Skolēni, viņu vecāki, skolotāji un skolas viesi – aptuveni pusotra tūkstoša cēsnieku – pagājušajā nedēļā bija aculiecinieki pilsētā jaunas skolas dzimšanai.
Visiem, kas 1. septembrī deviņos no rīta bija sapulcējušies sporta kompleksa lielajā zālē, tika paziņots par juridisku jaundibinājumu – divu Cēsu skolu reorganizācijas rezultātā izveidoto Cēsu Pilsētas vidusskolu. To paziņoja Cēsu novada domes vadība – priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs un Izglītības nodaļas vadītāja Lolita Kokina. Visi tika iepazīstināti ar jaunizveidotās vidusskolas direktori Aiju Sīmani, kura līdz šim vadīja Cēsu 2. vidusskolu, skolu, kura iekļāvusies Cēsu pilsētas pamatskolā, to krietni paplašinot.
1. septembrī četrās Cēsu Pilsētas vidusskolas 1. klasēs bija kopā uzņemti 84 skolēni. Viņu vidū ne tikai Latvijas pilsoņi, bet arī zēns no ģimenes, kura uz dzīvi Cēsīs pārcēlusies no Ķīnas.
“Par 1. septembra svētkiem skolā man ir liels gandarījums, jo kopā ar skolēniem bija ļoti, ļoti daudz vecāku. Tie varēja būs kādi 500 pieaugušo. Vismaz puse atnāca uz vecāku stundu, kuru vadīju un kurā notika virtuāla pastaiga pa skolu. Skolas sociālā pedagoģe Iveta Vāvere kopā ar vairākiem skolotājiem vecāku stundā izspēlēja situāciju spēli. “Šī spēle attēloja to, ka cilvēki nemēdz būt vienādi un dažādas lietas, uzdevumus saprot atšķirīgi. Katrs vecāks pēc tam varēja aizdomāties, vai viņš savā ģimenē bērniem var prasīt vienu un to pašu pat tad, ja bērni tiek audzināti pilnīgi vienādi. Spēle liecināja, ka katrs no mums ir citāds, lietas saprot un dara citādi.”
Vecāku stundā pieaugušajiem izskanēja arī aicinājums sadarboties ar skolu. Pedagogi pastāstīja, ka skolēni, skolotāju kolektīvs un arī vecāki tiek aicināti pievienoties idejai un kopā pieņemt vienu noteikumu, kuru, skolā ienākot, ievēros pilnīgi visi. Vēl nav zināms, kāds tas būs. “Septembrī to ieteiks skolēni, skolotāji un arī vecāki. Ja tāda ideja par vienu kopīgu noteikumu izdosies, nākošgad varēsim apspriest un pieņemt vēl vienu noteikumu par to, ko, skolā ienākot, ievēros pilnīgi visi,” skaidroja Aija Sīmane.
Zinību dienas sarīkojumā cēsnieki aplausu vētru veltīja Cēsu Pilsētas pamatskolas, kura nu kļuvusi par vidusskolu, līdzšinējam direktoram, ilggadējam matemātikas skolotājam Mārim Šķēlem. Vecāko klašu meitenes skolotājam sadāvināja ziedu klēpi, bet Cēsu novada domes vadībai bija daudz labu vārdu, kas sakāmi par pedagogu un skolas direktoru. Ceļš uz Cēsu Pilsētas vidusskolu bijis diezgan garš – triju gadu garumā – un arī kaislību pilns. Bažas un satraukumu par gaidāmajām pārmaiņām cilvēkos palīdzējis mazināt arī Māris Šķēle. Viņš pašvaldībai, it sevišķi šovasar, aktīvi palīdzējis īstenot ieceri, lai vietā, kur līdz 2015. gada septembrim sekmīgi darbojusies pilsētas pamatskola, līdz 2001. gadam pilsētas ģimnāzija, bet līdz 1996. gadam 1.vidusskola, taptu jaunizveidotā Cēsu Pilsētas vidusskola.
Vakar, dienu pēc pirmā septembra, jautāta, cik pavisam skolēnu šajā mācību gadā apmeklēs Cēsu Pilsētas vidusskolu, jaunieceltā direktore Aija Sīmane sacīja: “Galīgo skolēnu skaitu, ko šonedēļ no mums gaida arī Izglītības un zinātnes ministrija, vēl nevaru pateikt, jo tas turpina pieaugt, bet skolēnu skaits jau pārsniedzis septiņus simtus.”
Direktore prognozē, ka ne tikai septembra pirmajās dienās Pilsētas vidusskola turpinās saņemt iesniegumus no jauniešiem, kuri vēlēsies mācīties skolas vecākajās klasēs. Viņi galvenokārt iesaistīsies d un g klasēs. Tajās vakarskolas izglītības programmu var apgūt pēc izvēles rīta vai vakara maiņā.
Ne visi Cēsu Pilsētas vidusskolas audzēkņi skolu ikdienā apmeklēs Cēsīs. Vidējo izglītību skola piedāvā apgūt arī laukos, tuvāk dzīves vietai, skolas konsultāciju punktos Taurenē un Dzērbenē. Pilsētas vidusskolā, ieskaitot arī konsultāciju punktos nodarbinātos, darba attiecībās šoruden stājušies 89 pedagogi.
Nedaudz vēlāk, 2. septembra vakarā, jaunā mācību gada sākumu Cēsu Pilsētas vidusskolā atzīmēja tie, kuri mācību iestādē dažādu apstākļu dēļ nevar iekļauties klasiskajā mācību ritmā. Tie ir strādājošie jaunie cilvēki, ir māmiņas ar maziem bērniem. Cēsu Pilsētas vidusskolas mūsdienīgo, humāno raksturu mācību procesa apguvē simbolizē viena no cēsnieku ģimenēm. Tās vecākais bērns sāk skolas gaitas 1. klasē, bet viņa māte, ejot ceļā uz vidējo izglītību, varēs apmeklēt mācības vecākajā klasē, jo skolā nodrošināta auklīte mazo bērniņu pieskatīšanai. Tajā mācību dienās uz laiku tiks atstāts ģimenes jaunākais mazulis. “Manuprāt, Latvijā pagaidām nav otras tādas vidusskolas, kur radīti visi priekšnoteikumi, lai vienā skolā izglītību varētu iegūt kā bērni, tā jaunie vecāki. Nav tādas skolas valstī ar 1. – 12. klasēm, kur gaidītas arī jaunās sievietes, lai bērnu auklēšanas laikā var turpināt izglītību, zinot, ka par mazulīti stundu laikā parūpēsies aukle, skolas darbiniece,” 21. gadsimta skolu Cēsīs raksturoja Izglītības nodaļas vadītāja Lolita Kokina.
Komentāri