Pavasarī 9. un 12. klašu skolēni ne tikai gatavojas noslēguma eksāmeniem, bet arī izdara izvēli, kur tālāk mācīties. Daudzas izglītības iestādes vienkopus reizi gadā iespējams iepazīt izstādē “Skola 2023” Rīgā, Ķīpsalā.
No Cēsu novadā esošajām mācību iestādēm izstādē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) stendā bija Cēsu studiju un zinātnes centrs. Centra direktora palīdze Rita Bībere apstiprināja, ka apmeklētājiem ir interese arī tieši par studijām Cēsīs, vēlas atbraukt apskatīties telpas, kā arī ielūkoties sociālajos tīklos. Rita Bībere teic, ka izstāde ir tikai viena no iespējām uzrunāt potenciālos studentus, RTU pārstāvji viesojas vidusskolās, ģimnāzijās, tiekas ar 11.un12.klašu audzēkņiem.
Apmeklētājus RTU piesaistīja ar interesantu spēli – no dažādas formas klucīšiem varēja salikt pēc iespējas augstāku torni. Tas saistīja daudzus, bet R. Bībere uzsvēra, lai to paveiktu, vajadzīgas zināšanas fizikā, un fizika ir priekšmets, kas ļoti svarīgs, studējot RTU. Viņa atklāj, ka arī mācību laikā pasniedzēji izmanto dažādas mācību metodes. Piemēram, uzņēmējdarbībā studentiem ir reizes, kad jāliek lego kluči, lai atkāptos no ierastā redzējuma.
Vērtējot, vai vidusskolu abiturienti nāk ar interesi par konkrētām studijām, Rita Bībere teic, ka viņu ir mazākumā. Lielākā daļa tikai vasaras nogalē izlemj, kur mācīties tālāk. Viņa atzīmē, ka kovida laiks mainījis jauniešus, viņi mazāk iesaistās, mazāk socializējas, ir vairāk mudināmi rīkoties.
Par Cēsu studiju un zinātnes centru atnācējiem stāstīja adaptronikas 2. kursa studente Arnita Zariņa, kura mācās tieši Cēsīs. Daloties pieredzē, viņa pastāstīja, ka RTU bija pabeigusi studijas uzņēmējdarbībā un vadībā, bet saprata, ka vēlas uzlabot tehniskās zināšanas: “Man ir viegla galva, visu varu viegli saprast, bet sesija bija grūta, tomēr tikām galā.”
Rita Bībere vērtē, ka, lai gan vispieprasītākā šobrīd ir IT joma, nākotnes profesija ir tieši adaptronika, jo tā apvieno gan IT, gan elektroniku, viedās sistēmas: “Studijas nav vieglas, bet Cēsīs liels ieguvums ir tas, ka kursā ir maz studentu, otrajā – pieci, pirmajā – četri. Studenti cits citam palīdz, arī lektoriem ir individuāla pieeja.”
Nereti Cēsu novada jaunieši izvēlas studijas Vidzemes Augstskolā (ViA). Mācību iestādes pārstāve Līva Freidenfelde “Druvai” pastāstīja, ka ViA šajā izstādē piedalās katru gadu un tas ir kā sākums lielajai uzņemšanas sezonai: “Stāstām par sevi jau devītklasniekiem, kuri domā, kādu virzienu vidusskolā izvēlēties un kas būs nepieciešams augstskolā, tāpat vidusskolu beidzējiem, kā arī pedagogiem un vecākiem. Izstādē vienmēr piedalās arī studenti, katrs no citas mācību programmas, lai dalītos pieredzē.”
Kaut daudz informācijas par studiju iespējām atrodams virtuālajā vidē, kad pienāk brīdis, kad jaunietim jāizvēlas, ko dzīvē darīt, viņš vēršas gan pie vecākiem, gan pedagogiem: “Pedagogi bērnus ļoti labi pazīst, pārzina arī izglītības iestāžu piedāvājumu, var ieteikt, kas skolēnam labāk noderēs. Piedāvājam arī atklātās nodarbības augstskolā, skolēniem ēnot kādu no studentiem, pavadot laiku gan lekcijās, gan kopmītnēs, iepazīstot šo vidi. Tie, kuri zina, ko vēlas studēt, iepazīst augstskolas, kurās ir tāda iespēja, un tad par pievienoto vērtību kļūst vai nu augstskolas atrašanās vieta, vai kopmītnes, iespējas sevi pilnveidot papildu studijām. Studentu dzīve visiem joprojām ir interesanta.”
Komentāri