Cēsu internātpamatskola pēdējos gados strauji kļuvusi pazīstama Latvijas sabiedrībā, jo ir sabiedrībai atvērta.
Mūzikas dzīves centrā Tagad tā zināma ne vien kā pašvaldības dibināta Cēsu internātpamatskola – rehabilitācijas centrs, valsts uzturēta skola, kur otrās mājas rod bērni ar bronhiālo astmu un citām alerģiskām saslimšanām, bet arī kā radošu Latvijas izcilību un biznesa cilvēku tikšanās vieta.
Pirms gada skolas prestižākajā telpā – sarīkojumu zālē pēc Cēsu uzņēmēju aicinājuma notika biznesa pusdienas ar Latvijas uzņēmēju, politiķu un arī Ministru prezidenta piedalīšanos.
Kopš Cēsu vēsturiskajā skolas namā lieliski atjaunota svinību zāle un, vienojoties ar kaimiņos esošo Cēsu Mūzikas vidusskolu, tajā ir arī vieta flīģelim, te koncertos uzstājušies ne vien topošie, bet arī Latvijā jau atzīti mūziķi – Valts Pūce, Dita Krenberga un citi, uzstājies Latvijas Radio koris un Vidzemes kamerorķestris. Pāris gadus, kopš Cēsu Kultūras namā turpinās rekonstrukcijas darbi, skolas sarīkojumu zāle kļuvusi par pilsētā teju prestižāko kamermūzikas koncertu vietu un to vēl populārāku darījis Cēsu Mākslas festivāls, rekomendējot ikvasaras koncertu apmeklētājiem kā zāli ar izcilu akustiku un atmosfēru. Festivālā te aicināti uzstāties visaugstākās raudzes mākslinieki, kā operdziedātāja Inga Kalna, komponists Artūrs Maskats, akordeoniste Ksenija Sidorova.
”Tagad Rīgā mūsu zāli pazīst, paši piesakās uzstāties, kā šonedēļ diriģenta Inta Teterovska vadītais jauniešu koris ”Balsis”, un mēs par to esam priecīgi un pateicīgi,” atvērtību sabiedrībai komentē Zigmunds Ozols, Cēsu internātpamatskolas – rehabilitācijas centra direktors. ”No visiem 200 audzēkņiem nedēļu nogales internātskolā mēdz pavadīt 50 – 70 skolēni un šosestdien viņiem, pedagogiem un mediķiem būs iespēja klausīties Rīgas jauniešu kori.” Radošai noskaņai internātskolā, tās zaļajā apkārtnē rosinājumu guvuši ne tikai mūziķi, kuru vidū šovasar bijuši arī starptautisko jauno komponistu meistarkursu dalībnieki, bet arī arhitektu starptautiskās nometnes dalībnieki, vēl citi jaunieši, kuri iesaistījušies Iespējamā misijā un šogad sāks darbu Latvijas skolās kā pedagogi, kā arī vairāki desmiti igauņu jauno mākslinieku no Tartu Mākslas skolas.
”Šo četru nometņu dalībniekiem izīrējām telpas skolā un internātā, ar ieņemto nomas maksu visai būtiski papildinot skolas budžetu,” par praktisko pusi stāsta direktors Z.Ozols, izrādot, kā nauda ieguldīta jaunas mācību vides iekārtošanā pirmsskolas vecuma bērniem, skolas telpu modernizēšanā.
