Cēsu debašu kluba skolotāja Lauma Abramsone un viņas audzēkņi – Cēsu ģimnāziju skolēni – šovasar uzņēmās sapulcināt Latvijas skolēnus, kurus interesē intelektuālu spēku pārbaude. Par tikšanās vietu bija izraudzīta Salacgrīva, lai nometnes dalībnieki vasarā varētu baudīt arī jūras tuvumu. Salacgrīvā satikās 50 skolēni vecumā no 14 gadiem.
„Debašu kustība pēdējos gados ir pieklususi. Nometne simbolizēja kustības atdzimšanu. Cerams, ka Latvijā pieaugs debašu popularitāte. Vismaz atsauksmes par nometni bija labas, arī tiem, kas ar argumentēto diskutēšanu par noteiktu tēmu sastapās pirmo reizi,” vērtēja Cēsu ģimnāzists Helmuts Caune.
„Novadu un valsts līmeņa turnīros pārstāvam dažādas pilsētas. Satiekamies sakoncentrējušies, reizēm pat pārdeguši, tāpēc nav pat doma veltīt laiku, lai iepazītos, bet nometne bija tieši kā radīta, lai nodibinātu draudzības saites. L. Abramsone bija gudri sadalījusi dalībniekus komandās.
Vasarā sarīkotajam debašu turnīram izraudzīta tēma „Vai valsts līderiem vajadzētu / nevajadzētu doties uz Pekinas Olimpiskajām spēlēm?” Finālā spēcīgāka izrādījās komanda, kura pauda noliedzošus argumentus. Debates ir pamatīga izstrīdēšanās, un dienā tam veltītas divas spēles.
Ik vakaru notikušas saistošas aktivitātes – sporta spēles, dziedāšana vai Cēsu danču kluba rīkotas dejas.
„Iesaistīšanās debašu kustībā dod pārliecību, ka vari pastāvēt par savu viedokli ar prasmi argumentēti aizstāvēt, saglabāt mieru un pārliecību, kad risini kādus jautājumus,” skaidro H. Caune. „Debates māca atstāt par sevi labu iespaidu, arī tad, ja tiek izteikts pretējs viedoklis. Man patīk, ka var uzlabot oratora spējas.”
Debatēm ir divas sezonas – rudens un pavasara. Vispirms notiek reģionāli turnīri, tiem seko nacionālie. Cēsu ģimnāzisti ne reizi vien tajos plūkuši uzvarētāju laurus gan kā komandu dalībnieki, gan kā individuālie runātāji. Galvenokārt tiek apspriestas ekonomiskas tēmas. Pagājušajā mācību gadā debatēja,
vai darba spēka ieplūšana Latvijā ir vai nav atbalstāma, vai migrācija sekmē Eiropas Savienības ekonomisko attīstību. Lai debatētājs par uzstāšanos saņemtu punktus, nepietiek vien ar apgalvojumiem. Nepieciešamas arī rakstiskas liecības, kuras, gatavojoties turnīriem, tiek aktīvi meklētas publikācijās laikrakstos vai internetā.
Spēles Salacgrīvā skolēniem ļāvušas iepazīt Tibetas un Ķīnas attiecību vēsturi. Tā varēja izprast apstākļus, kāpēc pasaulē sabiezējusi situācija pirms Ķīnā paredzētajām Olimpiskajām spēlēm. „Meklējot liecības debatēm, daudz ko var iemācīties. Nometnes dalībnieki Tibetas un Ķīnas konfliktu izzinājuši visai pamatīgi. Gan to, ka Olimpiāde ir vērienīgs un tādējādi piemērots notikums, lai visai pasaulei aiznestu kādu ziņu, gan to, ka Olimpiāde ir sportisks pasākums un nevajadzētu tajā jaukt iekšā politiskus jautājumus, kas patiesībā jārisina ārpus stadiona.
Komentāri