Nodarbību sērijā, ko pagājušajā nedēļā Priekuļu vidusskolā audzēkņiem vadīja kristīgās ētikas skolotājs un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kapelāns Oļegs Jermolājevs, bija sarunas par to, kā saglabāt mieru šajos apstākļos.
“Nav jau nevienam noslēpums, ka ģimenes ir dažādas, sarunas ne vienmēr mājās notiek tā, kā mēs to iedomājamies. Mainīt viedokli, protams, mēs nevaram, viedokļi atšķiras, tāpat arī skolotāji ir norūpējušies un satraukti par šo situāciju, un satraukts cilvēks jau nevar būt labs mierinātājs, tāpēc izmantojām šo iespēju piesaistīt savas nozares speciālistu,” stāsta Priekuļu vidusskolas direktores vietniece Baiba Karlsberga.
Pati ideja radusies Priekuļu vidusskolas sākumskolas klašu skolotājām, viņas jau bija aicinājušas O.Jermolājevu piedalīties mācību stundās, pēc tam līdzīgas nodarbības tika organizētas arī piekto, sesto un septīto klašu skolēniem. “Daudziem Priekuļu iedzīvotājiem ir radi, draugi Ukrainā, un mūsu skolēnu vidū ir arī daudz Liepas pagasta bērnu, līdz ar to ir viedokļu atšķirības,” piebilst direktores vietniece.
Nodarbību mērķis nav bijis informēt par karu vai šā brīža norisēm, bet gan vairāk nodoms palīdzēt bērniem saglabāt mieru šajos trauksmainajos laikos. “NBS kapelāns arī mazliet ieskicēja to, kā veidojas šīs kara vai nemiera situācijas, un īpaši akcentēja, ka ļoti būtisks ir miers tā saucamajā trešajā līnijā jeb starp radiem, draugiem, paziņām. Karavīri un visi militārie speciālisti dara savu darbu, lai to viņiem atvieglotu, ģimenēm ir jābūt drošībā un mierā,” tā B.Karlsberga.
Saruna pielāgota katrai klasei, tematika piemērota atbilstošajam vecumposmam. “Salikām grafiku, nodarbības bija vienādas, bet auditorija cita, līdz ar to arī jautājumi un saturs cits – piektajai klasītei tas, protams, atšķīrās no septītās, bet vadlīnija tā pati. Arī bērni labprāt uzklausīja stāstīto.”
Priekuļu vidusskolas skolēnu lokā ir daudz jaunsargu, kas vairāk uzzina par notikumiem Ukrainā un dalās par to ar klases biedriem. “Beigu beigās jau visi esam cilvēki, kādā viedokļu telpā dzīvojam, tādā katrs dzīvojam, nevaram ar varu piespiest kādu domāt citādi,” piebilst direktores vietniece.
B.Karlsberga atzīst, ka mācību iestādē nemitīgi dzīvo līdzi notikumiem Ukrainā, notiek sarunas par šo tēmu, skolēni gatavo plakātus, paužot atbalstu Ukrainai, piedalās novada rīkotajos pasākumos, vakaros skolas ēka izgaismota Ukrainas karoga krāsās. “Visbūtiskākais mūsu skolā ir saglabāt mieru,” uzsver B.Karlsberga.
Pats skolas kristīgās ētikas skolotājs un NBS kapelāns O.Jermolājevs stāsta: “Latvijas aizsardzība ir katra valsts pilsoņa atbildība, kura ietver praktisku un garīgu gatavību aizsargāt Latviju. Karš Ukrainā ir ļoti aktualizējis šo jautājumu, arī to, kā veidojam savstarpējās attiecības. Kopumā visi esam aicināti saglabāt iekšēju un ārēju līdzsvaru, lai būtu saliedēti un vienoti. Sabiedrībā uz notikumu fona Ukrainā, īpaši sociālajās platformās, var nākties saskarties ar to, ka dusmas par Krievijas Federācijas agresiju un karu pret Ukrainu var tikt projicētas uz Latvijā dzīvojošajiem krievu tautības iedzīvotājiem, kuras atsevišķa daļa var saskarties ar nedrošību un bailēm, īpaši bērni un jaunieši. Dusmas un rūgtums var piezagties katram sabiedrības loceklim. Nepieļausim to mūsu vidū! Ļausim Latvijā dzīvojošajiem krievu tautības iedzīvotājiem no labas sirdsapziņas nosodīt savu tautiešu īstenotos noziegumus!” Viņš arī aicina mūs visus ar savu rīcību un attieksmi apliecināt labu morāli, lai Latvijā dzīvojošos krievus emocionāli nepastumtu Krievijas Federācijas īstenotās politikas un agresijas atbalstīšanas virzienā. “Tāpēc rūpīgi apsvērsim savus personīgos vēstījumus sociālajos līdzekļos un ikdienas saskarsmē. Mums ir jāveicina, jāstiprina savstarpēja vienotība un jāpauž vienots, kopīgs nosodījums Krievijas Federācijas izraisītajam karam Ukrainā,” tā NBS kapelāns. Tāpat viņš mudina atcerēties, ka visa veida cīņai pret ļaunumu ir jāsakņojas gara spēkā. “Domāsim par saviem spēka avotiem! Par to ir jādomā miera laikā, jo pārbaudījuma brīdī par to domāt var būt daudz par vēlu. Mums visiem ir jāceļ gan garīgs dievnams, gan garīgs cietoksnis, kurā patverties pārbaudījuma brīdī.”
Komentāri