Šovasar Pārgaujas novadā satikās 13 un 14 gadus veci zinātkāri skolēni no Stalbes vidusskolas un jauniešu centra Vācijā, lai nedēļas garumā kopā līdzdarbotos.
Lai iesaistītos šādā starptautiskā projektā, Stalbes skolēniem bija jāsagatavo motivācijas vēstule, sniedzot atbildes uz jautājumiem – ko man dos šāda līdzdarbošanās, kāpēc man tas ir svarīgi un ko skolēns pats dos citiem. Projekta autorēm – skolotājām Mārai Bušai un Evijai Pumpuriņai – iesniegtas vēstules ar īsiem, kodolīgiem teikumiem un vēstules, kuru rakstīšanā pastrādāts ilgāk, tās skolēni gatavojuši kopā ar vecākiem. “Tas, ka arī vecāki ir ieinteresēti, lai jaunietis vasaras brīvlaiku izmantotu jaunu zināšanu un prasmju gūšanā, kāds ir mūsu iecerētais projekts, ļoti priecēja,” saka Evija Pumpuriņa. Māra Buša atzīst, ka motivācijas vēstules rakstīšana dažiem Stalbes vidusskolas jauniešiem izrādījies šķērslis un viņi tā arī nav pieteikušies šim vasaras piedzīvojumam. Pedagoģes, iesaistot jauniešus motivācijas vēstules rakstīšanā, cerējušas, ka dalībnieki sajutīs – viss, kas kopā nedēļas laikā tiks radīts, nebūs nācis it kā pats no sevis.
Projekta tēma “Jauniešu identitāte” sadarbībai ar vācu skolotājiem un skolēniem izraudzīta, lai jaunieši censtos izzināt ko vairāk par savu izcelsmi un par to varētu pastāstīt citiem. Pirmā vasaras diena Stalbes vidusskolā veltīta notikumiem skolēnu pagātnē – cits citu iepazīstinājuši ar bērnu dienu fotogrāfijām, salīdzinājuši bērnības laiku Latvijā un Vācijā. Dienā tagadnes apzināšanai latviešu un vācu vienaudži noskaidrojuši, kas katram svarīgs. Trešā diena pagājusi sarunās un nodarbībās, iztēlojoties savu nākotni, apjaušot, ko gribētu sasniegt. “Daudziem jauniešiem par to bija grūti aizdomāties. Tas tāpēc, ka formālā izglītība nav devusi šādus pamudinājumus – domāt par sevi, savas nākotnes veidošanu,” secina Evija Pumpuriņa.
Pēc nodarbībām veltītā laika jaunieši devušies pārgājienā uz pazemes ezeriem “Vējiņos”, uz Gauju, lai dotos izbraucienā ar laivām, ekskursijā uz Cēsīm un Rīgu. Noslēguma dienā Stalbes vidusskolā tika gaidīti jauniešu vecāki, lai viņi ieraudzītu un uzzinātu, ko skolēni nedēļas garumā paveikuši.
Skolotājai Mārai Bušai ir pieredze starptautisku neformālās izglītības projektu rīkošanā, viņa labi zina, ka tie jauniešus izmaina: “Skolēni gūst sajūtu, ka paši var daudz ko paveikt. Pēc braucieniem uz ārzemēm jaunieši mājās pārrodas citādi – kļuvuši atvērtāki un labāk komunicē ne tikai ar klasesbiedriem, arī kaimiņiem, nav barjeras sākt sarunas arī ar svešiniekiem, pat ja trūkst svešvalodu labu zināšanu.”
“Druvas” uzrunātās meitenes no Vācijas Paula un Vanesa pastāstīja, ka bijušas bažas, vai ar latviešu jauniešiem izdosies kontaktēties, bet Latvijā tās zudušas. Līdzīgas sajūtas bijušas arī Stalbes skolēniem, vācu jaunieši izrādījušies atvērtāki, nekā domāts, viņus iepazīt bijis interesanti. Evija Pumpuriņa saka: “Sadarbībā ar jauniešu centru no Vācijas mēs, skolotājas, esam guvušas profesionālu pieredzi.” Oktobrī projekts turpināsies – Stalbes skolēni dosies vizītē uz Vāciju.
Stalbes vidusskolās skolotājas apsver vēl citas idejas neformālajai izglītībai. Māra Buša zina – cik lielā mērā idejas īstenosies, atkarīgs no projekta pieteikuma. Tam jābūt pārdomātam, lai Stalbes vidusskola atkal nokļūtu starp skolām, kuras saņem fondu finansējumu neformālajai izglītībai.
Komentāri