Izrādās – visi latvieši nav blondi! To tagad zinās arī jaunieši no Armēnijas, Gruzijas un Itālijas, kas, nesen viesojoties Latvijā, te lauzuši ne vienu vien stereotipu.
No 30. jūnija līdz 9. jūlijam Ērgļos risinājās Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” apmaiņas projekts ar Austrumeiropas un Kaukāza reģiona valstīm „Be Active, Be Involved!” (Esi aktīvs, iesaisties!). Tajā piedalījās 15 līdz 26 gadus veci jaunieši no Armēnijas, Gruzijas, Itālijas un Latvijas. Galvenais mērķis bija veicināt interesi un sekmēt jauniešu izpratni par sabiedriskajiem procesiem, aicināt viņus iesaistīties sabiedriskās dzīves norisēs.
Sadarbībā ar biedrību „Youth for society” jauniešu apmaiņas projektā realizēja arī informatīvo kampaņu ”Change together” (Mainīsimies kopā!). Aizvadītās nedēļas nogalē projekta dalībnieki Cēsīs uz afišu dēļiem izlīmēja pašu zīmētus plakātus, kas pauda ideju par vienlīdzību, aicinot uz iecietību un sapratni. Šajās aktivitātēs līdzdarbojās arī vairāki Cēsu jauniešu domes pārstāvji, kuri viesiem izrādīja ne tikai savu pilsētu, bet arī prezentācijas formā izklāstīja jauniešu domes darbības principus.
Santa Grinberga, starptautisko jauniešu apmaiņas projektu koordinatore no Ērgļiem, stāstīja, ka šo varētu saukt par turpinājuma projektu. “Pirms gada bijām Gruzijā kopā ar Itālijas organizāciju. Tas bija līdzīgs projekts, kurā galvenie jautājumi skāra toleranci un diskrimināciju,” informēja S.Grinberga, piebilstot, ka „Kaukāza reģionā aktuāls ir jautājums par reliģisko minoritāšu un sociāli zemāko slāņu iekļaušanu sabiedrībā. Jauniešiem tur ir samērā grūti iesaistīties apmaiņu projektos un nokļūt ES valstīs” .
Priekšstati un stereotipi, ar kādiem uz Latviju braukuši gruzīni, armēņi un itāļi, ir dažādi. „Es jau esmu ticies ar latviešiem, tādēļ par viņiem bija kaut kāds priekšstats. Zināju, ka latvieši ir punktuāli,” stāstīja projekta dalībnieks armēnis Arsens Simonjans. Taču viņš šī ceļojuma laikā mainīja pārliecību, ka visi latvieši ir blondi.
Gruzīns Davits Kakava stāstīja: „Pirms ierados Latvijā, draugs par to stāstīja. Viņš teica, ka Rīgā esot izjutis eiropeisko gaisotni. Mana māte, kaut pati šajā reģionā nekad nav bijusi, vienmēr ir vēlējusies, lai es atbraucu uz Latviju. Tagad es saprotu, kāpēc Latvija ir super. Biju dzirdējis, ka Latvijā esot atturīgi, noslēgti cilvēki, taču, kā izrādās, tā nav patiesība. Vēl biju dzirdējis, ka Latvijā ir skaistas meitenes. Tas gan nav stereotips, bet absolūta patiesība.”
Uzturoties Latvijā, projekta dalībnieki pārrunājuši tādas tēmas: pilsoniskā līdzdalība, demokrātijas uzturēšana, diskriminācija un sabiedriskā iekļaušana. Arsens Simonjans, taujāts par personīgo pieredzi diskriminācijas jautājumā, negribīgi atzina, ka arī viņš pats ir nonācis diskriminējošās situācijās: ”Kad biju Krievijā, mani apturēja gandrīz ik uz soļa un pārbaudīja dokumentus, kaut arī viss ar tiem bija kārtībā. Mans atšķirīgais izskats -tumšie mati un melnīgsnējā āda – radīja viņos neuzticību, un es šo cilvēku vidū jutos ļoti neērti.” A.Simonjans gan izteicās, ka cilvēku attieksme tuvākajā laikā diez vai mainīsies, tas prasa ilgāku laiku.
„Mainīsimies kopā!” – tā bija informatīvās kampaņas devīze, ar kuru ārzemju jaunieši uzrunāja cēsniekus. A.Simonjans izteicās, ka, viņaprāt, viena no būtiskākajām sociālajām problēmām, kas būtu sabiedrībai jārisina un jāmaina kopā, ir attieksme pret cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, uzsverot, ka visi esam vienādi un vēlamies būt apkārtējo pieņemti un atzīti.
Bet D.Kakava secinājis, ka Latvijas un Gruzijas lielā problēma šobrīd ir jauniešu izceļošana uz ārzemēm labi atalgota darba meklējumos, kas rada jauno cilvēku trūkumu valsts procesu koordinēšanā un attīstības veicināšanā.
Komentāri