Jaunpiebalgas vidusskolas skolotājas Māras Vīksnas audzēkņi jau kuro gadu ir Vidzemē vieni no labākajiem tautas dziesmu zinātājiem. Par to liecina atsauksmes un žūrijas vērtējums tautas dziesmu dziedāšanas sacensībās “Lakstīgala”. Jaunpiebaldzietes – Lauma Makare no 6. klases un Sabīne Rubene no 7. klases – Vidzemes konkursā saņēma uzaicinājumus piedalīties arī “Lakstīgalas” noslēgumā Rīgā. Vidzemes dziedošo novadu tajā pārstāvēs arī G. Merķeļa Lēdurgas pamatskolas un Viļķenes Baumaņu Kārļa pamatskolas dziedātāji no Limbažu rajona, Ilzenes pamatskolas dziedātājas no Alūksnes rajona, solisti no Barkavas pamatskolas Madonas rajonā un Liepupes Limbažu rajonā.
Jāteic, ka Māras Vīksnas audzēkņi šogad bija vienīgie, kas no Cēsu rajona vispār pieteicās uz tautas dziesmu dziedāšanas sacensībām. Konkursā jāzina dziesmas, kas nav skolas programmā. Tam jāgatavojas papildus. Jāapgūst ne vien melodijas, bet arī daudzie dziesmu panti. Nora Cābe, Ieva Dolmane un Liene Šakina no vecāku klašu komandas uzsvēra, ka dziesmu zināšana ir viņu bagātība. “Mēs mācāmies ne vien konkursam, arī savam priekam. Piebalgā daudz dzied, it sevišķi Jāņos, un mēs varam dziedāt līdzi,” sacīja meitenes, stāstot, kāpēc ik gadu ir dalībnieku vidū. Ar meitenēm kopā grib dziedāt arī puiši – Kaspars Stauers un Pēteris Klapars. Puišu balsis izcēlās konkursa kopkorī.
Kā jau konkursā, svarīga bija ne tikai drosme dziedāt, atminēt dziesmu melodijas, zināt dziesmas par dažādām tēmām, bet arī demonstrēt vārdu prasmi. Daža dziesma ir varen gara, tāpēc sadziedāšanās sacensībās bieži vien tautas dziesmu iesāka kāda komanda, bet pēc pāris pantiem piebiedrojās visi – komandas, skolotāji, žūrija. Vidzemnieku dziedāt prasmi vērtēja un uzteica folkloriste Māra Mellēna, diriģentes Rita Platpere un Ilga Šķendere.
Vidzemes konkursu atkārtoti rīkoja Cēsu bērnu un jauniešu centra pedagogi. Sadziedāšanās mijās ar zināšanu priekšnesumiem un uzdevumiem par latviešu gadskārtām, godiem, rokdarbu prasmi, ornamentu pielietojumu. Dalībnieki no konkursa mājās aizveda mūsdienām raksturīgus latviešu oriģināldarbus – bērnu pašu darinājumus mālā, uz koka un stikla. Vidzemes pedagogi cēsniekiem pateicās par izdomu radošas atmosfēras veidošanā.
Komentāri