Kur tas laiks, kad e-pastā saņemta vēstule varētu šķist kas īpašs vai neierasts? Tas ir lielisks veids, kā ātri un ērti, izmantojot virtuālās pasaules piedāvājumu, pāris sekunžu laikā nosūtīt kādam informāciju.
Taču runājot par e-pasta etiķeti un smalko toni, jāsaka – informāciju pa e-pastu sūta tikai tiem cilvēkiem, kuriem tā patiešām ir nepieciešama vai paredzēta. Nebūt visa sūtīšana visam neliecina par smalku toni! Par īpaši sliktu stilu tiekot uzskatīta vēstule, kura rakstīta ar visiem lielajiem burtiem. To varot uztvert pat kā augstprātību vai uzbāzību.
Smalko lietu pārzinātāji iesaka nekavējoties atbildēt uz saņemtu e-pasta vēstuli. Vēlākais – nākamajā dienā pēc vēstules saņemšanas. Tas liecinās par elementāru pieklājību. Der atcerēties * Pa e-pastu nesūta oficiālus ielūgumus, apsveikumus vai līdzjūtības apliecinājumus. * Nav pieklājīgi pārsūtīt cita cilvēka rakstītu vēstuli vai fragmentus no tās, ja vien tam nav dota piekrišana. * Lietišķā sarakstē vēlams izmantot e-pasta adresi, kurā ietverts sūtītāja vārds un uzvārds. Spicās e-pasta adreses papurnu@…., mazā17@… vai vēl ko citu varētu izmantot vien sarakstei ar tuviem draugiem. * Lai arī e-pasta vēstule, tomēr tā būtu jāraksta, izmantojot garumzīmes un pieturzīmes.
Vai zināji, ka * Ik pa laikam palielinās e-kastīšu ietilpība, kas nodrošina to, cik daudz vēstuļu spējam saglabāt atmiņā. * Nemitīgi tiek domāts arī par to, kā elektronisko pasta kastīti aizsargāt no vīrusiem, nevēlamām vēstulēm un citiem bīstamiem sūtījumiem. * Izveidojot jaunu e-pasta adresi, svarīgi pievērst uzmanību tās drošībai, parolei un slepenajam jautājumam. Netrūkst neģēļu, kuri centīsies jūsu pastkastītē ielauzties. * Izvēloties serveri, kurā veidojam savu virtuālo pastkastīti, jāņem vērā tas, ka daži
no
tiem
piedāvā
rakstīšanu ar garumzīmēm, citi bez. Jautājums, vai vēlamies rakstīt gramatiski pareizi, vai popularizēt jau čatos izveidoto ”jauno” rakstīšanas valodu. * Der pievērst uzmanību arī tam, kādus papildpakalpojumus piedāvā katrs no serveriem, kuros ir iespējams veidot savu pastkastīti. Laba funkcija – par ienākošajām vēstulēm saņemam sms.
Nepieciešams reti Līva, 26 gadi Strādā
Savukārt Līva atzīst, ka e-pastu izmanto reti, lai neteiktu, ka nemaz.
“Ikdienā ar draugiem sazinos telefoniski vai satiekos personīgi. Laikam man pat nav īpaši tāda mirkļa, lai piesēstos pie interneta un sāktu rakstīt e-vēstules. Vieglāk paņemt un piezvanīt. Arī atbilde nav jāgaida. Man, protams, pašai sava e-pasta adrese ir izveidota. Bet to izmantoju reti. Kādreiz, kad meklēju darbu, sūtu CV vai iepērkoties internetveikalos,” stāsta Līva un piebilst, ka drīzāk vērtīgākas ir saņemtās vēstules no bankas, LMT vai citiem pakalpojumu sniedzējiem. wKādas e-pasta vēstules ir visapnicīgākās? Tādas, kuras atsūta nezināmas personas. wCik e-pasta vēstules dienā nosūti? Ir daudz tādu dienu, kad nenosūtu nevienu. wJa nebūtu e-pasta… Es iztiktu. Telefons taču paliktu? Bez e-pasta neiztikt Kārlis, 24 gadi Strādā un studē
“Bez e-pasta nevaru iedomāties savu ikdienu,” saka Kārlis Kirsts un atklāj, ka e-pastam ir vairākas priekšrocības.
“Man svarīgs ir informācijas nosūtīšanas ātrums un ar e-pastu vēstule sasniedz adresātu sekunžu laikā. Protams, dažādu īsu un svarīgu informāciju nosūtīšanai nekad neizmantotu pasta vēstules. Tas ir garš process. Varētu pat teikt, ka e-pasts ir lielisks mobilā telefona aizstājējs. Pie tam lētāks par telefona izmantošanu. Gan darbā, gan mājās internets un e-pasts ir neaizstājams. Dzīvojam taču dažādām tehnoloģijām pārbagātā laikā,” spriež jaunietis. wKādas e-pasta vēstules ir visapnicīgākās? Par ceļojumu piedāvājumiem. wCik virtuālās vēstules dienā nosūti? Daudz. 20 un uz augšu. wJa nebūtu e-pasta… Paldies dievam, tā notikt nevar! Esam taču attīstīta valsts.
Komentāri