Viena no šī gada gaidītākajām daudziem bijusi filma par Stīvenu Polu Džobsu, kurš bija pasaulē
pazīstamās “Apple” kompānijas izpilddirektors un viena no vadošajām figūrām datoru industrijā. Viņš sekmēja mājas datoru izplatību, kopā ar draugu Stīvu Vozņaku 1976. gadā nodibinot “Apple” un radot mājas datoru “Apple II”. Vēlāk viņš bija viens no pirmajiem, kas saredzēja grafiskās lietotāja saskarnes un datorpeles komerciālo potenciālu, un šīs tehnoloģijas tika ieviestas Apple Mackintosh datoros. S. Džobss bija arī “Pixar” animāciju studijas izpilddirektors, kā arī kinokompānijas “Disney” lielākais akcionārs.
Par šo leģendāro cilvēku šogad latviešu valodā iznākusi arī biogrāfiska grāmata, ko sarakstījis Valters Aizaksons, bet Latvijā kinoteātros skatāma filma “Džobs”, kurā galveno lomu biogrāfiskajā drāmā spēlē arī ne mazāk pazīstamais aktieris Eštons Kačers, sniedzot jaunu ieskatu uz izšķirošajiem un personiskākajiem mirkļiem pasaulslavenā uzņēmēja karjerā. Filma stāsta par Džobsa nevaldāmā hipija jaunības gadiem, pirmajiem panākumiem ar uzņēmumu “Apple”, daudz apspriesto atlaišanu, leģendāro atgriešanos un karjeras lielāko triumfu. Šis ir stāsts par vīru, kurš nolēma mainīt pasauli, un to paveica. Par filmu šoreiz viedokli izteica cēsnieki Mārtiņš Zālītis un Ilze Krapāne. -Ar kādām pārdomām devāties uz filmu? Ilze:– Man šī bija viena no gaidītākajām filmām pēdējā laikā. Kad gada sākumā izlasīju grāmatu par Džobsu, kuras beigās pat raudāju, zināju, ka tiklīdz filma būs skatāma Latvijā, došos uz kinoteātri. Mani Džobsa dzīve un personība aizrāva, jau lasot grāmatu. Ar lielu interesi iedziļinājos viņa dzīvē un “Apple” kompānijas izveidošanas gaitās. No grāmatas atceros, ka viņš, kurš patiesībā radīja unikālo kompāniju Amerikā, vēlāk kā uzņēmuma izpilddirektors oficiāli saņēma vienu dolāru lielu algu gadā.
Mārtiņš:– Es gan grāmatu iepriekš lasījis nebiju, bet zinu, ka par to runāja daudzi draugi. Taču biju iepriekš informēts, kā radās “Apple” kompānija. Arī stāsts par pašu uzņēmumu bija interesants. Proti, nosaukums radās Džobsa atmiņu dēļ par patīkami pavadīto laiku vasaras darbos, kurus viņš pavadīja, lasot ābolus. -Kāds bija lielākais pārsteigums, skatoties filmu? Ilze: – Zināju, ka Džobsu filmā atveidos aktieris Eštons Kačers. Kad vēl filma tika uzņemta, lasīju, kā Kačers gatavojas šai lomai. Lai viņš pirms filmēšanās vairāk iepazītu un izprastu Džobsu, tāpat kā savulaik pats Džobs jaunībā, arī Kačers pārtika no augļu diētas un nemazgājās. Aktierim nācās nomest svaru un ataudzēt garus matus, lai ārēji līdzinātos Stīvam Džobsam jaunībā. Filmā, jāteic, Kačers izskatās pārsteidzoši līdzīgs Džobsam. Mani tas priecēja un pārsteidza.
Mārtiņš: – Jā, arī es to kaut kur lasīju, ka, gatavojoties šai lomai, Kačers ieturēja jau pieminēto Stīva Džobsa augļu diētu, kuras dēļ neilgi pirms filmēšanas nonāca pat slimnīcā. Tāpat mediji rakstīja, ka Kačers arī noskatījies datortehnoloģiju ģēnija runas, kas kopā aizņēmušas vairākus simtus stundu.
-Kādā no intervijām Kačers arī minējis, ka viņam un Džobsam kopīga ir aizraušanās ar digitālajām tehnoloģijām. Kačers esot pat veicis ievērojamas investīcijas kompānijā “Skype” un aplikācijā “Foursquare”. Mārtiņš: – Domāju, jebkurš aktieris, kurš būtu uzdrošinājies atveidot Džobsu, saslimtu ar kaut ko no tā, ar ko slimoja diženais uzņēmējs. Ilze: – Un ne jau tāpēc, ka tas ir stilīgi vai interesanti, bet Džobss patiešām bija cilvēks ar lielu, vērienīgu un pat skandalozu dzīves redzējumu. Viņš bija ļoti spilgta personība, domāju, ja ne viņa slimība, viņš vēl daudz ko būtu paveicis gan “Apple” kompānijas, gan pasaules tehnoloģiju lauciņā. -Vai filmu būs viegli skatīties cilvēkiem, kuri nav lasījuši par viņa biogrāfiju? Ilze: – Man šķiet, ka šī ir no tām filmām, uz kuru jaunieši ies nevis izklaidēties, bet gan uzzināt kaut ko jaunu par šo cilvēku. Domāju, mūsdienās nav daudz tādu cilvēku, kuri nezinātu, kas ir Stīvs Džobss vai “Apple”. Jauniešu vidū jau nu noteikti. Tad nu filma ir iespēja iepazīt šo cilvēku un “Apple” kā pasaules vienu no brīnumainākajiem uzņēmumiem. Taču jāpiekrīt, filmas sākums ir nedaudz haotisks. Lai arī filma sākas ar to, kā tiek prezentēts ipods, pēc tam filmas darbība pārceļas atpakaļ laikā, kad Džobss vēl braukā pa Indiju, audzē garus matus un dzīvo savā filozofijā, arī par nemazgāšanos. Tad atkal darbība pārlec uz garāžu, kur tad meklējami pirmā “Apple” datora pirmsākumi. Taču, ja kādam liekas, ka viņš neko nezina par Džobsu, var jau pirms filmas skatīšanās šo to internetā izlasīt. Mārtiņš: – Man nebija grūti skatīties, es visu sapratu. Filma ir ļoti iedvesmojoša. Man arī patika, kā aktieris parāda Džobsa tēlu. Viņš bijis tāds ļoti skarbs un tiešs vecis. Arī ironisks. Ne velti viņš “Apple” kompānijas laikā tika pat atlaists no darba, lai gan vēlāk atkal tika pieņemts atpakaļ. Viņu visu dzīvi pavadījuši skandāli, bet tas laikam skarbā un tiešā rakstura dēļ. Filma ir laba, teiktu, tā ir jāredz. Ilze: – Varu vien piebilst, ka tas patiešām ir to vērts. Liene Lote Grizāne
Komentāri