Nākamnedēļ no pirmdienas, 6.aprīļa, sāks darboties Latvijā līdz šim nebijis mācību rīks “Tava klase”. Televīzijas kanālā “ReTV” darbadienās no pulksten 9 līdz 13.40 tiks pārraidītas īpaši sagatavotas mācību stundas 1. līdz 4.klašu skolēniem.
Pēc Lieldienām – no 14.aprīļa – kanālā Sportacentrs.com sāks rādīt speciālo saturu 5. un 6.klašu skolēniem, kas būs vērojams laikā no pulksten 9 līdz pat 16.40. Šāds mājās īstenojamo mācību klāsta papildinājums paredzēts līdz pat 29.maijam, pieļaujot, ka vēl nedaudz vēlāk programmu varētu papildināt ar īpašām pārraidēm arī 9. līdz 12.klašu audzēkņiem.
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikumu izveidot “Tava klase” valdība atbalstīja otrdien. Tas izveidots attālināto mācību atbalstam, jo īpaši domājot par sākumskolu audzēkņiem.
Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska žurnālistiem skaidroja, ka galvenais akcents raidījumos būs uz latviešu valodas, matemātikas un svešvalodu apguvi, bet mācību kanālā būs skatāmas arī nodarbības vizuālajā mākslā, informācijas tehnoloģijās, programmā tiks iekļauta arī pārcelto Skolēnu dziesmu un deju svētku repertuāra atkārtošana – varēšot gan dziedāt, gan dejot līdzi. Interesanti, ka līdz ar šādas televīzijas programmas ieviešanu jebkurš skolēns Latvijā varēs gūt iemaņas arī dažādās mazākumtautību valodās, tostarp igauņu, baltkrievu, lietuviešu un poļu valodā.
Šis rīks meklēts kā papildu risinājums gan sākumskolas vecuma bērniem, gan kā vēl viens atbalsts ģimenēm, kur viedierīču vai datoru nodrošinājums nav pietiekams visiem brāļiem un māsām. Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas virszemes TV pārklājums ir 97% valsts teritorijas. Attiecībā uz 7. un 8.klašu skolēniem ministre atzina, ka šī vecuma bērniem pagaidām lemts lielāko uzsvaru likt uz pašvadīto mācīšanos un patstāvīga darba nostiprināšanu. Vienkāršiem vārdiem – vismazākajiem šāda televīzija ir būtisks atsvars tam, ka trūkst klātienes kontakta ar skolotāju, bet vecākajiem skolēniem izglītojošās pārraides palīdzēs apgūt konkrēto mācību vielu. Līdzīgus risinājumus – mācību satura integrēšanu televīzijā – jau izmanto arī vairākas citas Eiropas valstis, tostarp Francija, Spānija, Čehija.
Latvijā mācību telekanālu pārraižu grafiks būs līdzīgs stundu sarakstam, katrai klasei būs atvēlēts savs laiks. Pat noformējums tiek veidots klases izskatā, taču pārraižu ilgums būs 20 minūtes, ne 40 kā mācību stunda. Izglītojošā satura izstrādē iesaistījusies liela pedagogu komanda. I.Šuplinska pauda cerību, ka šādu mācību telekanālu izveide cels arī pedagogu darba prestižu sabiedrībā.
Arī mūspuses izglītības speciālisti ļoti atzinīgi vērtē ministrijas ieceri. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina ir pārliecināta, ka izglītojošais kanāls kaut daļēji atvieglos mācīšanos un ģimenes darbošanos mājās. Viņa atzīst, ka ļoti vērtīgi būtu, ja šajās programmās iekļautu arī īpašas pārraides vecākajiem pirmsskolēniem jeb skolas sagatavošanas grupu bērniem, kuriem teorētiski būtu jāapgūst obligāto piecgadnieku un sešgadnieku apmācības, bet pagaidām šīs iespējas ir stipri ierobežotas. Arī Amatas novada pašvaldības Apvienotās izglītības pārvaldes galvenais speciālists metodiķis Uldis Blīgzna jaunievedumu nosauca par ļoti labu ideju, tas palīdzēs dažādot to formātu, kā skolēni mājās mācās – ne tikai viedierīcē vai pie mācību grāmatām. Viņaprāt, tas arī palīdzēs bērnu izpratnei priekšmetos, kur no pedagogiem saņemti tikai uzdevumi, bet nav piedāvātas iespējas konsultēties.
Ja mājās nav televizora, abi izglītojošie kanāli būs skatāmi arī tiešsaistē vietnē tavaklase.lv un nokavētie raidījumi būs meklējami pārraižu arhīvā.
Projekts “Tava klase” tapis sadarbībā ar biedrību “Vecāki par labāku izglītību” un citiem partneriem. Telekanālu programmu sagatavošanai un raidīšanai divu mēnešu laikā atvēlēti 365,2 tūkstoši eiro, no kuriem puse paredzēta skolotājiem, kas izstrādās oriģinālo saturu.
Komentāri