Šis mācību gads atnesīs veselu virkni jaunumu skolu dzīvē. Skolotāji šonedēļ pulcējas uz konferencēm, lai izzinātu un apspriestu jaunā mācību gada aktualitātes, bet ar tām vērts iepazīties arī skolēnu vecākiem un der zināt pašiem skolēniem.
Bezmaksas mācību līdzekļi
Izglītības likumā vasarā veiktas izmaiņas un tagad daudz skaidrāk pateikts, kāda ir valsts, pašvaldības un vecāku atbildības daļa mācību līdzekļu finansēšanā. Skolēnu vecākiem par saviem līdzekļiem ir jānodrošina tikai individuālie mācību piederumi
un materiāli, kurus bērns izmantos un tie paliks viņa rīcībā. Darba burtnīcas un mācību grāmatas ir skolas īpašums, tās vecākiem nav jāiegādājas.
No pašvaldības līdzekļiem skolām jāiegādājas uzskates materiāli, didaktiskās spēles, izdales materiāli, iekārtas un aprīkojums. Par valsts līdzekļiem turpmāk tiks pirkta mācību literatūra, darba burtnīcas, digitālie mācību līdzekļi, skolotājiem metodiskie līdzekļi.
Diagnosticējošie darbi – ieskaišu vietā Līdz šim, beidzot 3. un 6. klasi, skolēniem bija jākārto ieskaite, apliecinot, ko katrs apguvis. Trešklasniekiem ieskaites vērtējums ietekmēja gada vērtējumu. Turpmāk tā nebūs. Šo klašu skolēniem plānoti diagnosticējošie darbi, lai ar iegūtajiem rezultātiem strādātu paši pedagogi, padziļināti pētot bērna sasniegumus un to dinamiku. 3. klases diagnosticējošā darba rezultāti neietekmēs skolēna sasniegumu gala vērtējumu mācību gadā.
Pilnvaras skolu padomēm
Grozījumi Izglītības likumā paredz plašāku kompetenci (tai skaitā tiesības lemt par papildus mācību līdzekļu iegādi) un nosacījumus izglītības iestādes padomes darbībai. Turpmāk izglītības iestādes padome, vai tā būtu pirmsskolā, pamatskolā, vidusskolā vai profesionālā skolā, darbosies kā koleģiāla institūcija. Tajā savus pārsstāvjus aicināti izvirzīt paši skolēni, skolēnu vecāki, izglītības iestādes pedagogi un citi darbinieki. Ja bijusi skolēna agresija
Ministru kabinets pieņēmis noteikumus, kādai jābūt pedagogu rīcībai, sadarbībai ar skolas atbalsta personālu, iestādes administrāciju un vecākiem situācijās, ja kāds no skolas audzēkņiem pārkāpj skolas iekšējās kārtības noteikumus, tādējādi apdraudot kā savu, tā citu personu veselību, drošību vai dzīvību. Lai novērstu skolēnu agresivitāti, paredzēta būtiska loma saliedētam un vienotam komandas darbam.
Atbalsta veids skolēniem ar invaliditāti
Valsts turpinās finansiāli rūpēties, lai ģimenes, kurās ir bērns ar invaliditāti, varētu atvasi sūtīt vispārizglītojošā skolā. Valsts apmaksās skolēniem ar speciālām vajadzībām asistenta pakalpojums kā skolā – stundās, starpbrīžos, pagarinātās dienas nodarbībās, ēdienreizēs un ģērbšanās laikā – tā arī skolas rīkotos ārpusstundu pasākumos.
Lauku skolām Finansēšanas sistēma “nauda seko skolēnam” pamatā sevi attaisno lielajās pilsētās, kur ir liels skolēnu skaits, savukārt mazajās tā rada problēmas. Par nozīmīgu soli mazo lauku skolu saglabāšanai uzskatāms šonedēļ valdībā pieņemtais lēmums no septembra atbalstīt pedagogus mazajās lauku skolās, kurās skolēnu skaits ir mazāks nekā 100. Sākot ar jauno mācību gadu, tādu atbalstu saņems
228 mazās skolas. Sagatavojusi Mairita Kaņepe
Komentāri