Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi

Mairita Kaņepe
08:26
25.03.2019
88
Dacvg Jauniesi Edruvai 1

Izvirzīti

 

Uz Latvijas 43. skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferenci izvirzīti:

No Cēsu Valsts ģimnāzijas zemes zinātnē – Niklāvs Alberts Ozoliņš un Rihards Voldemārs Vaivods; valodniecībā un literatūrzinātnē Agnese Riekstiņa; ķīmijas zinātnē Andrejs Ķīlis; veselības zinātnē Patrīcija Stapulone, Emīlija Eze­riņa un Beatrise Alise Ivanova; bioloģijas zinātnē Ance Lapiņa; elektrotehnikas, elektronikas un IKT zinātnē Mārcis Strazdiņš, Markuss Ļaskovskis – Brangals, Artūrs Gradovskis, Klāvs Malcenieks.
Par darbu vadītājiem strādājuši Ina Gaiķe, Sarmīte Dreijalte, Inita Kriškāne, Inguna Gaile, Ilmārs Siliņš, Inese Sīmane, Eero Rass, Inga Ozola.

No Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas politikas zinātnē Natālija Andersone, matemātikas zinātnē Didzis Irbe, ekonomikas zinātnē Kate Tiliņa, mākslas zinātnē Lauma Bugā.
Par darbu vadītājām strādājušas skolotājas In­gūna Irbīte, Inese Boze, Nadežda Persaņa, Inga Miezīte.

Latvijas 43. skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference notiks Rīgā aprīļa vidū, tā sadalīsies dabas, humanitāro, sociālo un inženierzinātņu sekcijās, katrā noskaidrojot labākos pētījumus.

Skolas pagalmā. Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi Natālija Andersone (no kreisās), Didzis Irbe un Kate Tiliņa, kuriem gaidāma došanās uz Rīgu, lai savus zinātniski pētnieciskos darbus darītu zināmus Latvijas mēroga konkursā.

FOTO: Marta Martinsone – Kaša

Fakti

  • Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu Vidzemes konferencei, kas notikaVidzemes Augstskolā, iesniegti 93 darbi no 21 skolas, visvairāk no Cēsu, Gulbenes un Madonas novada.
  • Iesniegtie darbi pārstāvēja 24 nozares.
  • Lielākā interese bijusi par ekonomiku, socioloģiju, inženierzinātni, veselības jomu, ķīmijas, bioloģijas un kulturoloģijas zinātni.

Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš, uzrunājot skolēnu zinātniski pētniecisko darbu Vidzemes konfereneces dalībniekus:  “Ar darbu un dalību jūs jau esat izdarījuši izvēli, ka nākotnē būsiet globālās pasaules elite. Jau esat nonākuši to jauniešu pusē, kuri gatavi nākotni veidot, nevis vienkārši tajā piedalīties. Zinātne ir ļoti aizraujoša, un šie ir tikai jūsu pirmie soļi šajā virzienā.”

Kā skolēni atrod un īsteno idejas

Izstrādājot zinātniski pētnieciskos darbus, skolēniem jāatrod ideja un jāprot iecerēto izpētīt, kā arī jāmācās plānot laiku šim darbam. Kā tas notiek, “Druva” vaicājām divām skolniecēm.

Par reklāmu sociālajos tīklos

Kate Tiliņa, darba “Sociālo tīklu kā reklāmas instrumentu efektivitāte” autore: “Pie zinātniski pētnieciskā darba strādāju ar ekonomikas skolotāju Nadeždu Persaņu, bet ideja man radās, jo sociālie tīkli ir mūsdienīga tēma. Gribēju izzināt reklāmas efektivitāti sociālajos tīklos.

Reklāma sociālajos tīklos strādā efektīvi. To skaidroju aptaujā, izvaicājot respondentus: skolēnus, arī uzņēmumos satiktus cilvēkus. Darbu sāku jau 10. klasē, kad katram ģimnāzijā jāizvēlas zinātniski pētnieciskā darba tēma. Zinātniski pētnieciskā darba izstrāde man aizņēma ļoti daudz laika. Biju starp tiem, kuri sākumā neticēja, ka tik daudz! Vēl pirms darba nodošanas nedēļu pamatīgi strādāju, kaut pirms tam likās, ka viss jau izdarīts. Taču sapratu, ka vēl ir tik daudz, ko var uzlabot. Smagi gāja, līdz nodevu darbu vērtēšanai. Taču viens no grūtākajiem uzdevumiem tomēr bija sākumā – jautājumu sastādīšana intervijai, lai no respondentu atbildēm rastos secinājumi. Brīžiem bija grūti iegūt kvalitatīvu informāciju, tajā skaitā teoriju par sociālajiem tīkliem.

No jautājumiem, kurus man uzdeva Vidzemes skolēnu zinātnisko darbu konferencē, sapratu, kas vēl darbā jāuzlabo.
Pētītā tēma man varētu palīdzēt nākotnē, jo domāju profesiju saistīt ar reklāmu jomu. Tagad zinu – zinātniskajam darbam skolā vislabāk ir izvēlēties tādu tēmu, kas turpmāk pašam var noderēt!

