Divas dienas Vecpiebalgas novadu pieskandināja “Pulkā eimu, pulkā teku” pusotrs tūkstotis bērnu un jauniešu no visiem Latvijas novadiem. Viņi satikās Vecpiebalgas “Vēveros”, Etnogrāfiskā muzeja filiālē, kur visas dienas garumā tika dziedāts, dancots, iepazīti senie amati un vide, bija iespēja iesaistīties radošajās darbnīcās. Koncerti notika Vecpiebalgas un Dzērbenes baznīcā, stāstnieki piepildīja Taurenes estrādi, bet dancotāji un muzikanti kultūras namu. Novadu koncertā Dzērbenes Augstajā kalnā katrs rādīja sava novada īpašo.
“Katru gadu “Pulkā eimu, pulkā teku” notiek citā reģionā. Pērn visi braucām uz Kurzemi, šopavasar uz Vecpiebalgu, nākamgad būsim Līvānos. Rīkot “Pulkā eimu, pulkā teku” Vecpiebalgā mums ieteica māksliniece, dzērbeniete Ērika Māldere. Viņa kopā ar Aigaru Lenkēviču veidoja festivāla vizuālo tēlu. Šī gada tēmai “Zinu, zinu tēva sētu” piemērotāku vietu par “Vēveriem” grūti atrast,” stāsta Valsts izglītības satura centra (VISC) Neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa.
Latvijā ir daudz folkloras kopu, kurās iesaistīti vairāk nekā divi tūkstoši bērnu. Katru gadu tiek rīkoti dažādi konkursi – dejošanas, muzicēšanas, dziedātāju, stāstnieku. Visu gadu notiek skolotāju mācības, reģionālie konkursi, un tie, kuri vislabāk apguvuši tēmu, tiek aicināti uz nacionālo sarīkojumu.
“Bērniem interese ir, ja pedagogs prot ieinteresēt, aizraut. Svētkos redzam, ka starp dalībniekiem ir ļoti daudz zēnu. Vecpiebalgā viņiem bija ļoti dažādas darbnīcas, pasākumi, lai caur tradīcijām izprastu un apgūtu praktiskas lietas,” stāsta Agra Bērziņa. Viņa atzīst, ka “Pulkā eimu, pulkā teku” ir Latvijas iepazīšana, jo satiekas dažādu novadu vienaudži, kurus vieno latviskās tradīcijas, kas katrā novadā ir citādas.
“Skolās, kurās ir maz bērnu un vairs nav deju kolektīva, kora, tiek veidotas folkloras kopas, kurās iesaistās visi. Arī tā ir iespēja bērniem radoši darboties, apgūt tautas tradīcijas,” saka Agra Bērziņa un pastāsta, ka “Pulkā eimu, pulkā teku” piedalās arī mazākumtautību skolu bērnu kolektīvi, kuri apgūst latviskās tradīcijas.
Festivāla rīkotāji ir ļoti pateicīgi vecpiebaldzēniem, īpaši kultūras darbiniecēm, kuras palīdzēja, atbalstīja un līdzdarbojās organizēšanā, un skolām, kuras izmitināja dalībniekus, bet visiem par viesmīlību.
Komentāri