Šajā vasarā, pielietojot oriģinālus celtniecības risinājumus, izbūvēti līdz šim tikpat kā neapdzīvotie skolas bēniņi, kuros mācību iestādei nu ir liela papildu telpa. Tā, sadalīta ar caurskatāmām starpsienām, kalpos ne tikai kā spēļu istaba sākumklašu bērniem un nodarbību vieta aušanas un ādas apstrādes pulciņa dalībniekiem, bet skolai ļaus vēl vairāk iesaistīties sabiedriskajā darbībā, aicinot apmeklēt jaunizveidoto muzeja istabu. Tās pirmie apmeklētāji augustā bija ap 200 cilvēku, kuri piedalījās piemiņas plāksnes diriģentam Imantam Kokaram atklāšanā pie skolas. Telpa ar vēstures materiālu izstādi par I.Kokara daiļradi, kuru veidoja skolotājs Edgars Vītols, drīz vien tiks papildināta arī ar mūsdienu tehnoloģijas iespējām, lai tajā varētu rīkot izglītojošus seminārus.
Internātskolas nākotne Kopš Latvijā arvien lielāku lomu ieņem iekļaujošā izglītība, kas dod iespēju bērniem ar dažādiem veselības traucējumiem mācīties vispārizglītojošās skolās, notiek aktīvas diskusijas par internātskolu lomu un perspektīvām nākotnē.
Internātpamatskola Cēsīs ir palikusi vienīgā no Latvijā savulaik izveidotajām Meža skolām, kurā mācās un ārstējas skolēni no visas valsts. Šajā mācību gadā atkal saplūduši bērni un pusaudži, sākot no Ventspils, beidzot ar Alūksni. Visiem viņiem ikdienā nepieciešams mediķu atbalsts, labvēlīga mācību un dzīves vide, lai sadzīvotu ar bronhiālo astmu un citām elpošanas ceļu slimībām. Skolas pedagoģiskais, sociālais un medicīniskais personāls, pateicoties zināšanām, pieredzei un pēdējos piecos gados arī būtiski uzlabotai materiālai bāzei skolā un rehabilitācijas centrā, ļoti atzīstami strādā, mazinot somatiskās saslimšanas, kāda ir astma un alerģijas. Šāds valsts radīts atbalsts nepieciešams ne tikai ģimenēm, kurās ir alerģiski skolēni, bet arī bērniem vēl tikai pirmsskolas vecumā. Skolas vadība un pedagogi pārliecinājušies, ka 90. gadu paaudzes, kurai tagad dzimst bērni, atvasēm bieži vien īpaši jāuzmanās no atsevišķu pārtikas produktu lietošanas, sadzīves ķīmijas klātbūtnes, sliktas ventilācijas telpās. Pirms pāris gadiem skolā tika iekārtotas telpas un aprīkojums, lai atklātu pirmsskolas grupas piecus un sešus gadus veciem bērniem, bet šovasar sagatavotas un atvērtas telpas arī 2 – 3 gadus vecu bērnu grupai. Pēc medicīniskās komisijas ieteikuma septembrī šīs grupas apmeklēs 20 mazuļi.
Atzinība direktoram Ja valdības darbā iekļaujoties, tagadējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis bijis skeptiski noskaņots par internātskolu nākotni, tad kopā ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli apmeklējot Cēsu internātpamatskolu – rehabilitācijas centru, redzot valsts ieguldīto līdzekļu atdevi, kā arī skolas vadības spēju mācību iestādes modernizēšanā piesaistīt Eiropas Savienības fondu, kā arī Latvijas un starptautisku labdarības fondu līdzekļus, viņa domas mainījušās. Šovasar, izvērtējot direktora Zigmunda Ozola veikumu piecos darba gados, Izglītības un zinātnes ministrija izteikusi pateicību, apbalvojot ar Atzinības rakstu par nozīmīgu ieguldījumu izglītības iestādes attīstībā. ”Darbs internātskolā man ir liels izaicinājums. Ikdiena skolā prasa daudz enerģijas. Taču to palīdz uzturēt un idejas īstenot profesionālais, atsaucīgais un jauneklīgais kolektīvs. Esmu gandarīts, ka šajā mācību gadā pedagogu kolektīvu atkal papildinājuši jauni, talantīgi skolotāji,” panākumus formulē Zigmunds Ozols. Mairita Kaņepe
Komentāri