Amatas pamatskolā notika pedagogu seminārs “Izglītība ilgspējīgai attīstībai ekoskolu programmā”. Tajā piedalījās Zaļā karoga 16 skolu pārstāvji. Semināra mērķis bija dalīties pieredzē par darbu ekoskolās, apspriest to turpmāko darbību un izvērtēt galvenās problēmas.
Ekoskolu programma ir visaptverošs un arīdzan populārs vides izglītības modelis pasaulē. Katru gadu tajā iesaistītajām skolām ir jāizvēlas temats, ar kuru visa gada garumā strādā pastiprināti, mēģinot apzināt attiecīgo vides problēmu un meklēt tās risinājumus, iesaistot pēc iespējas plašu sabiedrību. Problēmtemati var būt visdažādākie – atkritumi, enerģija, ūdens, transports, veselīgs dzīves veids. Latvijā šo programmu koordinē Vides izglītības fonds, finansiāli atbalsta Vides aizsardzības fonds, kā arī SIA “Latvija Statoil”. Ekoskolu programmā Latvijā iesaistījušās 62 mācību iestādes, arī bērnudārzi un interešu centri. Šogad 25 Latvijas mācību iestādes ieguva starptautisko ekoskolas nosaukumu un Zaļo karogu, kuru katru gadu piešķir no jauna par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā skolā un tās apkārtnē. Šo karogu jau piekto gadu pēc kārtas saņēma arī Amatas pamatskola.
“Šādi semināri ir ļoti nozīmīga pieredzes apmaiņa, lai pilnveidotu ekoskolu programmu. Tas ir lielisks veids, kā radīt skolēnos entuziasmu vides saudzēšanai, iemācīties dzīvot zaļāk un aicināt citus darīt tāpat,” semināra atklāšanā teica Latvijas ekoskolu programmas vadītājs Ģirts Strazdiņš.
Seminārā ar prezentācijām uzstājās Amatas, kā arī Robežnieku pamatskolas pārstāvji. “Katru rudeni mēs skolā izvirzām sev mērķi – darboties ekoskolu programmā un iegūt Zaļo karogu,” pastāstīja Amatas pamatskolas direktore Aleksandra Freivalde. “Daudz strādājam ar projektiem, un arī šo semināru finansējam ar projektu naudu. Skolā katru gadu vācam makulatūru un PET pudeles, labiekārtojam apkārtni un pievēršamies dažādām vides problēmtēmām.” Amatas pamatskolā kopš iesaistīšanās ekoskolu programmā veikti daudzi uzlabojumi – sakārtota teritorija, sadarbībā ar skolēnu vecākiem izbūvēta “Zaļā klase”, kur skolēniem notiek mācības, izveidots ekolaukums skolas pagalmā. Šos teritorijas labiekārtošanas darbus izdevies īstenot ar rajona padomes projekta naudu. 2007./2008. mācību gada tēma Amatas pamatskolā bija “Ūdens”. “Kopā ar bērniem pētījām avotus un dzeramo ūdeni, tīrījām tuvējās Mārupītes krastu. Lielākoties tēmas projektus īstenojam projektu nedēļā,” stāstīja A. Freivalde.
Robežnieku pamatskolas pārstāve Aina Kudiņa stāstīja, ka ekotēmas savā skolā cenšas iekļaut mācību procesā. “Mūsu skola Zaļo karogu saņēmusi jau ceturto gadu pēc kārtas. Cenšamies iesaistīt skolēnus un viņu vecākus. Rīkojam ģimeņu talkas, tā sakopām tuvējo parku. Ieviesām tradīciju – katrs absolvents iestāda koku skolas alejā. Meitenes stāda liepas, zēni – ozolus,” pastāstīja A. Kudiņa.
Katru gadu Latvijā ekoskolu programma kļūst aizvien plašāka, tas ir labs veids, kā jauniešus un pārējo sabiedrību pievērst vides problēmām un aizsardzībai.
Komentāri