Rajona izglītības iestāžu medmāsas oktobrī satikās, lai apspriestu tēmu par bērnu psihosomatisko saslimšanu, un secināja, ka labsajūtas trūkums skolā vai ģimenē ļoti veicina šo saslimšanu.
Bērni izglītības iestādēs uzticas mediķiem un bieži meklē atbalstu. Biežākās sūdzības ir galvas reiboņi, vēdera, muskuļu vai galvas sāpes, vemšana vai caureja, nogurums vai paaugstināts asinsspiediens. Mediķi, aptaujājot skolēnus, noskaidrojuši viņu domas, kādos gadījumos visbiežāk tiek meklēts skolas medmāsas atbalsts. Tas ir brīžos,
ja vienaudžu vidū notikusi vardarbība, bijusi vecāku vardarbīga izturēšanās, piedzīvotas saskarsmes grūtības, vecāku nerūpēšanās par bērniem vai arī bērnu vajadzību neapmierināšana, nerūpēšanās par emocionālajām vajadzībām, lielā slodze skolā vai nepilnvērtīgs uzturs. Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centrā, kas rīkoja tikšanos, psiholoģe Baiba Griščuka uzsvēra medmāsu lomu skolu un bērnudārzu personāla atbalstam. Medicīnas māsa izglītības iestādē var veicināt vecāku un pedagogu izpratnes veidošanos par bērnu veselības vajadzībām, kā arī var palīdzēt sociālajiem darbiniekiem un psihologiem vardarbības gadījumu diagnosticēšanā un to profilaktiskajā darbā.
Medmāsas bija vienisprātis, ka viņu pienākums ir ne tikai palīdzēt bērniem, kuri jūtas sasirguši, bet izglītot veselības jautājumos vecākus, skolotājus un skolēnus. Mediķi arī analizēja, cik svarīgi uzņemties koordinatora lomu, strādājot ar bērniem individuāli, pamanot viņos dažāda rakstura grūtības, kuru risināšanai nepieciešams iesaistīt citus speciālistus. Mediķiem šis pienākums jāuzņemas arvien biežāk.
Cēsu rajona izglītības iestāžu medicīnas darbinieki semināros regulāri iepazīstas ar aktualitātēm valstī un rajonā, jaunumiem likumdošanā, vērtē informatīvos izdevumus veselības veicināšanai, kā arī analizē ceļus un iespējas, kā medicīnas darbiniekam būt bērnu sargam, draugam un padomdevējam.
Komentāri