Likuma norma, kuras drīz nebūs

Natālija Andersone, pētījuma “Veselības aprūpes pieejamība atkarībā no nodokļu nomaksas sabiedrības taisnīguma izpratnes kontekstā” autore: “Pirms sāku zinātniski pētniecisko darbu, vispirms izvēlējos vēstures skolotāju Ingūnu Irbīti, jo viņa man patīk. Taču darba tēmu ilgi nevarēju izdomāt. Zinu, ka Rīgas Tehniskajā universitātē var uzzināt ieteiktās tēmas, taču es izvēlējos pētniecībai drīz vairs neaktuālo likuma normu, kas skar veselības aprūpi – par noteikto veselības pakalpojumu grozu un to, kā sabiedrība šo normu uztvērusi. Likums paredz, ka tiem, kuri ar minimālām summām iesaistās nodokļu maksāšanā vai vispār nemaksā, valsts apmaksās tikai minimālo veselības pakalpojumu grozu. Es izpētīju iedzīvotāju grupas, kurām tomēr pienāktos pietiekami liels valsts apmaksāts medicīnas pakalpojumu grozs, kaut likums to neparedzēja. Pētot, kā sabiedrība uztvērusi jauno likumu, veicu aptauju, skaidrojot, vai cilvēki zina, kas viņiem pienāksies līdz ar šo likumu. Aptaujāju arī strādājošos medicīnas un sociālās aprūpes iestādēs, intervēju Vidzemes Augstskolas profesori, kura ir ļoti zinoša sociālajā politikā. Interneta medijos izpētīju komentārus par jauno sociālpolitiku, cilvēku argumentiem. Televīzijā noklausījos, kā partiju pārstāvji komentē jauno likumu. Izpētīju arī dažādas teorijas, tajā skaitā par taisnīguma ievērošanu veselības aprūpē.
Vidzemes konferencē par darbu komisija man uzdeva diezgan vienkāršus jautājumus, viens no tiem – kāpēc šī tēma mani interesējusi. Atbildēju, ka pazīstu cilvēkus, kurus skar trūkumi likumā, jo viņi neatbilst tām cilvēku grupām, kurām paredzēts pilns medicīnisko pakalpojumu grozs.”

 

Viedoklis

Cēsu Valsts ģimnāzijas vēstures un politikas skolotāja Inese Sīmane, darba “Cēsu jauniešu izpratne vardarbībā pret bērnu” vadītāja: “Jauniete Madara Liepiņa vēlējās pētīt, kā mēdz izpausties vardarbība pret bērniem. Tematā formulējumu pagriezām tā – cilvēku izpratnes par vardarbību pret bērnu noskaidrošana. Meitene vēlas stu­dēt tiesību zinātni, tāpēc tēma bija atbilstoša. Galve­nās grūtības, ar kurām skolniece saskārās, bija spēja iedziļināties likumu valodā un nonākšana pie atziņas, ka daudzas lietas šajā tēmā būtībā nav iespējams izpētīt, jo nav tiesību iztaujāt vardarbībā cietušos bērnus. Ma­dara intervēja bērnu tiesību aizsardzības inspektori, kā arī Cēsu Pilsētas vidusskolas un Cēsu Valsts ģimnāzijas vecāko klašu skolēnus. Viņa skaidroja, kāda ir izpratne saistībā par vardarbības nodarīšanu bērnam, analizēja, vai cilvēki izprot, ka arī bērna atstāšana novārtā ir vardarbības forma. To gan neviens aptaujās nebija atzīmējis kā vardarbību.

Jaunieši, kuri nolemj rakstīt zinātniski pētniecisko darbu par tiesībām, zina, ka vēlas šo jomu studēt, jau tagad apzināti pēta likumus. Komisija, kas Vidze­mes Augstskolā vērtēja skolēnu darbus, tā arī teica, ka šo skolēnu darbi izstrādāti augstskolas kursa darbu līmenī.

Nesen satiku audzēkni, kurai savulaik vadīju zinātniskās izpētes darbu. Tagad viņa studē Lauksaimniecības universitātē Jelgavā, jauniete man stāstīja, cik viegli esot augstskolā mācīties, jo ģimnāzijā jau apgūti pētnieciskā darba principi un noteikumi. Kamēr pārējie cīnoties ar kursa darba rakstīšanu, viņai tas veicoties viegli.”

Skolēna uzdevums

Kopā ar skolēna izraudzīto zinātniski pētnieciskā darba (ZPD) vadītāju jaunietis meklē atbildes uz sabiedrībai vai zinātnei aktuāliem jautājumiem, par kuriem šobrīd Latvijā ir nepietiekamas zināšanas. Zinātniski pētnieciskā darba tematam jābūt nozīmīgam gan pašam darba veicējam, gan skolai vai novadam. Vēl labāk, ja tas ir svarīgs vēl plašākai sabiedrībai.

Vērtēšana

Vecāko klašu skolēnu pētījumi var notikt jebkurā zinātņu nozarē vai apakšnozarē, arī tajās, kuras nav mācību programmās. Autoram jārēķinās, ka recenzenti vērtēs ne tikai darba saturu, arī pētījumā pielietoto zinātniski atzītu metodoloģiju. Katram autoram pētījums jāprezentē konferencē, vispirms skolas līmenī.

Ieguvumi

Zinātniski pētniecisko darbu izstrāde vecāko klašu skolēniem ļauj sagatavoties studijām augstskolā, jo var izvēlēties nozari un tematu, domājot, ka pētījumu padziļināti turpinās augst­skolā. Darba veiksmīga aizstāvēšana Vidzemes mērogā ļauj startēt Latvijas skolēnu zinātniski pētnieciskajā konferencē. Panākumi tajā var dot priekšrocības, stājoties augstskolā. Taču svarīgi, ka jau skolā audzēkņi iemācījušies analizēt pašu iegūtos datus, izteikt cēloņsakarībās balstītus spriedumus, izdarīt secinājumus. Tiek attīstītas skolēna analītiskās spējas, kritiskās domāšanas prasmes un uzstāšanās prasmes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
31

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
47

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
310
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
84

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
55

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
127

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi