijai. Pēc ziemas brīvlaika Cēsīs, rajona padomes zālē, sarīkotajā olimpiādē ar saviem vides projektiem iepazīstināja 12 skolēni, piecu skolu pārstāvji. Jau tradicionāli tie ir Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas vidusskolas un Cēsu pilsētas ģimnāzijas skolēni. Šogad pārstāvēta arī Inešu pamatskola un Cēsu pilsētas pamatskola.
„ Olimpiāde apliecināja, ka projektu rakstīšanai rastas jaunas tēmas. Tāds ir pētnieciskais darbs par vides pieejamību Cēsīs cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ko izstrādājis Anrijs Gailis, Cēsu pilsētas ģimnāzijas 11. klases skolnieks. Par dzīvniekiem uz ceļa – problēmas iemesliem un risinājumiem rakstījis Kārlis Bērziņš no Vecpiebalgas vidusskolas 9. klases,” sacīja Marija Grīnberga no Dzērbenes vidusskolas, olimpiādes noslēgumā žūrijas komisijas vārdā analizējot skolēnu izvēli un veikumu. „ Patīkami apzināties, ka jauniešus interesējušas tēmas par dabu un kultūrvēsturi. Skolēni apliecināja, ka jūtas atbildīgi un ieinteresēti par dzimto vietu. Tas ir redzams arī Cēsu pilsētas ģimnāzijas 11. klases skolnieka Imanta Dārznieka darbā „Raunas Staburaga vieta Raunas pagasta infrastruktūrā.”
Visi vides projektu olimpiādes darbi nonāks valsts olimpiādē. Tādi ir Izglītības un zinātnes ministrijas nosacījumi olimpiādes rīkošanā. Ministrijas izveidotā žūrija lems, kurus autorus uzaicināt uz valsts olimpiādi. Tā kā Cēsu rajona skolēnu darbi valstī allaž ir pamanīti un novērtēti, ir pamatotas cerības, ka tā notiks arī šogad. Pagājušajā gadā 20 uz valsts olimpiādi uzaicināto skolēnu vidū seši pārstāvēja Cēsu rajonu. Skolotāji Arnis Ratiņš no Jaunpiebalgas, Agita Bērziņa no Vecpiebalgas un Inguna Gaile no Cēsīm projektu konsultantu darbā jau uzkrājuši pieredzi un zina, kādas ir prasības. Skolotāji apzinās arī ieguldījumu, kāds nepieciešams pētnieciskajā darbā, ko skolēni ne vienmēr sākumā nojauš, tāpēc rūpīgi tiek meklētas tēmas. Galvenais, lai tā patiesi interesē autoru. Tad rezultāts sniegs gandarījumu.
Gandarījuma brīžus jau piedzīvojusi Liene Šakina no Jaunpiebalgas vidusskolas 10. klases, kura šogad olimpiādē startēja ar jaunu projektu par piemiņas un atdusas vietām pagasta kultūrvides veidošanā, bet pagājušajā gadā paveiktais tēmā „Dižkoku un īpatnējo koku apzināšana Jaunpiebalgas pagastā” viņai deva tiesības pabūt starptautiskā olimpiādē un par Latvijas vidi stāstīt Turcijā. „Priecājos, ka mans jaunais darbs atkal guvis žūrijas ievērību, esmu pie tā rūpīgi strādājusi, kaut pašai šķita, ka divus gadus pēc kārtas olimpiādē nevarētu veikties,” apmierināta pēc rajona kārtas bija Liene Šakina. Šogad Liene startē vidusskolu audzēkņu grupā. Gaidāmajā valsts olimpiādē viņa vēlēja veiksmi arī skolasbiedrei Zeldai Althaberei no 8. klases, kura rajona olimpiādē lieliski aizstāvēja projektu „Bebri mūsdienīgā dabas vidē”.
„Liela nozīme vides projektu sagatavošanā ir ne tikai mūsu, skolotāju, rosinājumiem, bet arī skolēnu ģimeņu atbalstam,” uzsvēra Arnis Ratiņš. Jaunajam pētniekam ne reti vajadzīgs transports, lai nokļūtu uz intervijām. Pieaugušajiem jāpalīdz nodibināt sakari, piemēram, piesakoties uz vizītēm dažādās institūcijās, no kurām jāiegūst informācija. Tāda projektā bijusi nepieciešama Klāvam Zārdiņam, kurš šovasar pētījis egļu mizgraužu sastopamību Vecpiebalgas pagastā, Kārlim Jēriņam, kas pievērsies enerģētikas problēmām un analizējis alternatīvās enerģijas pielietojumu Vecpiebalgā, un citiem.
Komentāri