Pils un Maija parkā Cēsīs strādā skolēni, kas vasarā nolēmuši papildināt savu budžetu. Ik pēc divām nedēļām notiek strādāt gribošo maiņa, jo skolēnu vasaras darba likumā paredzēts noteikums, ka nepilngadīgos jauniešus nedrīkst nodarbināt ilgāk par divām nedēļām.
Pilsētas parkos darbu skolēniem jau ne pirmo vasaru nodrošina z/s “Kliģeni”. Jauniešu darba samaksu sedz Cēsu dome, katram bērnam samaksājot nedaudz vairāk par 28 latiem.
Čakli strādājam Maija parkā “Druva” satika Eviju Vimbu un Dainu Šmitiņu. Abas meitenes katru rītu uz darbu brauc no Liepas. Pēc draudzeņu ieteikuma viņas pieteikušās vasaras darbam Cēsu pašvaldībā, piedāvāts izvēlēties, kur strādāt. Jaunietes nolēmušas mēģināt “Kliģenos”. Ik rītu meitenēm jāmēro ceļš uz pilsētu, jo pašu pagastā neviens darba devējs iespēju strādāt nepiedāvāja.
Evija Vimba par iegūto darbu stāsta: “Ar Dainu vasarā strādājam pirmo gadu. Nenožēlojam, ka pieteicāmies. Te ir jautri. Jāstrādā tikai četras stundas dienā, tādēļ spējam apvienot darbu ar vasaras atpūtu.”
Desmit skolēni, kuriem darbu nodrošina z/s “Kliģeni”, dažādus pienākumus veic Pils parkā, taču Maija parkā pēdējo nedēļu strādā četras meitenes, kuras ravē, laista puķu dobes, novāc nokaltušos ziedus, slauka ietves, uztur kārtībā zālāju un grābj nopļauto zāli. Darba pietiek, bet kaulus tas nelauž. Daina Šmitiņa: “Pārmocītas darbā neesam. Dienas sākumā darba pārraudzītājas mums pasaka veicamo, ja noteiktajā laikā to padarīt nepaspējam, atļauj atlikt uz nākamo dienu.”
Lai gan Evijai un Dainai parkā patīk strādāt, mazliet kaitina, ka no rītiem ļoti agri jāceļas. Darbs skolēniem parkos sākas astoņos un ilgst līdz divpadsmitiem. Meitenes arī atzīst, ka vasaras darbs publiskā vietā liek justies it kā pazemotām, vienaudži, kas parkā pastaigājas, mēdzot pazoboties. Tādēļ četrpadsmitgadīgās Evija un Daina nākamgad darbu meklēšot kādā veikalā vai kafejnīcā. Tur strādājot vairums Latvijas jauniešu, tādēļ tāds darbs apkaunojumu nenesot. Meitenes sūrojās, ka arī atalgojumu par paveikto darbu gribētu lielāku, šobrīd par divām nedēļām, viņuprāt, tas esot niecīgs. Meitenes arī zināja stāstīt, ka lielākā daļa sev zināmo skolēnu vasarā nevis strādā, bet atpūšas un izbauda vasaru.
Laura Zunde Maija parkā uzrauga skolēnu darbu jau gadus septiņus. Viņa stāsta, ka katru nedēļu no jūnija vidus līdz augusta vidum Cēsu parkos strādā ap desmit bērnu. “Skolēni ir ļoti dažādi, ar atšķirīgām darba iemaņām un strādāšanas motīviem – dažu piespiež vecāki, cits nāk brīvprātīgi,” stāsta L.Zunde. Daudzi skolēni darbā parkos atgriežas gadu no gada, jo tas nav grūts un divas nedēļas, kas jāstrādā, paiet ļoti ātri. Skolēni ikvienā darba stundā prot atrast arī izklaides iespējas – laistot puķes, aplaista arī viens otru vai, grābjot zāli, iejūtas viduslaiku tēlos un paukojas ar grābekļu kātiem. L.Zunde atzina, ka esot arī tādi skolēni, kuriem fizisks darbs neiet pie sirds.
Komentāri