Brāļu Kaudzīšu muzejam “Kalna Kaibēni” un Inešu pamatskolai ir jau gadiem izveidojusies tradīcija – pavasara talkā sakopt muzeja pagalmu un apkārtni. “Katru pavasari braucam pastrādāt, un vienmēr skolēni uzzina ko jaunu, arī tie, kuri te bijuši agrākajos gados. Talka muzejā mums kopīgs pasākums, strādā skolēni, strādā skolotāji,” stāsta Inešu pamatskolas direktore Gunta Dadeika.
Pirms darba muzeja vadītājs Aivars Ošiņš skolēniem atgādināja Matīsa Kaudzītes atziņu par trim mīļākajām nodarbēm, starp kurām “viena pāri visām iet koku stādīšana un dārzkopība”. Tikai tad bērnu mācīšana un rakstniecība. “Kalna Kaibēnos” savulaik sastādīts daudz koku. Tagad daudzi jau mūžu nodzīvojuši. Vareni aug Kaudzīšu stādītie ozoli un liepa, baltegle un lapegle. “Vecie koki kļūst bīstami. Šoziem arī pāris nozāģēja, lai nemaitā jumtu,” bilst Aivars Ošiņš un atzīst, ka šoziem vairāk nekā citkārt sakritis daudz koku zaru, vējš stiprāks nekā agrākos gados, iznēsājis lapas.
Lapu tika sagrābts daudz, arī zaru salasīts. “Ekskursijā stāstīju skolēniem, kā bērni skolā mācījās pirms 150 gadiem, par skolas sadzīvi, rādīju skapi, kur nepaklausīgos spundēja. Daudz kas no stāstītā šodienas skolēniem šķita neiespējams. Tas jau paliks atmiņā,” pastāstīja Aivars Ošiņš.
Pēc darba un izzinošas ekskursijas skolas saime pulcējās tikko pašu sakoptajā atpūtas vietā pie ugunskura un cepa desiņas.
“Nākam arī uz muzeja pasākumiem, piemēram, Dzejas dienās. Skolēniem “Kalna Kaibēni” nav sveši, viņi zina par brāļiem Kaudzītēm, “Mērnieku laikiem”,” saka Gunta Dadeika.
Komentāri