Vasaras praksei Cēsīs, ko pašvaldība rīko skolēniem vecumā no 13 līdz 18 gadiem, jau pirmajās trīs tiešsaistes pieteikšanās minūtēs bija aizņemtas visas piedāvātās vietas.
Šogad vasaras praksei Cēsīs varēja pieteikties no visa novada, bet visvairāk šo iespēju izmantoja cēsnieki.
Iepriekšējos gados darbu vasarā Cēsu novada pašvaldība nodrošināja 80-90 skolēniem, šogad 70 bērniem. Budžeta finansējums šai aktivitātei nav palielināts, bet minimālā alga ir lielāka, tāpēc var nodarbināt mazāk jauniešu. Līdzekļi skolēnu vasaras darbam iekļauti Izglītības pārvaldes budžetā. Līdz šim nav prasīts summu palielināt, zinot, ka nozarē ir daudz citu vajadzību.
Lielāko daļu darbavietu skolēniem Cēsīs dod zemnieku saimniecībā “Kliģeni”, vidusskolēni strādā Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, kur var labi izmantot savas angļu valodas zināšanas. Šogad interesi par skolēnu uzņemšanu vasarā izrādīja arī veikals “Kurši”.
Darbam vasarā visvairāk piesakās pusaudži. “Skolēni iegūst nozīmīgas prasmes, kādam tā arī ir pirmā lielākā nopelnītā nauda. Darbs ir divas nedēļas četras stundas dienā. Bērni būtu gatavi strādāt ilgāku laiku, bet esam izvēlējušies divas nedēļas, lai iespēju dotu lielākam skaitam,” saka Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes ekonomiste Anda Kamzole un vērtē, ka šis, visticamāk, ir pēdējais gads, kad skolēnu darbu organizē pa atsevišķām teritorijām, jo jādomā par vienotu pieeju visā novadā.
Vasaras darbu skolēniem rīko arī novada apvienībās. Izglītības un jaunatnes lietu speciāliste Līgatnes apvienības pārvaldē Dace Bērziņa teic, ka vēl gaida informāciju, kāda būs pieteikšanās kārtība pagastos, bet darba vietu skaits noteikts atbilstoši iedzīvotāju skaitam. “Jaunieši ļoti vēlas strādāt, tas ir pozitīvi, lai iegūtu pirmās darba iemaņas un redzētu, kas ir īsts darbs. Arī skolēnu nopelnītā nauda kādai ģimenei ir būtisks atspaids. Bērni ļoti novērtē nopelnīto, kārtīgi apdomājot, kā to iztērēt.”
Skolēniem darbu piedāvā pilnu mēnesi. D.Bērziņa teic, ka arī Līgatnē savulaik skolēni strādājuši divas nedēļas, bet secināts, ka tas ir par maz, jo tikko jaunais darba ņēmējs iepazīts, apmācīts, kad jāmāca jau nākamie. Darba iespējas bērniem un jauniešiem ir dažādas – gan labiekārtošanas darbos, gan kā palīgstrādniekiem. “Tie ir darbi, ko jaunieši var strādāt saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem.” Viņa vērtē, ka gan skolēni ir gandarīti par gūto pieredzi, gan uzņēmēji ir ieinteresēti, jo darba rokas vasaras periodā, kad ir visvairāk tūristu un ciemiņu, lieti noder.
Komentāri