Mārtiņš Pārpucis (21 gads) daļu laika pavada Priekuļos, kur viņš lielākoties atpūšas un apciemo draugus, taču darbu atradis Rīgā. Mārtiņš ikdienā ir cieši saistīts ar jauniešiem, turklāt lielākoties tie ir no dažādām pasaules valstīm.
Mārtiņš strādā AFS – starptautiskā nevalstiskā bezpeļņas brīvprātīgo organizācijā. Tā nodrošina starpkultūru mācīšanās iespējas jauniešiem. Mārtiņš strādā galvenajā AFS birojā Rīgā, bet mazāki biroji darbojas arī citos Latvijas novados.
“Ik gadu Latvijā ierodas dažādu valstu jaunieši, lai te mācītos, uzturētos, apgūtu valodu un iepazītu mūsu kultūru. Tāpat ik gadu jaunieši no Latvijas brauc apmaiņas programmās uz dažādām pasaules valstīm. Šogad uz Itāliju brauc viena meitene no Pārgaujas novada, savukārt atbraukušos ārzemju skolēnus uzņems citas ģimenes vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā,” stāsta Mārtiņš, atklājot, ka pirms vairākiem gadiem pats bijis apmaiņas programmā Vācijā, kur dzīvoja viesģimenē, apmeklēja vietējo skolu, mācījās vācu valodu un iepazina arī vietējo kultūru.
“Mūsdienās šādas apmaiņas programmas nav nekas neparasts. Daudzi jaunieši sapņo par mācībām ārzemēs. Cits jautājums, vai viņi to dara, būdami vēl vidusskolēni, vai ārzemes izvēlas kā iespēju studēšanai augstskolā. Savu viesģimeni Vācijā vēl joprojām atceros ar labākajām un pozitīvākajām emocijām, es tur daudz ko ieguvu. Tāpat esmu priecīgs par visām Cēsu puses viesģimenēm, kuras iepriekšējos gados savās mājās ir uzņēmušas AFS viesskolēnus. Pagājušajā mācību gadā tādas ģimenes bija Priekuļos, Līgatnē, iepriekšējos gados Cēsīs. Arī ārpus Rīgas cilvēki šādai sadarbībai ir atvērti, un man par to prieks,” saka Mārtiņš.
Šogad AFS Latvija uzņems 32 skolēnus no Austrālijas, Beļģijas, Vācijas, Itālijas, Ungārijas, Taizemes un Turcijas. Viņi Rīgā ieradīsies augustā.
“Mans darbs ir ļoti interesants, jo tā ir iespēja ik gadu sastapt daudzus jaukus un interesantus jauniešus no visas pasaules. Turklāt katram ir visdažādākās intereses. Apmaiņas gadā kāds vēlas turpināt darboties gaidu un skautu organizācijās, spēlēt iecienītos instrumentus, iepazīt Latvijas kultūru un dalīties ar savējo. Ir viesskolēni, kuri sevi nākotnē saskata politikā, jurisprudencē, medicīnā, dabas un dzīvnieku aizsardzībā, pavārmākslā un citās jomās. Cits savukārt vēlas piedzīvot ko nebijušu un iemācīties mūsu valodu. Pēc gada, atgriežoties mājās, lielākoties visi viesskolēni patiesi ir iemīlējuši Latviju,” stāsta Mārtiņš un atklāj, ka kopš 1990. gada AFS Latvija nosūtījusi vairāk nekā 500 un uzņēmusi vairāk nekā 700 dalībnieku starptautiskās apmaiņas programmās, iesaistot ap simts skolām visā Latvijā.
“Ir lieliski dzīvot šājā laikmetā, kad patiesībā pasaule ir atvērta mums katram. Ir brīnišķīgi dzirdēt, kā pēc viena Latvijā pavadīta gada eiropieši, taizemieši vai Dienvidamerikas pārstāvji runā un dzied latviski. Kādreiz esmu domājis, ka arī pats vēlreiz vēlētos doties šādā apmaiņā. Tiesa gan, šoreiz tā vairs nebūtu Eiropa. Labprāt dotos uz Āziju vai Dienvidameriku,” saka Mārtiņš. Liene Lote Grizāne
Komentāri