Priekuliete Anete Vīksna (23 gadi) jau četrus gadus dzīvo Anglijā un pēdējo gadu studē jurisprudenci. Meitene atzīst, ka izmanto visu, ko sniedz Anglija, taču zina, ka pēc gadiem atgriezīsies dzimtajā zemē. Anete stāsta, ka, beidzot Priekuļu vidusskolu, īsti nav zinājusi, ko tālāk mācīties un nav gribējusi studēt vienalga ko tikai studēšanas pēc. Tādēļ ieguvusi bezdarbnieces statusu un izmantojusi iespēju apgūt grāmatvedību.
“Pēc tam gan uzreiz kravāju somas un devos uz Angliju. Bija mērķis nopelnīt naudu un paplašināt redzesloku,” stāsta Anete, kura patlaban atbraukusi ciemos pie mājiniekiem un draugiem Priekuļos.
Anete stāsta, ka toreiz, ierodoties Anglijā, uzreiz devusies darba meklējumos. Viņas pirmais darbs bijis dārzeņu fabrikā. Pēc tam strādājusi uzņēmumā, kurš ražo nelielas detaļas automašīnām. Darba pieredzi ieguvusi arī, strādājot vairākās viesnīcās. Jauniete norāda, ka darbu Anglijā atrast var. Svarīgi gan esot zināt angļu valodu, lai varētu komunicēt vismaz sarunvalodas līmenī.
“Tagad angļu valodā runāju brīvi un uzskatu to par vienu no lielākajiem ieguvumiem. Tāpat esmu priecīga, ka studēju to, kas man patīk, un ceru ar to nākotnē saistīt arī savu profesionālo darbošanos,” teic Anete un norāda, ka ir daudzas īpašības, kas viņai patīk angļos. Piemēram, viņu sirsnība un spēja komunicēt ar jebkuru cilvēku, pat neskatoties uz tautību. Latvijā esot pavisam citādi.
“Vēl varu teikt, ka Latvijā ir skaistāki veikali. Pat pārtikas veikali Latvijā ir gaumīgi iekārtoti, turklāt tiek tirgota laba un kvalitatīva pārtika. Tāpat var teikt, ka Latvijā noteikti ir skaistāki un sakoptāki cilvēki. Nezinu, kādēļ, bet pat meitenes Anglijā ģērbjas daudz nevīžīgāk. Laikam jau jāsaka, ka tur vienkārši cilvēki, arī jaunieši, nepievērš tik lielu uzmanību izskatam. Kaut gan, uz ballīti ejot, meitenes saģērbjas tā, ka mute paliek vaļā. Kājās noteikti būs kurpes ar visaugstākajiem papēžiem un apģērbs visai minimāls,” smejot teic Anete.
Vaicāta par studijām, meitene norāda, ka lielākā daļa mācību notiek online režīmā, lekcijas klausoties vai lasot mājās pie datora. Tā studijas tiek organizētas daudzās Anglijā augstskolās.
“Šādam mācību veidam ir savi plusi un mīnusi. No vienas puses labi, ka katru dienu nav jābrauc uz skolu, nav jāsēž lekcijās, kur ir varbūt pat 200 vai vairāk studentu, kas lielākoties dara blakus lietas un līdz ar to jāzaudē koncentrēšanās mācībām. Mācoties online, pati izvēlos laiku, kad lekciju noklausīties vai izlasīt. Taču nav arī gluži tā, ka zināšanas apgūstu tikai mājās pie datora. Vairākas reizes nedēļā jābrauc uz skolu un jātiekas ar pasniedzējiem. Tad arī ir iespēja individuāli pajautāt neskaidros jautājumus,” stāsta meitene un bilst, ka pēc studiju beigšanas varēs strādāt par jurista palīgu. Ja ir vēlēšanās pašai strādāt par juristi, būs jāmācās vēl pāris gadu.
“Nevaru salīdzināt augstākās izglītības kvalitāti Latvijā un Anglijā. Iespējams, arī Latvijā pavisam drīz augstskolas ieviesīs online mācības. Pagaidām tā notiek vien atsevišķas lekcijas, kā esmu dzirdējusi no saviem studējošajiem vienaudžiem,” saka priekuliete un atzīst, ka nešaubās – Anglijā iegūtās zināšanas noderēs arī Latvijā.
Runājot par nākotni, Anete norāda, ka Latvijā noteikti atgriezīsies. Iespējams, pa to laiku valsts arī attīstīsies un ekonomiskā situācija stabilizēsies. Viņa teic, ka patlaban Anglijā sastapusi ļoti daudz latviešu, kuri tur atrodas galvenokārt, lai pelnītu naudu iztikai.
“Nodarbinātības jomā atšķirīgais ir tas, ka Anglijā vari no darba aiziet prom, kad vien vēlies, un zini, ka atradīsi vietā kaut ko citu. Latvijā tomēr cilvēks, ja reiz atradis darbu, pie tā arī turas. Domāju, tāpēc daudzi strādājošie ar laiku sāk just negatīvas emocijas. It kā saproti, ka kaut ko vēlies mainīt, bet īsti nevari, jo ir bažas, vai izdosies atrast citu darbu,” spriež Anete, neslēpjot, ka katram, protams, svarīgi arī tas, cik liels ir atalgojums. Darba algas lielums ir viena no būtiskām atšķirībām starp Latviju un Angliju, un ne jau Latvijas labā. Liene Lote Grizāne
Komentāri